İzmir City | İzmir haberleri, İzmir etkinlik, İzmir Şehir Rehberi, Sinema, Konser, Tiyatro
» 
Beyinsiz Adam: Twitter, yetenekli insanlar için büyük şans
a aa
Tarih : 26 Mart 2013 22:59
Beyinsiz Adam: Twitter, yetenekli insanlar için büyük şans
Twitter'ın 'Beyinsiz Adam'ı Hakim Türkmen, sosyal medyanın yetenekli insanların üst seviyelere çıkmasında önemli bir fırsat olduğunu söyledi.
Beyinsiz Adam: Twitter, yetenekli insanlar için büyük şans
reklam

İBB Kültür Müdürlüğü ve İletişim Platformu Derneği tarafından düzenlenen ‘İletişim Buluşmaları’ panelinde bu ay ‘Medya ve Mizah’ konuşuldu. 

Twitter’ın ‘Beyinsiz Adam’ı Star Gazetesi Yazarı Hakim Türkmen ve TRT Haber ‘Kuklagiller’ Programı Yapımcısı Ömer Pekin’in konuşmacı olarak katıldığı program, geçtiğimiz Pazar günü Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Çok sayıda medya çalışanı ve farklı üniversitelerden iletişim fakültesi öğrencilerinin de izlediği program, ‘Kuklagiller’ programından bir video gösterimi ile başladı. Video gösteriminin ardından söz alan Ömer Pekin, “Aslında programı tasarlarken aklımızda kukla yoktu. Fakat Türkmax’ta Heberler programı başlayınca benzeri olarak algılanmasın diye vazgeçtik. Daha sonra Ahmet Böken’le bir araya geldik. Kukla yaptığımızı biliyordu ve ‘Kuklayla yapın’ dedi, biz de başladık” dedi.

Mizahın farklı türleriyle medyada yer aldığını anlatan Ömer Pekin “Mizahı toplumdan bağımsız düşünümeyiz, sonuçta mizah var olanı biraz daha abartarak ortaya koyma sanatıdır.” dedi.

Türkiye’de mizah yapanların kendilerini kanıtlayacak ortamı bulmalarının zorluğuna işaret eden Pekin, şöyle devam etti: “Futbolcu Sergen Yalçın’la PAF takımda oynuyorduk. Lise son sınıfta ise İstanbul il genelinde resim birinciliğim vardı. ‘Ressam veya grafiker olabilirim’ dedim. İstanbul genelinde resimde birinci olmama rağmen Mimar Sinan Üniversitesi’ne giremedim. Her anne baba, çocuğunun doktor veya öğretmen olmasını ister. Biz de ilk sıralara yazdık ama doktorluğa yerleşmeye imkân yok. 18. sıradan girdiğim İstatistik Bölümü’nü okudum. Gelgelelim radyocu oldum. Bu biraz da insanın içindeki yeteneği keşfedeceği ortamı bulmasıyla ilgili. İnsanın kendisini geliştirmesi ve biraz da kısmet işi.”

Yoğun trafik nedeniyle programa gecikmeli olarak katılan Star Gazetesi Yazarı Hakim Türkmen ise Twitter’da ‘Beyinsiz Adam’ hesabını nasıl açtığını anlattı. “Kendi adıma ait hesabım vardı orada yazıyordum sonra farklı bir karakter hesabı açmalıyım” diye düşündüğünü anlatan Türkmen, “Bu kişi bekâr. Kız peşinde koşan, işsiz güçsüz biri” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün davetlisi olarak katıldığı yemeği de anlatan Türkmen “Bir gün bir telefon geldi. Açtım, hatta Cumhurbaşkanı’nın beni sosyal medya toplantısına çağırdığı belirtiliyor. Ben ilk başta 500 kişi falan bir konferansta toplanacağız zannettim. Oysaki yemekmiş, gidince anladım.” dedi.

Mizahın ve komedinin insanların her zaman ilgisini çektiğini belirten Türkmen, buna karşın insanların yeni bir komedyen çıktığında ona şans tanımadığını ve birçok yeteneğin bu sebeple var olamadan kaybolduğunu söyledi.

Twitter’ın milyonlarca yazarı olan bir mizah dergisi olduğunu ifade eden Türkmen, burada yazan birinin, mizah dergisindeki bir köşe yazarından daha fazla kişiye ulaşabileceğini belirtti.

Türkmen, 18 yaşında tiyatro oyunu yazdığını ve bugüne kadar pek çok sıkıntı çektiğini anlatarak, “Bir tane adam da sen şunu yazabilirsin demedi. Herkeste pazarlamacı ruhu yok. Bende de hiç yok. Türkiye’de yetenek sıkıntısı yok, prodüktör sıkıntısı var. Herkes kendi durumunu, vaziyetini koruma peşinde. Yazı çizi işlerine bulaşanlar için bu iş çok zor aslında” dedi.

Sosyal medyanın yetenekli insanların üst seviyelere çıkmasında önemli bir fırsat olduğunu vurgulayan Türkmen, “Türkiye’de 70 milyon insan var. Bu ülkeden neden adamakıllı sanatçılar çıkmıyor. Neden bu ülkenin en büyük sanatçıları Levent Kırca ya da Müjdat Gezen?” dedi.

Programın sonunda katılımcıların sorularını da cevaplayan Pekin ve Türkmen’e İletişim Platformu adına Hasan Yılmaz birer teşekkür plaketi verdi.

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

  • Paris’teki terör karşıtı yürüşe PKK yandaşlarıda katıldı

   Paris’teki terör karşıtı yürüşe ...

   Fransa’nın başkenti Paris’te, 17 kişinin ölümüne yol açan terör saldırılarının ardından, bugün toplam 1 milyon kişi ve 50'ye yakın ülkeden devlet-hükümet başkanının katılımıyla ‘’Cumhuriyet Yürüyüşü’’...

  • Çanakkale yeni bir devrin başladığı yer

   Çanakkale yeni bir devrin başladığı yer

   7. Büyükelçiler Konferansı’nın “Çanakkale” oturumuna katılan Bakan Çavuşoğlu, 9 Ocak tarihinin Çanakkale Savaşları’ndan sonra son İngiliz askerlerinin Gelibolu topraklarını terk ettiği gün olduğunu...

  • Abdullah Gül’den o karakola ziyaret

   Abdullah Gül’den o karakola ziyaret

   Abdullah Gül, Nuruosmaniye Camii’nde cuma namazını kıldıktan sonra Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ve beraberindekilerle birlikte bir lokantaya giderek yemek yedi. Daha sonra Sultanahmet’e geçen Gül,...

  • 1 kalp iki çocuk ?

   1 kalp iki çocuk ?

   Beyin ölümü gerçekleşen 12 yaşındaki çocuğun kalbi, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 10 yaşındaki Havva Şahin'e takılacakken, uyumsuzluk nedeniyle 15 gün önce acil kalp nakli listesine yazılan 8...

  • Erzincan’da 18 ton kaçak çay yakalandı

   Erzincan’da 18 ton kaçak çay yak...

   Erzincan Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince geçen yıl yapılan uygulamalarda ele geçirilen 18 ton kaçak çayın, analizlerin tamamlanmasının ardından imhasına...

  • Cep telefonuyla ‘hafızlık eğitimi’

   Cep telefonuyla ‘hafızlık eğitim...

   Kahramanmaraş Müftülüğünde müezzin olarak çalışan görme engelli Rıdvan Cinkara, Tokat Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler Okulunda görev yapan Sosyal Bilgiler Öğretmeni İbrahim Koç'a cep telefonu aracılığıyla...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu yıl hiç haber girilmedi.