İzmir City | İzmir haberleri, İzmir etkinlik, İzmir Şehir Rehberi, Sinema, Konser, Tiyatro
» 
Bosna Hersek’te Türkçe şarkı rüzgarı
a aa
Tarih : 28 Mart 2013 21:46
Bosna Hersek’te Türkçe şarkı rüzgarı
Saraybosna Yunus Emre Türk Kültür Merkezi tarafından Bosna-Hersek'teki ilköğretim okulları ve liseler arasında 5 bin öğrencinin katılımıyla düzenlenen
Bosna Hersek’te Türkçe şarkı rüzgarı
reklam

Bosna-Hersek’te Türkçe’nin seçmeli ders olduğu 7 kantonunda yaklaşık 5 bin öğrencinin katıldığı yarışmanın birincileri, başkent Saraybosna’daki Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nde düzenlenen programla belirlendi. Final yarışmasında kantonlarında en iyi derece alan ilköğretim kategorisinde 7, lise kategorisinde ise 6 yarışmacı yer aldı.

Türkçe şarkı yarışmasının finaline, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi, Enstitü Başkan Yardımcısı Ebubekir Ceylan, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Saraybosna Müdürü Ceylani Akay, Türk Kültür Merkezleri Koordinatörü Mustafa Balcı, TİKA Bosna-Hersek Koordinatörü Dr. Zülküf Oruç, okul müdürleri, öğretmenler, yarışmacıların yakınları ve çok sayıda davetli katıldı.

Yarışmanın ilköğretim kategorisinde, Hersek-Neretva Kantonu’nun Biyelo Polyje İlköğretim Okulu’ndan “Tik tak” şarkısıyla katılan Belma Aliman, lise kategorisinde ise Una Sana Kantonu’nun Cemalettin Çauşeviç Medresesi’nden Mehmed Beşlagiç “Demedim mi?” adlı ilahiyle birinci oldu. Yarışmada birinci olanlara diz üstü bilgisayar, ikincilere tablet bilgisayar, üçüncülere ise dijital fotoğraf makinası hediye edildi.

Türk askerlerden birincilere sürpriz

Saraybosna Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Saraybosna Müdür Ceylani Akay, yaptığı konuşmada, “Türkçe şarkı yarışmasına beş binin üzerinde öğrencinin katıldığını, daha sonra 7 kantonda ön elemeler yapıldığını, bugün de bu 7 bölgeden finale çıkan öğrencilerin yarıştığını söyledi.

Şarkı yarışmasının Türkçe’nin daha çok yaygınlaştırılması, Türkiye’nin tanıtılması adına yapılan bir faaliyet olduğunu ifade eden Akay, “Bu yıl şarkı yarışması şeklinde bir etkinlik düzenledik. Bu tür faaliyetler, öğrencilerin hem Türkçe’ye karşı, hem Türkiye’ye karşı ilgisini artırıyor” diye konuştu.

Yarışmanın düzenlenmesinde Yunus Emre Türk Kültür Merkezi ile işbirliği yapan Bosna-Hersek Türk Temsil Heyeti Başkanlığı adına konuşan binbaşı Nihat Uçan da böyle bir organizasyonda yer almaktan dolayı büyük memnuniyet duyduklarını söyledi.

Yarışmada birinci olan öğrenciler için bir sürpriz hazırladıklarını ifade eden Uçan, yarışmanın birincilerini Türk Temsil Heyeti Başkanlığı olarak 5 günlük Türkiye gezisine götüreceklerini açıkladı.

Dereceye giren öğrenciler ödüllerini, Yunus Emre Enstitü Başkanı Prof. Dr. Hayati Dereli, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Saraybosna Müdürü Ceylani Akay ve diğer davetlilerin elinden aldı.

“7 kantonda Türkçe öğretimi yapılması önemli”

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi, programdan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Yunus Emre Türk Kültür Merkezlerinin kültürel ilişkilerin gelişmesine önem verdiğini, bu anlamda da çeşitli faaliyetler yaptığını söyledi.

Bosna-Hersek’te en önemli faaliyetlerden birinin de ülkenin 7 kantonunda Türkçe öğretimi yapılması olduğunu belirten Develi, “Bosna-Hersek halkıyla tarihsel ilişkilerimizi, turizmimizi, Türkiye ile Bosna-Hersek arasındaki iş hacmini canlandırmak açısından Türkçe eğitimin son derece önemli olduğuna inanıyoruz” dedi.

