İzmir City | İzmir haberleri, İzmir etkinlik, İzmir Şehir Rehberi, Sinema, Konser, Tiyatro
» 
Arapça eğitiminde yeni dönem
a aa
Tarih : 01 Nisan 2013 22:04
Arapça eğitiminde yeni dönem
Merkezi Birleşik Arap Emirlikleri'nde bulunan, “el-Lisanu'l-Umm” adlı Arapça eğitim kurumunun, uzun yıllar üzerinde çalışarak hazırlamış olduğu “Silsiletu'l-Lisan” isimli Arapça öğretim seti artık Türkiye'de.
Arapça eğitiminde yeni dönem
reklam

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi (FSMVÜ) Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Hikmet Özdemir, üniversite bünyesindeki beş merkezden birinin Arapça öğretimi için kurulduğunu belirterek, ”Bizim çektiğimiz sıkıntıyı gençler çekmesin. Arapçayı hem en güzel şekilde konuşsun hem de okudukları kitapları en iyi şekilde anlasınlar” dedi.

Merkezi Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan ‘The Mother Tongue’ Arapça Dil Eğitim Merkezi, FSMVÜ ve Akdem İstanbul’un çalışmalarıyla hazırlanan ve Arapça eğitiminde yeni bir dönem olarak ifade edilen ”Silsiletü’l Lisan” Arapça dil serisi kitapları tanıtıldı.

FSMVÜ Topkapı Yerleşkesi’nde düzenlenen etkinliğe çeşitli üniversitelerden akademisyenler, öğretim görevlileri, dil eğitim merkezi öğretmenleri ve öğrenciler katıldı.

Tanıtım etkinliğinin açılışında konuşan Prof. Özdemir, Arapça’ya başta Kur’an’ın dili olduğu için önem verdiklerini belirterek, kendisinin de medrese eğitimi aldığını buna rağmen Arapça konuşmakta zorluk çektiğini kaydetti.

Özdemir, Arapçanın Türkiye’de de iyi bir şekilde öğretilmesi gerektiğini söyledi.

”Türkler iyi biliyor ama konuşamıyor”

FSMVÜ İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Turan Arslan ise Türkiye’deki Arapça öğretim metodunun yurt dışında da uygulandığını vurgulayarak, Türkiye’deki öğrencilerin dil bilgisi kurallarını çok iyi bilmelerine rağmen konuşamadıklarına dikkati çekti.

Tunus, Mısır, İngiltere ve Malezya’da yaptığı incelemelerde, bu ülkelerde de Türkiye’deki gibi gramer eğitimi verildiğini ancak başarılı olunduğunu tespit ettiğini belirten Arslan, şunları söyledi:

”Arapçayı, İslami ilimlerin bir vasıtası olarak görüyor ve okutuyoruz. Eğitime, Arap ülkelerinden gelen hocaların yanı sıra yurt dışında akademik çalışma yapan akademisyenleri de dahil ettik. Mekke Ümmü’l Kur’a Üniversitesi’nden talepte bulunduk ve 2 akademisyeni burada görevlendirdiler. Ayrıca İstanbul’da okuyan öğrenciler yaz tatilinde Mekke’ye giderek hem dillerini geliştirme imkanı buldular hem de Arapça konuşma korkusunu atmış oldular. Bu yıl da aynı şekilde 100 kişiyi Mekke’ye göndereceğiz. Bütün bu faaliyetimizle, Türkiye’de Arapça eğitiminin gelişmesine katkıda bulunmak istiyoruz.”

Konuşmaların ardından çalışmaları yürüten eğitimcilerden Dr. Muhammed Abs, Dr. Mahmud Mısri, Mahmud Nureddin Şaban ve Murad Serdar Şadoğlu, kitap ve interaktif içerikten oluşan ”Silsiletü’l Lisan” ile ilgili uygulamalı sunumlarını gerçekleştirdi.

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ

  • Bugün hangi illerde okullar tatil? (8 Ocak 2015)

   Bugün hangi illerde okullar tatil? (8 ...

   İstanbul,Gümüşhane, Rize, Bursa, Çorum, Uşak, Şırnak, Isparta, Kayseri, Tunceli, Muş, Hakkari, Malatya, Trabzon, Ordu, Tokat ve Bitlis'te olumsuz hava şartları nedeniyle okullar tatil edildi. İstanbul...

  • Kocaeli Üniversitesine kar tatili

   Kocaeli Üniversitesine kar tatili

   Kocaeli Üniversitesinde (KOÜ) olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime yarın ara verildi. KOÜ Rektörlüğünden yapılan yazılı açıklamada, sıcaklık düşüşü, buzlanma ve don uyarısı nedeniyle eğitime yarın ara...

  • ÖYP sonuçları açıklandı

   ÖYP sonuçları açıklandı

   Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında 2014 Aralık döneminde ilan edilen araştırma görevlisi kadrosuna başvuran 21 bin 679 kişiden, bin 226 kişi yerleşmeye hak...

  • Engelli öğrencilere müjde! Ek süre verilecek

   Engelli öğrencilere müjde! Ek süre ver...

   Milli Eğitim Bakanlığı, SBS'nin yerine bu yıl ilk kez uygulayacağı merkezi sınavları 28-29 Kasım'da yapacak. Bakanlık, engelli öğrencilerin yanı sıra süreğen hastalığı, ruhsal ve duygusal bozukluğu olan...

  • 40 bin öğretmenin ataması yapıldı

   40 bin öğretmenin ataması yapıldı

   Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), belirlenen branşlar için KPSS'de ilk kez düzenlenen Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi'ne göre ilk öğretmen ataması yapıldı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın İstanbul'dan...

  • Vakıf üniversiteleri el yakıyor: TIP 43 bin TL

   Vakıf üniversiteleri el yakıyor: TIP 4...

   Tıp Fakültesi'nde okumak 43 bin liraya patlarken, lisans eğitimi almanın bedeli 27 bin lirayı buluyor. Türkiye'de 71'i vakıf, 104'ü devlet olmak üzere 175 üniversite faaliyet yürütüyor. Son senelerde sayısı...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu yıl hiç haber girilmedi.