İzmir City | İzmir haberleri, İzmir etkinlik, İzmir Şehir Rehberi, Sinema, Konser, Tiyatro
» 
Amniyosentez tehlikeli bir uygulama
a aa
Tarih : 23 Şubat 2013 21:15
Amniyosentez tehlikeli bir uygulama
Prof. Dr. Faruk Buyru, çok nadiren de olsa amniyosenteze bağlı anne ölümlerinin yaşandığını açıkladı.
Amniyosentez tehlikeli bir uygulama
reklam

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği İstanbul Şube Başkanlığı’nı da yürüten Buyru, Adana’da ikiz bebeklere hamile Hatice Demet Buzpınar’ın (36), çoğul gebelikte bebek sayısının azaltılması (fetosid) işlemi sonrası hayatını kaybettiğini hatırlatarak, anne karnından batırılan bir iğne yardımı ile bebeğin etrafındaki su kesesinden su alınması işlemi olan amniyosentezde çoğul gebeliklerde bebek ve anne sağlığı açısından risk teşkil edebileceğini bildirdi.

Çoğul gebeliklerde fetosid işlemine aile onayı ile anne ve bebek sağlığı için zaman zaman başvurulduğuna vurgu yapan Buyru, Adana’da 5.5 aylık ikiz bebeklere hamile olan Hatice Demet Buzpınar’a uygulanan fetosid işleminin çoğul gebeliklerde zaman zaman uygulandığını kaydetti.

Prof. Dr. Buyru, üçüz ve üzeri gebeliklerde, bebeğin ve annenin sağlığı açısından risk teşkil edebileceği için bebeklerden en az sağlıklı olanlarının kalbinin durdurulduğunu anlatarak, bu tür talihsizliklerin ise komplikasyon riski olan vakalarda daima bulunduğunu kaydetti.

Çoğul gebeliklerde erken doğum riskini azaltmak için de fetosid yapıldığını vurgulayan Buyru, ‘Çoğul gebeliklerde en büyük risk erken doğumdur. Fetus sayısı arttıkça gebelik daha erken sonlanmakta ve bebeklerin yaşama şansı azalmaktadır’ diye konuştu.

Prof. Dr. Buyru, tüp bebekte Sağlık Bakanlığı’nın transfer edilecek embriyo sayısını sınırlandırması ile birlikte çoğul gebelik riskinin azaldığına değinerek, yine de yumurtalıkları uyarıcı tedaviler sonrası üçüz veya daha fazla fetusun yer aldığı gebeliklerle karşılaşıldığını bildirdi.

AMNİYOSENTEZ UYGULAMASI

Prof. Dr. Faruk Buyru, bebekteki kromozom anomalilerini de amniyosentez yaparak tespit edilebildiğini kaydederek, ‘Amniyosentezin bu konuda deneyimli uzmanlarca yapılması önemlidir‘ dedi.

Amniyosentezin, daha çok bebekte bir kromozom anomalisi olup olmadığını araştırmak için yapıldığına dikkati çekerek, kan uyuşmazlığı vakalarında, bebeğin suyunun çok olduğu durumlarda veya başka tetkikler amacıyla da yapılabileceğini bildirdi.

15 VE 20 GEBELİK HAFTALARINDA YAPILIYOR

Genetik amaçlı amniyosentezin en çok 15. ve 20. gebelik haftasında yapıldığını anlatarak, ‘İleri anne yaşı, ikili veya üçlü testte riskin yüksek bulunması ve ultrasonografide şüpheli bulgular amniyosentez gerektiren başlıca durumlardır. Çok nadiren amniyosenteze bağlı anne ölümleri bildirilmektedir. Bu da iğnenin karından rahme giderken bağırsaklardan geçmesi ve mikroorganizmaların rahme taşınmasına bağlıdır’ ifadesini kullandı.

OLAY

İkiz bebeklere hamile kalan bir çocuk annesi Hatice Demet Buzpınar’a (36), ÇÜ’de özel statüde görev yapan doktoru Prof. Dr. C.E’nin önerisiyle doğum öncesi yaptırdığı ‘amniyosentez’ testiyle bebeklerden birinin down sendromlu olduğunu öğrenmiş ve doktoru tarafından rızası ile bebeğin kalbine iğne yapılarak bebeğin gelişimi durduruldu.

Taburcu edildikten 2 gün sonra evinde ateşi yükselerek fenalaşınca kocası Eren Buzpınar tarafından ÇÜ Balcalı Hastanesine tekrar götürülen Hatice Demet Buzpınar’a tahlil yapıldı. Tedavi gördüğü hastanenin kadın doğum servisinde 18 Şubat’ta ameliyata alınan genç kadının kalbi durdurulan bebeği, bebeğin ikizi ve rahmi alındı. Ameliyatın ardından yoğun bakıma kaldırılan Buzpınar, yaşamını yitirdi.

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

  • Şeker hastalığının çaresi ‘hünnap’

   Şeker hastalığının çaresi ‘hünna...

   Bol miktarda pektin, tanen, müsilaj, şeker ve C vitamini ihtiva eden hünnabın kanı temizleyici, şeker düzenleyici özelliği bulunuyor. Hünnapta nitrat, C vitamini, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez,...

  • Diş çürüğü bu hastalığı önlüyor

   Diş çürüğü bu hastalığı önlüyor

   ABD'deki Buffalo Üniversitesi'nden Türk doktor Mine Tezal ve ekibinin yaptığı araştırma, birçok çürüğü olan yetişkinlerin söz konusu kanserlere yakalanma riskinin, hiç çürüğü olmayanlardan yüzde 32 az olduğunu...

  • Grip aşısını ihmal etmeyin!

   Grip aşısını ihmal etmeyin!

   Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tevfik Özlü, zamanında yapılmayan grip aşısının çok faydalı olmayacağına işaret ederek, "Grip aşısı, eylül-kasım ayları...

  • Doktorlardan ”güneş lekesi” uyarısı

   Doktorlardan ”güneş lekesi”...

   Deniz, kum ve güneşle stres atılan tatilden geriye kadınların en fazla şikâyet etmelerine neden olan güneş lekeleri kaldı. İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi, Medical Park İzmir Hastanesi...

  • Her yıl 3.2 milyon insan hareketsizlikten ölüyor

   Her yıl 3.2 milyon insan hareketsizlik...

   Dünyada fiziksel hareketsizlik nedeniyle her yıl 3,2 milyon kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Halk Sağlığı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hilal Özcebe, Türkiye'de 2001 yılından...

  • Aspirin’i tok karna alın

   Aspirin’i tok karna alın

   Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı'ndan yapılan açıklamada, “Aspirin'in kullanımda dikkat edilmesi, yan etkilerinin bilinmesi ve dikkatli olunması gerekmektedir. Mideyi tahriş edip,...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu yıl hiç haber girilmedi.