Yunus Emre Enstitüsü’nün, Türk dilini Türkiye dışında öğretmek, Türk kültürünü, Türkiye’yi tanıtmak amacıyla kurulan bir enstitü olduğunu ifade eden Develi, “Enstitü 4 senedir faaliyetlerine devam ediyor ve bu 4 sene içerisinde 35’e yakın bağımsız kültür merkezi açarak hızlı bir gelişme gösterdi. Bu süre içerisinde 10 bine yakın öğrencimiz oldu. Japonya’da, Güney Afrika’da, Ortadoğu ülkelerinde, Afrika ülkelerinde, Balkanlarda, Batı Avrupa’da merkezler açtık. İleride bu merkez sayısı biraz daha çoğalacak” diye konuştu.

Türk Kültür merkezlerinin temel amaçlarından birinin, kültürel ilişkileri geliştirmek yoluyla, dünya halkları arasında barış, kardeşliki ve köklü bir demokrasinin yerleşmesine katkıda bulunma olduğuna işaret eden Develi, şöyle devam etti:

“Çünkü birbirini dil ve kültür yoluyla tanıyan toplumlar, aralarındaki kimi zaman lüzumsuz kavgaları ve kırgınlıkların da gereksiz olduğunu öğrenip daha barışçıl yollarla birbirlerine yaklaşma imkanı bulurlar. Türkiye, bu gibi faaliyetlere büyük önem veriyor, destekliyor ve artırılmasını istiyor. Bulunduğumuz ülkelerdeki kültürel faaliyetleri ve kültürel olguları kendi ülkemize taşımak, bu halklarla Türkiye halkını tanıştırmak gibi bir misyonunu da üstlendiğimize inanıyorum.”

DİĞER DÜNYA HABERLERİ

  • Budistleri taşıyan otobüs devrildi: 22 ölü

   Budistleri taşıyan otobüs devrildi: 22...

   Polis yetkilileri, Lampang eyaletinin Van Nuea bölgesinde, sürücünün aracın kontrolünü kaybetmesi sonucu meydana gelen kazada, otobüsün hendekten 30 metre kadar aşağıya yuvarlandığını bildirdi.Kazada hayatını...

  • Yunanistan’ın 2012 yılı bütçe açığı

   Yunanistan’ın 2012 yılı bütçe aç...

   Yunanistan İstatistik Kurumu (ELSTAT) verilerine göre, 2012'de Yunanistan’ın bütçe açığı yani GSMH’nin yüzde 6.2'si 11.9 milyar avro olarak gerçekleşti. Yunanistan’ın 2012’deki kamu borcu ise GSMH’sinin...

  • Libya’da rütbeli askerlere suikast

   Libya’da rütbeli askerlere suikast

   Libya'nın doğu kesiminde yer alan Derne ve Bingazi kentlerinde üst düzey 2 askeri yetkili düzenlenen saldırılarda hayatını kaybetti. Devrim sırasında Kaddafi rejiminine karşı Derne'deki muhalif güçlerin...

  • Tunus’ta operasyon

   Tunus’ta operasyon

   Tunus güvenlik güçlerinin, dünkü çatışmanın ardından Kablat kentinde başlattığı operasyonların devam ettiği bildirildi. Tunus resmi haber ajansı TAP'ta yer alan haberde, 2 polisin hayatını kaybettiği, 1...

  • Tekne faciasında ölü sayısı artıyor

   Tekne faciasında ölü sayısı artıyor

   İtalya'daki tekne faciasında ölenlerin sayısı 194'e yükseldi.  Kazanın ardından arama kurtarma çalışmaları sürüyor. En az 200 göçmenin cesedinin daha, denizin dibindeki enkazda olduğu...

  • Rusya ve Almanya’dan ortak askeri tatbikat

   Rusya ve Almanya’dan ortak asker...

   Kod adı PASSEX olan ve bu pazartesi yapılacağı duyurulan tatbikatta iki ülke donanmasına ait gemiler yer alacak. Almanya'nın Karlsruhe adlı savaş gemisi ile Rusya'nın 'Project 20380? kapsamında Baltık...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu yıl hiç haber girilmedi.