İzmir City | İzmir haberleri, İzmir etkinlik, İzmir Şehir Rehberi, Sinema, Konser, Tiyatro
» 
3D yazıcıda kafatası protezi üretildi
a aa
Tarih : 11 Mart 2013 1:11
3D yazıcıda kafatası protezi üretildi
3D yazıcılar, sayısız teknolojik gelişmenin ardından tıp alanında da büyük bir atılım yapılmasına öncü olacak. ABD'li bir şirket, insan kafatasını onarmak için kullanılabilecek meteryali 3D yazıcı teknolojisiyle geliştirdiklerini açıkladı. Düzenleyici kurumlardan alınan izinle yapılan ilk ameliyatta, bir hastanın kafatasının yüzde 75'i onarıldı.
3D yazıcıda kafatası protezi üretildi
reklam

Beyin hastalıkları veya ağır travmalar nedeniyle kafatası zedelenen hastalar, 3D teknolojisiyle çok daha kolay bir şekilde sağlıklarına kavuşabilecek. ABD merkezli Oxford Performance Materials şirketi, ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden aldıkları izin kapsamında 3D yazıcılarda üretilen materyal ile ilk ameliyatta başarılı oldu.

Discovery News’in haberine göre, 18 Şubat’ta alınan iznin ardından, 4 Mart’ta yapılan bir ameliyatta kullanılan materyal, bir hastanın kafatasının yüzde 75’ini onarmak için kullanıldı.

Oxford Performance Materials şirketinin başkanı Scott DeFelice, “Ortopedik sanayisinin bu gelişmeden olumsuz etkileneceğini düşünmüyoruz” dedi. Yurt dışına 3D yazıcılarda üretilen protezler sattığı bilinen şirket, hükümetten aldığı iznin ardından ABD içinde de protez tedariki yapmaya başladı.

KAFATASI NASIL YAPILIYOR?
Tıp alanında büyük bir atılım sağlayabilecek 3D yazıcı üretimli protezler, hastanın ilk olarak kafatasının dijital ortamda taranmasıyla hazırlanıyor. Kafatasının modelinin çıkarılmasının ardından, yazıcı katman katman modelin en ufak ayrıntısına uyacak şekilde materyali istenen kalıba döküyor.

Bilgisayar ortamında hazırlanan modelin mükemmel detaylı ve hatasız olması, beyin hücrelerinİN yeniden oluşmasını hızlandıracak ve kemiklerin kaynamasını kolaylaştıracak bir kalıp üretilmesini sağlıyor.

TÜM KEMİKLER ÜRETİLİYOR
DeFelice, ABD’de her ay 300 ila 500 hastaya 3D yazıcı üretimli kafatası protezi nakli yapılabileceğini belirtti. Kafatası protezi, kafatası kemiği kanserli olan, kazalarda hasar gören veya ABD ordusunda tedavi bekleyen kişiler için kullanılabilecek.

DeFelice, OsteoFab Patient Specific Cranial Device adı verilen cihazla insan vücudundaki tüm kemiklerin protezinin üretilebileceğini belirtti. ABD’de kemik protezi sektörünün 50-100 milyon dolarlık bir potansiyele sahip olduğu düşünülüyor.

TechNewsDaily sitesine konuşan DeFelice, “Eğer beynin hemen yanındaki kemikleri üretebiliyorsanız, vücudun geri kalanı için bu çok zor olmaz” dedi.

3D YAZICILAR NASIL ÇALIŞIYOR?
Dijital teknolojinin en son örneklerinden olan 3D yazıcılar, dijital ortamda tasarlanan 3 boyutlu nesneleri, fiziksel olarak son ürüne çeviriyor.

Özellikle sanayi şirketlerinin her türlü makine parçası üretmek için kullandığı 3D yazıcılar, geleneksel yöntemlerle günler, hatta haftalar süren üretim süreçlerini birkaç saate indiriyor. Başta plastik malzemeler olmak üzere, gelişmiş 3D CAD yazılımları, sıfır hata ile maliyet ve zaman tasarrufu sağlıyor.

DİĞER TEKNOLOJİ HABERLERİ

  • iPhone 5S ve Galaxy S4 karşılaştırması

   iPhone 5S ve Galaxy S4 karşılaştırması

   Yeni iPhone Aralık ayı içerisinde Türkiye’de satışa sunulacak. Akıllı telefon tutkunlarını ise iki rakip şirketin amiral gemileri arasında bir seçim bekliyor. Boyut: Apple, iPhone 5S’te tasarım açısından...

  • 10 uygulama App Store’dan kaldırıldı

   10 uygulama App Store’dan kaldırıldı

   Apple, mobil mağazasına girmek isteyen uygulamalara Google kadar yumuşak davranmıyor. APPLE STORE'UN UYGULAMA SANSÜRÜ iOS App Store'dan farklı nedenlerle çıkartılan uygulamaların sayısı hiç de az...

  • Bu otomobil dünyada tek

   Bu otomobil dünyada tek

   Abu Dabi'den multi milyarder Şeyh Hamad bin Hamdan Al Nahyan, 7,5 metre uzunluğundaki özel yapım otomobilini Fransa’nın Mulhouse kentinde sergiledi. Strasbourg’a 120 kilometre uzaklıktaki kentte iki gün...

  • Samsung ‘akıllı saati’ tanıttı

   Samsung ‘akıllı saati’ tan...

   Samsung'un "Galaxy Gear" adlı akıllı saati ile akıllı telefonu "Galaxy Note 3"ü için Almanya'nın başkenti Berlin'deki IFA Teknoloji Fuarı ile New York'ta eş zamanlı tanıtım programı yapıldı. Güney Koreli...

  • Pembe gezegen bulundu

   Pembe gezegen bulundu

   ABD’nin Hawaii eyaletinde bulunan, Japonya Uzay Ajansı’na (JAXA) ait Subaru teleskobu, en ilginç Dünya dışı gezegen keşiflerinden birine imza attı. Teleskop, Güneş’e benzeyen bir yıldızın yörüngesinde hareket...

  • Uçaktan daha hızlı ve daha ucuz

   Uçaktan daha hızlı ve daha ucuz

   Otomobil büyüklüğündeki bir kapsüle yerleştirildiğinizi ve kapsülün saatte 1126 kilometre hızla bir tüpün içinde ilerlediğini düşünün. Üstelik eğlence için değil, gideceğiniz yere ulaşmak için. Tesla ve...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu yıl hiç haber girilmedi.