İzmir City | İzmir haberleri, İzmir etkinlik, İzmir Şehir Rehberi, Sinema, Konser, Tiyatro
» 
Bayramda bütün polisler ceza yazabilecek
a aa
Tarih : 06 Ağustos 2013 14:50
Bayramda bütün polisler ceza yazabilecek
Emniyet Genel Müdürlüğü, bayram süresince genel hizmet sınıfından polislerin de trafikte kural ihlallerine karşı hassas olmalarını, tespit ettikleri ihlallere ilişkin tutanak düzenleyerek trafik ekiplerine teslim etmelerini istedi.
Bayramda bütün polisler ceza yazabilecek
reklam

Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olan trafik kazaları nedeniyle geçen yıl meydana gelen 1 milyon 296 bin 636 kazada, 3 bin 750 kişi yaşamını yitirdi, 268 bin 102 kişi de yaralandı.

Trafik kazalarının, yoğunluğu diğer günlere oranla bayram tatillerinde daha da arttığı bildirildi. Bu nedenle, Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri söz konusu dönemde kazaların önlenmesi için yoğun mesai harcayacak.

Tatil boyunca, tüm önemli güzergahlarda trafik önlemleri alınacak. Bazı yollar, havadan helikopterle denetlenecek. Büro hizmetlerinde görevli personel, trafiğin tanzimi ve denetimi ile görevli ekiplere takviye olarak görevlendirilecek ve bu sayede ekip sayısı arttırılarak önemli kavşak, geçit ve güzergahlarda sabit ekipler konuşlandırılacak.

Tüm polisler ceza yazabilecek

Genel hizmet sınıfından polisler, trafikte kural ihlallerine karşı bayram tatili süresince daha hassas olacak. Sadece trafik polisleri değil, diğer birimlerde de görevli tüm polisler, tespit ettikleri ihlallere ilişkin tutanak düzenleyecek. Bu tutanaklar, trafik ekiplerine teslim edilecek.

Ana yollardaki Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü veya istasyon amirliklerinde, trafik kazası sonucu kapanan yolun en kısa sürede açılabilmesi amacıyla çekici ve kurtarıcı hazır bekletilecek.

Aşırı hız ve hatalı sollama

Bayram tatillerinde meydana gelen kazaların önemli bölümünün hız ihlali, hatalı sollama, yakın takip, yorgunluk, çalışma ve dinlenme süresinin ihlali gibi nedenlerden kaynaklandığını belirten genel müdürlük, polislerden bu ihallerin önlenmesine yönelik denetimlere ağırlık vermelerini istedi.

Buna göre, radarlı hız tespit ekipleri, başta otoyollar ve bölünmüş karayolları olmak üzere hız ihlalleri ve kazaların yoğunlaştığı yer ve yol kesimleriyle saat dilimlerinde seyir halinde denetimlerini sürdürecek. Araç durdurmanın mümkün olmadığı veya risk oluşturduğu durumlarda denetimler çevirme ekibi bulundurmaksızın ihlalde bulunan araçların tescil plakasına göre ceza uygulamak suretiyle gerçekleştirilecek.

Özellikle sabaha karşı uykusuzluk ve yorgunluk belirtilerinin arttığı, doğu istikametine gidişlerde güneşin de etkisiyle sürücülerin olumsuz etkilendiği 04.30-06.30 saatleri, batı istikametlerinde ise akşam üzeri 18.00-20.00 saatlerinde uzak yerlerden geldiği anlaşılan araç sürücülerinin denetim noktalarında kısa süreli araçtan inmeleri istenecek.

Denetimlerde yorgunluğu, uykusuzluğu veya süre ihlali tespit edilen sürücülere, trafik kuruluşlarında dinlenebilecekleri söylenecek. Çalışma ve dinlenme sürelerini ihlal eden ticari araç sürücülerinin taşıt kullanmalarına müsaade edilmeyecek.

Sivil ihbarlı denetimler

Trafik yoğunluğunun arttığı yollarda gerek görülmesi halinde ağır tonajlı araçlar, trafik normale dönünceye kadar uygun yerlerde kısa süreli bekletilecek.

Trafik denetim hizmetlerinde görevli ekip ve personelin bir kısmı “sivil ihbarlı denetimlerde” görevlendirilecek.

Kent Güvenliği Yönetim Sistemi (KGYS) ile Trafik Elekronik Denetleme Sistemi (TEDES) kurulu bulunan illerde, bu sistemler bayram tatili süresince aktif kullanılacak ve bu birimlerde yeteri kadar personel bulundurulacak.

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

  • Paris’teki terör karşıtı yürüşe PKK yandaşlarıda katıldı

   Paris’teki terör karşıtı yürüşe ...

   Fransa’nın başkenti Paris’te, 17 kişinin ölümüne yol açan terör saldırılarının ardından, bugün toplam 1 milyon kişi ve 50'ye yakın ülkeden devlet-hükümet başkanının katılımıyla ‘’Cumhuriyet Yürüyüşü’’...

  • Çanakkale yeni bir devrin başladığı yer

   Çanakkale yeni bir devrin başladığı yer

   7. Büyükelçiler Konferansı’nın “Çanakkale” oturumuna katılan Bakan Çavuşoğlu, 9 Ocak tarihinin Çanakkale Savaşları’ndan sonra son İngiliz askerlerinin Gelibolu topraklarını terk ettiği gün olduğunu...

  • Abdullah Gül’den o karakola ziyaret

   Abdullah Gül’den o karakola ziyaret

   Abdullah Gül, Nuruosmaniye Camii’nde cuma namazını kıldıktan sonra Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ve beraberindekilerle birlikte bir lokantaya giderek yemek yedi. Daha sonra Sultanahmet’e geçen Gül,...

  • 1 kalp iki çocuk ?

   1 kalp iki çocuk ?

   Beyin ölümü gerçekleşen 12 yaşındaki çocuğun kalbi, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 10 yaşındaki Havva Şahin'e takılacakken, uyumsuzluk nedeniyle 15 gün önce acil kalp nakli listesine yazılan 8...

  • Erzincan’da 18 ton kaçak çay yakalandı

   Erzincan’da 18 ton kaçak çay yak...

   Erzincan Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince geçen yıl yapılan uygulamalarda ele geçirilen 18 ton kaçak çayın, analizlerin tamamlanmasının ardından imhasına...

  • Cep telefonuyla ‘hafızlık eğitimi’

   Cep telefonuyla ‘hafızlık eğitim...

   Kahramanmaraş Müftülüğünde müezzin olarak çalışan görme engelli Rıdvan Cinkara, Tokat Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler Okulunda görev yapan Sosyal Bilgiler Öğretmeni İbrahim Koç'a cep telefonu aracılığıyla...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu yıl hiç haber girilmedi.