İzmir City | İzmir haberleri, İzmir etkinlik, İzmir Şehir Rehberi, Sinema, Konser, Tiyatro
» 
ABD’de eşcinsel evliliğin kaderi tartışılıyor
a aa
Tarih : 26 Mart 2013 22:55
ABD’de eşcinsel evliliğin kaderi tartışılıyor
Yüksek Mahkeme, konuyla ilgili iki gün sürecek toplantısının bugünkü bölümünde, California eyaletinde, 2008 yılında halkoyuyla yürürlüğe giren ve eşcinsel evliliği engelleyen ''8. Öneri'' adlı tasarıyı görüştü.
ABD’de eşcinsel evliliğin kaderi tartışılıyor
reklam

Tasarı, eyalette, yüzde 48’e karşı yüzde 52 oyla kabul edilmişti. Bu durum, söz konusu tasarının, ”Eyaletlere, her vatandaşa kanunlar altında eşit muamele yapılmasını sağlama zorunluluğu” getiren anayasanın 14. maddesine aykırı olup olmadığı tartışmalarına yol açmıştı.

Yaklaşık 1,5 saat süren görüşmede, mahkeme ”8. Öneri”yi ele aldı. ABD Yüksek Mahkemesi’nin 5 üyesi Cumhuriyetçi başkanlar tarafından, 4’ü Obama yönetimi tarafından atanan üyeden oluşuyor. Mahkeme her konuda olduğu gibi, bu konuda da iki partinin görüşlerine uygun ayrışmış bir tablo çiziyor.

Mahkemedeki muhafazakar üyeler eşcinsel evliliklerin toplum ve çocuklar üzerindeki etkisine yönelik yeterli veri bulunmadığını savunurken, liberal üyeler bu tür evliliklerden yana tutum sergiliyor.

Tasarının mahkemede görüşülmesine yönelik uzmanların genel kanaati ise üyelerin bu konuda temkinli davrandığı.

Karar, eşcinsel evliliklerin kaderini belirleyecek

Konuya ilişkin kararını haziran ayında vermesi öngörülen mahkemenin 4 liberal yargıcının tasarının iptali, 4 muhafazakar yargıcının ise yürürlükte kalması yönünde oy kullanması bekleniyor. Buradaki kilit kişinin ise yargıç Anthony Kennedy olacağı ifade ediliyor.

Eğer mahkeme, ”8. Öneri”nin yürürlükten kalkması yönünde karar verirse, bu, ABD kanunlarının eşcinsel evliliğe yönelik düzenlemeleri ve ülkenin bu tür evliliklere resmi bakış açısı bağlamında tarihi bir karar olacak. Böylesi bir karar, eyaletlerdeki eşcinsel evlilikleri engelleyen tüm hükümleri ortadan kaldıracak.

Eğer mahkeme kanunu lağvetmezse, eşcinsel evliliklere yönelik düzenlemeler eyaletlere bırakılacak. Bu de mevcut tabloda değişiklik yaratmayacak.

ABD’de şu anki duruma bakıldığında da ülkedeki 41 eyalette eşcinsel evlilikler yasak, 9 eyalet ”sivil partnerlik”e izin veriyor. 9 eyalet ve başkent Washington DC’de ise eşcinsellerin evlenebilmesinin önünde bir engel bulunmuyor. Bu eyaletlerde şimdiye kadar 100 binin üzerinde eşcinsel evlilik yapıldığı tahmin ediliyor.

Amerikalıların konuya bakışını ise anketler ortaya koyuyor. CNN/ORC International’ın son anketine göre, Amerikalıların yüzde 53’ü eşcinsel evlilikleri destekliyor. Bunların birçoğu ailelerinde veya yakın arkadaşları arasında eşcinsellerin bulunduğunu belirtiyor. Pew Research’ın anketine göre de Amerikalıların yüzde 49’u eşcinsel evliliğe destek verirken, yüzde 44’ü karşı çıkıyor.

Taraftarlar da karşıtlar da mahkeme önünde

Mahkeme, yarın da evliliği sadece kadın ile erkek arasında olabilecek bir kurum olarak tanımlayan ”Evliliğin Korunması Kanunu”na yönelik tartışmaları ele alacak.

Mahkeme binasının dışında ise eşcinsel evlilik taraftarları ile karşıtları eylem yaptı.

Eşcinsel evlilik taraftarlarının mahkemeden beklentisi, bu kişilerin evlenmesini engelleyen yasaların ortadan kaldırılması. Kendilerinin de diğer insanlar gibi yuva kurabilmelerinin en doğal hakları olduğunu belirten eşcinseller, kanun altında eşit muamele görmek istiyor.

Eşcinsel evliliğe karşı gruplar ise özellikle çocukların eşcinsel ailelerde büyümesinin sakıncalı olacağını savunuyor. Daha çok muhafazakarlardan oluşan bu grup, Yüksek Mahkeme’nin karışmamasını, bu konuda eyaletlerin halk oylamasına giderek karar vermesini istiyor.

 

DİĞER DÜNYA HABERLERİ

  • Budistleri taşıyan otobüs devrildi: 22 ölü

   Budistleri taşıyan otobüs devrildi: 22...

   Polis yetkilileri, Lampang eyaletinin Van Nuea bölgesinde, sürücünün aracın kontrolünü kaybetmesi sonucu meydana gelen kazada, otobüsün hendekten 30 metre kadar aşağıya yuvarlandığını bildirdi.Kazada hayatını...

  • Yunanistan’ın 2012 yılı bütçe açığı

   Yunanistan’ın 2012 yılı bütçe aç...

   Yunanistan İstatistik Kurumu (ELSTAT) verilerine göre, 2012'de Yunanistan’ın bütçe açığı yani GSMH’nin yüzde 6.2'si 11.9 milyar avro olarak gerçekleşti. Yunanistan’ın 2012’deki kamu borcu ise GSMH’sinin...

  • Libya’da rütbeli askerlere suikast

   Libya’da rütbeli askerlere suikast

   Libya'nın doğu kesiminde yer alan Derne ve Bingazi kentlerinde üst düzey 2 askeri yetkili düzenlenen saldırılarda hayatını kaybetti. Devrim sırasında Kaddafi rejiminine karşı Derne'deki muhalif güçlerin...

  • Tunus’ta operasyon

   Tunus’ta operasyon

   Tunus güvenlik güçlerinin, dünkü çatışmanın ardından Kablat kentinde başlattığı operasyonların devam ettiği bildirildi. Tunus resmi haber ajansı TAP'ta yer alan haberde, 2 polisin hayatını kaybettiği, 1...

  • Tekne faciasında ölü sayısı artıyor

   Tekne faciasında ölü sayısı artıyor

   İtalya'daki tekne faciasında ölenlerin sayısı 194'e yükseldi.  Kazanın ardından arama kurtarma çalışmaları sürüyor. En az 200 göçmenin cesedinin daha, denizin dibindeki enkazda olduğu...

  • Rusya ve Almanya’dan ortak askeri tatbikat

   Rusya ve Almanya’dan ortak asker...

   Kod adı PASSEX olan ve bu pazartesi yapılacağı duyurulan tatbikatta iki ülke donanmasına ait gemiler yer alacak. Almanya'nın Karlsruhe adlı savaş gemisi ile Rusya'nın 'Project 20380? kapsamında Baltık...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu yıl hiç haber girilmedi.