İzmir City | İzmir haberleri, İzmir etkinlik, İzmir Şehir Rehberi, Sinema, Konser, Tiyatro
» 
Amerika özgürlük diye ölüm getirdi
a aa
Tarih : 19 Şubat 2013 19:00
Amerika özgürlük diye ölüm getirdi
Birleşmiş Milletler'in Afganistan'a Yardım Misyonu'nun (UNAMA) yayımladığı 2012 raporuna göre, tarafların düzenlediği saldırılarda hayatını kaybeden Afgan sivil sayısı bir önceki yıla kıyasla yüzde 12 azalırken, ülkede sivil hedeflere yönelik saldırılarda ise artış yaşandı.
Amerika özgürlük diye ölüm getirdi
reklam

UNAMA’nın Afganistan temsilcisi Jan Kubis tarafından başkent Kabil’de bir basın toplantısı ile duyurulan rapora göre, 2012 yılında Afganistan’da 2 bin 754 sivil hayatını kaybetti. 2011’de gerçekleşen saldırılarda bu rakam 3 bin 131’di.

Ülkede yaşanan olayların yüzde 81’inden Taliban ve diğer terör gruplarının sorumlu olduğunu gösteren rapor, toplam can kayıplarının yüzde 8’ine ise hükümet ve NATO güçlerinin düzenlediği operasyonların etki ettiğini ortaya koyuyor. Rapora göre kayıpların yüzde 11’inde ise her iki tarafın da hatası var.

Yaşanan çatışmalarda hayatını kaybeden ve yaralanan Afgan kadınların ve genç kızların sayısı ise 2012’de yüzde 20 arttı. UNAMA’ya göre, 2012’de 864 olay yaşandı ve 301 kadın hayatını kaybetti, 563 kadın da yaralandı.

“Taliban sözünde durmadı”

UNAMA’ya göre, Taliban 2012’de sivilleri koruyacağını açıklamış olmasına rağmen bunu sahaya yansıtmadı. Raporda, söylenenlerin aksine doğrudan hedef almalarda ciddi artış yaşandığı, Taliban’ın farklı direniş yöntemleri kullandığı ve pusu kurarak sivil kayıplarını arttırdığının gözlendiği kaydedildi.

Jan Kubis, Taliban’ın sivillerin korunacağı yönündeki sözünü önemsediğini ancak bunun sadece konuşmadan öteye gitmediğini gördüklerini dile getirerek Taliban’ı 2013’de bu sözüne sadık kalmaya davet etti.

Kubis konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çatışmaların sivil kayıplara sebep olması kabul edilebilir değil. Hükümet karşıtı terörist unsurların kullandıkları çeşitli patlayıcılar, sivil kayıplarındaki en büyük neden. Hükümetin faaliyetlerine destek verenlerin doğrudan hedef alınması ise artarak devam ediyor. Uluslararası insan hakları kuralları çiğneniyor, çocuk yaştaki kişilerin beyinleri yıkanıyor ve İslami normlara aykırı bir şekilde canlı bomba olarak kullanılıyor.”

Bu arada hükümet çalışanlarına yönelik doğrudan saldırılarda bir önceki yıla oranla yüzde 108’lik bir artış gözleniyor. 2012’de 698 kişi hayatını kaybederken 379 kişi de yaralandı.

İnsan hakları ihlallerine de değinilen raporda geçtiğimiz yıl silahlı kişi ya da grupların ihlal ettiği 28 olayın tespit edildiği ve bununla bağlantılı 68 hadise yaşandığı bildirildi.

 

DİĞER DÜNYA HABERLERİ

  • Budistleri taşıyan otobüs devrildi: 22 ölü

   Budistleri taşıyan otobüs devrildi: 22...

   Polis yetkilileri, Lampang eyaletinin Van Nuea bölgesinde, sürücünün aracın kontrolünü kaybetmesi sonucu meydana gelen kazada, otobüsün hendekten 30 metre kadar aşağıya yuvarlandığını bildirdi.Kazada hayatını...

  • Yunanistan’ın 2012 yılı bütçe açığı

   Yunanistan’ın 2012 yılı bütçe aç...

   Yunanistan İstatistik Kurumu (ELSTAT) verilerine göre, 2012'de Yunanistan’ın bütçe açığı yani GSMH’nin yüzde 6.2'si 11.9 milyar avro olarak gerçekleşti. Yunanistan’ın 2012’deki kamu borcu ise GSMH’sinin...

  • Libya’da rütbeli askerlere suikast

   Libya’da rütbeli askerlere suikast

   Libya'nın doğu kesiminde yer alan Derne ve Bingazi kentlerinde üst düzey 2 askeri yetkili düzenlenen saldırılarda hayatını kaybetti. Devrim sırasında Kaddafi rejiminine karşı Derne'deki muhalif güçlerin...

  • Tunus’ta operasyon

   Tunus’ta operasyon

   Tunus güvenlik güçlerinin, dünkü çatışmanın ardından Kablat kentinde başlattığı operasyonların devam ettiği bildirildi. Tunus resmi haber ajansı TAP'ta yer alan haberde, 2 polisin hayatını kaybettiği, 1...

  • Tekne faciasında ölü sayısı artıyor

   Tekne faciasında ölü sayısı artıyor

   İtalya'daki tekne faciasında ölenlerin sayısı 194'e yükseldi.  Kazanın ardından arama kurtarma çalışmaları sürüyor. En az 200 göçmenin cesedinin daha, denizin dibindeki enkazda olduğu...

  • Rusya ve Almanya’dan ortak askeri tatbikat

   Rusya ve Almanya’dan ortak asker...

   Kod adı PASSEX olan ve bu pazartesi yapılacağı duyurulan tatbikatta iki ülke donanmasına ait gemiler yer alacak. Almanya'nın Karlsruhe adlı savaş gemisi ile Rusya'nın 'Project 20380? kapsamında Baltık...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu yıl hiç haber girilmedi.