İzmir City | İzmir haberleri, İzmir etkinlik, İzmir Şehir Rehberi, Sinema, Konser, Tiyatro
» 
Arınç’tan dövizli askerlikte indirim müjdesi
a aa
Tarih : 14 Nisan 2013 23:01
Arınç’tan dövizli askerlikte indirim müjdesi
Dövizli askerlik bedellerinin yüksek olduğu ve indirilmesi yönündeki talepleri haklı bulduklarını söyleyen Başbakan Yardımcısı Arınç bir çözüm bulunacağına dair söz verdi.
Arınç’tan dövizli askerlikte indirim müjdesi
reklam

Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği ‘Avrupa’da Medya Buluşması’ etkinliğinin üçüncü ayağında Paris’te bulunan Başbakan yardımcısı Bülent Arınç’ın dövizle askerlik konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Arınç vatandaşlardan gelen şikayetleri ve itirazları değerlendirdiklerini ifade ederek, “Ya yılbaşından itibaren ya da bir ara çözüm bulmak suretiyle bu işi çözeceğiz” dedi.

Harçların yüksek olmadığını düşündüklerini fakat durumun böyle olmadığını fark ettiklerini belirten Arınç, “Yaptığımız düzenlemeyle gençlerimiz Türkiye’ye geliyorlardı. 21 gün askerlikle ‘mış’ gibi yapıyorlardı. Bu ‘mış’ gibilerle bizde onlara sen askerlik yaptın diyorduk. Ve bir bedel alıyorduk. O bedel 10 bin Euro’ya yükseldi. Ve bu 10 bin Euro’da gençlerimiz için gerçek bir yük haline geldi. Sırf bu yüzden Alman vatandaşlığına geçmek isteyen bu parayı kabul etmeyen bir kitle vardı. Çok samimi söylediler bunu. Bu para mara meselesi değil.

Maddi ihtiyaç ve imkanları ortaya koyan bir durum. Ben de dövizli askerlik ve buna bağlı bazı konularda notumu aldım. Ve ilk Bakanlar Kurulu’nda bütün arkadaşlarıma bu konuyu açtım. Hepsi de haklı buldular ama nasıl düzelteceğiz bu işi? Yani 1 ocaktan itibaren yürürlüğe girmiş bir kanun var. Nasıl yaparız, geriye dönüp nasıl hallederiz? Ama şu önemli bu gelen talepleri haklı buldu arkadaşlarım. Biz zannediyorduk ki bu miktar ödenebilir. Biz düşünüyorduk ki bu harç yüksek değil. Ama öyle değilmiş. Vatandaşlarımız böyle olmadığını bize söylediler. Geçmişte de size söylemişler ama kulak asmamışsınız. Bunu bir şekilde düzeltelim denildi. Ya yılbaşından itibaren ya da bir ara çözüm bulmak suretiyle bu işi çözeceğiz” dedi.

Arınç ayrıca Avrupa’da görev yapan ve farklı ülkelerden gelmiş olan basın mensuplarına yönelik konuşmasında çeşitli konulara değinerek, “Avrupa’da Türk medyası olarak çalışan arkadaşlarımızın yaptıkları işleri görmek istiyoruz. Bu işleri yaparken nelerle karşılaşıyorlar ve biz onlara nasıl katkı sağlayabiliriz bunları önemsiyoruz. Dün BM UNESCO merkezinde ‘Batıya doğru akan nehir isimli bir belgeselin tanıtımındaydım.

Bu büyük prodüksiyon çok rağbet gördü çok başarılı bulundu. Bin kişilik salon tamamen doluydu ve iki saatlik bir konuşma ve gösterim gerçekleşti. Çok yüksek bir ilgi vardı. Tabi toplantının sonuna doğru birkaç kişinin bir şeyler söylediğini yüksek sesle duyduk ama doğrusu toplantıyı etkileyecek kadar da güçlü olmadı. Toplantı büyük bir sevgiyle sonuçta hamdolsun bitirilmiş oldu.Türkiye artık sadece Türkiye değil, bölgesinde ve dünyada küresel bir aktör haline geldi. Türkiye 61 yıl önce bir defa BMGK üyesi olmuş biz de ikincisi için müracaat ettiğimizde daha ilk turda seçildik. 2015-16 adaylığımız var ve şimdiden adaylığımızı teyit eden yüzün üzerinde ülke mevcut” dedi.

