İzmir City | İzmir haberleri, İzmir etkinlik, İzmir Şehir Rehberi, Sinema, Konser, Tiyatro
» 
ABD’li Müslümanlar bayramı neşesiz geçiriyor
a aa
Tarih : 09 Ağustos 2013 15:57
ABD’li Müslümanlar bayramı neşesiz geçiriyor
ABD'li Müslümanlar için hafta içine denk gelen dini ve milli bayramlarını kutlama sıkıntısı Ramazan Bayramı'nda da yaşanıyor.
ABD’li Müslümanlar bayramı neşesiz geçiriyor
reklam

Türk vatandaşları, bayramların en azından birinci gününün tatil olması için yetkililere çağrıda bulundu.ABD’li Müslümanlar dini ve milli bayramlarında izin sıkıntısı yaşamaya devam ediyor.

Ramazan Bayramı’nın hafta içine denk gelmesinden dolayı bayram namazını telaş içinde kılan Türk vatandaşları da ülkedeki diğer Müslüman topluluklar gibi, namaz sonrası hızlı bir şekilde bayramlaşıp işlerine yetişmenin telaşına düştü. Hafta ortasına denk gelen bayram günlerinde ebeveynleri mesai zorunluluğu olan çocuklar da bayramı yaşayamadı. Çocukların katılamadığı bayram namazları buruk geçerken, bu durum anne babaları da üzüyor.

Bayram günlerinin tatil olmamasından yakınan Türk vatandaşları, AA muhabirine açıklamada bulunurken, sivil toplum kuruluşlarından ve diğer yetkililerden, en az bir gün bayram tatili yapabilmek için girişimde bulunması çağrısında bulundu. Türk aileler, bu bayramda da çocukların okullarının tatil olmasına rağmen, kendilerinin mesai zorunluluğundan dolayı, hep birlikte bayramı kutlayamadıklarından yakındı.

Son zamanlarda bu yönde gelen şikayet ve isteklerin arttığını söyleyen Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Çınar, ”Müslüman bayramlarında tatil olması için federal düzeyde girşimlere başlayacağız. Biz federasyon olarak kongre üyeleri ve senatörler düzeyinde girişimlerde bulunacağız” dedi.

Türk-Amerikan Toplumu üyesi Onur Uranlı da ”Tıpkı Hıristiyan ve Yahudi toplumunda olduğu gibi, Kurban ve Ramazan bayramları tanınmış bir tatil haline getirilebilir ancak toplum olarak birlikte hareket etmeliyiz” şeklinde konuştu.

Brooklyn Eyüp Sultan Camisi Vakıf Başkanı Kenan Taşkent de ”Camiler ender buluşma yerlerimizden, bu bayram namazını 3 bin kişiyle 2 seferde kıldık. İnsanımız işe gitmek zorunda olmasaydı ailelerin de katılımı ile bu rakam 5 bini aşardı” dedi.

-ABD’li Yahudiler örnek teşkil ediyor-

ABD’de Hıristiyanlık dışında en fazla Yahudilik ve İslam dinine mensup vatandaşların olduğu bilinirken, iki grup hakkında da farklı rakamlar telaffuz ediliyor. Yahudilerin ülke genelindeki sayısı 6-7 milyon arasında değişirken, Müslümanlar için söylenen rakam ise 2,6 milyon (Pew Araştırma Merkezi) ile 8 milyon (2005 Brittanica Ansiklopedisi) şeklinde çeşitlilik arz ediyor.

Amerikan Federal Hükümeti, diğer dini inançları resmi takviminde tatil günü ilan etmese de Amerikan Yahudilerinin dini günlerinin hemen hepsinde bulundukları eyaletlerdeki yerel yönetimler, ilköğretim okullarını ve üniversiteleri tatil ediyor. İnançlarından taviz vermeyen ve beraber hareket eden Yahudi toplumu, bu konuda ülkedeki ikinci büyük azınlık inancına sahip Müslümanlara da örnek teşkil ediyor.

Yahudilik inancında bulunan, ”Passover”, ”Rosh Hashanah”, ”Yom Kippur”, ”Hanukkah” gibi kimisi 8 güne kadar uzayan dini günlerde, bulundukları eyaletlerde okula gitmiyor ve çalışmıyorlar. Bulundukları belediyelerdeki sokağa araba park etme düzenlemeleri ve temizlik zamanları da bu günler dikkate alınarak düzenleniyor.

