İzmir City | İzmir haberleri, İzmir etkinlik, İzmir Şehir Rehberi, Sinema, Konser, Tiyatro
» 
2 asır önce yapılan deneyi tekrarladılar
a aa
Tarih : 22 Mart 2013 17:20
2 asır önce yapılan deneyi tekrarladılar
ODTÜ'ye konuk olan ortaöğretim öğrencileri, Eratosthenes'in MÖ 240'ta güneş ışınlarından yararlanarak enlem bilgisini hesapladığı deneyi tekrarladı.
2 asır önce yapılan deneyi tekrarladılar
reklam

ODTÜ merkez kampüsünde 20 kişilik bir grubu, güneş ışınlarının ekvatora dik açıyla geldiği 21 Mart’ta öğlen saatinde, çubukları yere dik batırarak ölçtükleri gölgeyle Ankara’nın enlemini hesapladı.

Kıbrıs’taki kampüste de 35-40 kişilik bir grup aynı deneyi yaptı, Skype ile bağlantı kuran öğrenciler ölçtükleri değerleri birbirleriyle paylaştı.

ODTÜ URAP Başkanı Prof. Dr. Ural Akbulut, günümüzde birçok Avrupa ülkesinde ve Amerika’da, eskiden yapılan basit deneylerin öğrencilere bilimi sevdirmek için tekrarlandığını belirtti. Türkiye’de derslerde çok fazla deney yapma alışkanlığının bulunmadığına dikkati çeken Akbulut, deneylerin öğrenme sürecindeki önemini vurguladı.

Çocuklara ve gençlere bilimi sevdirmek için üniversite olarak bazı etkinlikler düzenlediklerini dile getiren Akbulut, ”Biz ODTÜ’de Bilim Müzesi kurduk. Bu müzede MÖ 9 binlerden günümüze bilimin ve teknolojinin gelişimi, tarihsel örgü içinde çeşitli eserlerle anlatılıyor. Çocuklar gelsin bu müzeyi gezsin burada deney yapsın, bilimi sevsin istiyoruz” dedi.

Dünyanın çevresinin ilk defa MÖ 240 yılında basit bir yöntemle hesaplandığını anlatan Akbulut, Eratosthenes’in gece gündüz eşit olduğunda öğle vakti güneş tepede iken gölge boylarını ölçerek gerçekleştirdiği bu yöntemi, ODTÜ’yü ziyaret eden 60 ortaokul ve lise öğrencisiyle tekrarladıklarını söyledi.

Akbulut, ”Bu onlar için hem eğitici hem de öğretici oluyor. Maksat çocuğa bilimi sevdirmek ve bilimin korkulacak bir şey olmadığını göstermek. Bir çubuk dikip herhangi bir insan bu ölçümü yapabilir. Bundan daha basit bir deney olabilir mi. Bu tür basit deneylerle öğrenilecek bilgilerde daha kalıcı olur” diye konuştu.

”Anlamadığınız şeyi zaten sevemezsiniz”

”Tüm yapılan anketler Türk halkının bilim ve teknolojiden korktuğunu ve sevmediğini gösteriyor” ifadesini kullanan Akbulut, anlaşılmayan bir şeyi sevmenin mümkün olmadığını vurguladı.

Öğrenme sürecinde deneylerin artırılmasının, çocukların bilim korkusunu yenmesini sağlayacağını belirten Akbulut, ”Dünyanın en büyük müzesi olan Science Müzesi’ne gittiğimde, çocukların müzede deney yaptıklarını gördüm. Müze cıvıl cıvıl. Çocuklar müzeye gelince anne babaları da daha çok müzeye geliyorlar. Onlar da müzeyi geziyorlar. Çocukların burada anahtar olduğunu gördüm” dedi.

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ

  • Bugün hangi illerde okullar tatil? (8 Ocak 2015)

   Bugün hangi illerde okullar tatil? (8 ...

   İstanbul,Gümüşhane, Rize, Bursa, Çorum, Uşak, Şırnak, Isparta, Kayseri, Tunceli, Muş, Hakkari, Malatya, Trabzon, Ordu, Tokat ve Bitlis'te olumsuz hava şartları nedeniyle okullar tatil edildi. İstanbul...

  • Kocaeli Üniversitesine kar tatili

   Kocaeli Üniversitesine kar tatili

   Kocaeli Üniversitesinde (KOÜ) olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime yarın ara verildi. KOÜ Rektörlüğünden yapılan yazılı açıklamada, sıcaklık düşüşü, buzlanma ve don uyarısı nedeniyle eğitime yarın ara...

  • ÖYP sonuçları açıklandı

   ÖYP sonuçları açıklandı

   Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında 2014 Aralık döneminde ilan edilen araştırma görevlisi kadrosuna başvuran 21 bin 679 kişiden, bin 226 kişi yerleşmeye hak...

  • Engelli öğrencilere müjde! Ek süre verilecek

   Engelli öğrencilere müjde! Ek süre ver...

   Milli Eğitim Bakanlığı, SBS'nin yerine bu yıl ilk kez uygulayacağı merkezi sınavları 28-29 Kasım'da yapacak. Bakanlık, engelli öğrencilerin yanı sıra süreğen hastalığı, ruhsal ve duygusal bozukluğu olan...

  • 40 bin öğretmenin ataması yapıldı

   40 bin öğretmenin ataması yapıldı

   Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), belirlenen branşlar için KPSS'de ilk kez düzenlenen Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi'ne göre ilk öğretmen ataması yapıldı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın İstanbul'dan...

  • Vakıf üniversiteleri el yakıyor: TIP 43 bin TL

   Vakıf üniversiteleri el yakıyor: TIP 4...

   Tıp Fakültesi'nde okumak 43 bin liraya patlarken, lisans eğitimi almanın bedeli 27 bin lirayı buluyor. Türkiye'de 71'i vakıf, 104'ü devlet olmak üzere 175 üniversite faaliyet yürütüyor. Son senelerde sayısı...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu yıl hiç haber girilmedi.