İsrail ile ilişkilere de değinen Arınç, tazminat konusunun hukuki bir konu olduğunu hatırlatarak Bakanlar Kurulu’nda bu işle kendisinin görevlendirildiğini ve yurt dışında olması nedeniyle de bu görüşmelerin 22 Nisan’a ertelendiğini söyleyerek, “Aslında İsrail tarafı bir an evvel bu işi bitirmek taraftarı” dedi.

Yurtdışında görev yapan Türk basın mensuplarının Türk milletini temsil ettiğini de ifade eden Arınç, hem ülkenin çıkarları hem de olaylara Türkiye’nin menfaatine olabilecek şekilde çalışmaların ortaya konulmasının çok önemli olduğunu belirterek yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının da oylarının etkili olabileceği bir siyaseti her ülkede mutlaka göstermeleri gerektiğini kaydetti.

Arınç, “Bunu bir şantaj vasıtası olarak değil ama siyasetteki güç çok önemlidir. Belediye başkanı seçileceği zaman şunu düşünmeli ki ‘buradaki Türk oyları benim için çok önemli’ veya parlamenter seçileceği zaman nasıl ki Ermeni oylarını dikkate alarak bazı yerlerde ona göre vaatler veriyorlar, hem bunu dengeleyecek hem de Türkiye adına iyi sonuçlar alabileceğimiz bir siyasette etkinliğiniz olmalı” şeklinde konuştu.

DİĞER MANŞET HABERLER HABERLERİ

  • Bir Delinin Hatıra Defteri

   Bir Delinin Hatıra Defteri

   Tür : Belirtilmemiş Yazan : Nikolay Gogol Yönetmen : Genco Erkal Oyuncular : Genco Erkal Konusu : Ülkemizde oynanan ilk tek kişilik oyun olan Bir Delinin Hatıra Defteri'ni Genco Erkal 50 yıl sonra...

  • Bana Masal Anlatma

   Bana Masal Anlatma

   İzmirCity Yorumu: Komedi severlerin dikkatine. Nefis bir yapıt olmuş. Oyunculuk harika, senaryo güzel, tam tadında bir film. Konuk oyuncular filme ayrı bir tad katmış. İzlemeniz tarafımızca tavsiye...

  • Saygun Müzik Festivali – İzmir Piyano Yarışması

   Saygun Müzik Festivali – İzmir P...

    İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, TOBAV İzmir Şubesi’nin de katkılarıyla gerçekleştirilecek Saygun Müzik Festivali’nde; konserler, ustalık sınıflarının yanı sıra, genç piyanistlerin yetenek, bilgi ve...

  • Paris’teki terör karşıtı yürüşe PKK yandaşlarıda katıldı

   Paris’teki terör karşıtı yürüşe ...

   Fransa’nın başkenti Paris’te, 17 kişinin ölümüne yol açan terör saldırılarının ardından, bugün toplam 1 milyon kişi ve 50'ye yakın ülkeden devlet-hükümet başkanının katılımıyla ‘’Cumhuriyet Yürüyüşü’’...

  • Necati Şaşmaz ve Oğlu

   Necati Şaşmaz ve Oğlu

   Polat Alemdar karakteriyle büyük bir hayran kitlesine sahip olan Necati Şaşmaz, Ekim 2013’te dünyaya gelen oğlu Ali Nadir’in bir fotoğrafını ilk kez sosyal medyada paylaştı. "BABA-OĞUL" Ünlü oyuncu, koltukta...

  • Mahsun Kırmızıgül’ün Aşkı Bitti

   Mahsun Kırmızıgül’ün Aşkı Bitti

   Geçmişte Seda Sayan, Bade İsçil ve Mine Cangal'la uzun birliktelikler yaşayan 45 yaşındaki Mahsun Kırmızıgül'ün aşkta yüzü bir türlü gülmüyor. MÜGE UZEL AŞKI DA BİTTİ Uzun süredir yalnız olan Mahsun...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu yıl hiç haber girilmedi.