-‘Yerel yönetimlerdeki nüfuz önemli”

New York City Şehir Konseyi, 2010 yılında Ramazan ve Kurban bayramlarında New York City’ye bağlı okulların tatil edilmesi yönünde bir prensip kararı almış olsa da, bu karar, Başkan Bloomberg tarafından geçersiz sayılarak, söz konusu bölgede azınlık inanç sahibi öğrenciler dolayısıyla okulların tatil edilebilmesini yüzde 10 şartına bağladı. Aynı dönemde, New Jersey eyaletinin 9 bölgesinde Müslüman bayramlarında tatil kararı almak üzere olan okul yönetimleri de aynı yönde uygulama yapmayı uygun bulmuştu.

Amerika’nın bazı eyaletlerinde ise Müslüman nüfusun yoğunluk durumuna göre, dini günlerde tatil kararı alan okullar bulunuyor. Örneğin, Michigan eyaletindeki Dearborn şehir yönetimi, nüfusunun üçte birini oluşturan Müslüman nüfusu göz önünde bulundurarak, Ramazan ve Kurban bayramlarında, arife günlerini de kapsayacak şekilde ikişer gün okulları tatil ediyor.

Türkistan Amerikan Derneği eski başkanlarından ve TADF Genel Sekreterliği görevini yürüten Turan Ayaz da konu ile ilgili yaptığı açıklamada, ”Bu, yerel yönetimlerle halledilmesi gereken bir konu, olmayacak bir şey değil. Ülke genelindeki nüfusunuzdan çok, yerel yönetimlerdeki nüfuzunuz önemli. Yaşadığımız kasaba veya şehirde, çoğunluk değil, en azından belli bir azınlık oluşturabilirsek, sadece bayram tatilleri değil, her türlü hakkımızı alırız, bu sorunu ancak bir arada yaşayarak ve beraber hareket ederek aşarız. Türk toplumunun dışındaki, Arap, Boşnak, Makedon, Arnavut, Pakistan ve Hindistanlı gibi diğer Müslüman gruplarla da ortak hareket edebilriz” dedi.

Etiketler : , ,

DİĞER DÜNYA HABERLERİ

  • Budistleri taşıyan otobüs devrildi: 22 ölü

   Budistleri taşıyan otobüs devrildi: 22...

   Polis yetkilileri, Lampang eyaletinin Van Nuea bölgesinde, sürücünün aracın kontrolünü kaybetmesi sonucu meydana gelen kazada, otobüsün hendekten 30 metre kadar aşağıya yuvarlandığını bildirdi.Kazada hayatını...

  • Yunanistan’ın 2012 yılı bütçe açığı

   Yunanistan’ın 2012 yılı bütçe aç...

   Yunanistan İstatistik Kurumu (ELSTAT) verilerine göre, 2012'de Yunanistan’ın bütçe açığı yani GSMH’nin yüzde 6.2'si 11.9 milyar avro olarak gerçekleşti. Yunanistan’ın 2012’deki kamu borcu ise GSMH’sinin...

  • Libya’da rütbeli askerlere suikast

   Libya’da rütbeli askerlere suikast

   Libya'nın doğu kesiminde yer alan Derne ve Bingazi kentlerinde üst düzey 2 askeri yetkili düzenlenen saldırılarda hayatını kaybetti. Devrim sırasında Kaddafi rejiminine karşı Derne'deki muhalif güçlerin...

  • Tunus’ta operasyon

   Tunus’ta operasyon

   Tunus güvenlik güçlerinin, dünkü çatışmanın ardından Kablat kentinde başlattığı operasyonların devam ettiği bildirildi. Tunus resmi haber ajansı TAP'ta yer alan haberde, 2 polisin hayatını kaybettiği, 1...

  • Tekne faciasında ölü sayısı artıyor

   Tekne faciasında ölü sayısı artıyor

   İtalya'daki tekne faciasında ölenlerin sayısı 194'e yükseldi.  Kazanın ardından arama kurtarma çalışmaları sürüyor. En az 200 göçmenin cesedinin daha, denizin dibindeki enkazda olduğu...

  • Rusya ve Almanya’dan ortak askeri tatbikat

   Rusya ve Almanya’dan ortak asker...

   Kod adı PASSEX olan ve bu pazartesi yapılacağı duyurulan tatbikatta iki ülke donanmasına ait gemiler yer alacak. Almanya'nın Karlsruhe adlı savaş gemisi ile Rusya'nın 'Project 20380? kapsamında Baltık...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu yıl hiç haber girilmedi.