İzmir City | İzmir haberleri, İzmir etkinlik, İzmir Şehir Rehberi, Sinema, Konser, Tiyatro
» 
Bu ilde gürültü yapan yandı!
a aa
Tarih : 03 Nisan 2013 11:11
Bu ilde gürültü yapan yandı!
Bursa Emniyet Müdürlüğü Yıldırım İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün hazırladığı 'Gürültü Kirliliğine Son' projesiyle artık kimse kimseyi rahatsız edemeyecek.
Bu ilde gürültü yapan yandı!
reklam

Bundan sonra düğün konvoylarında korna çalan, abartılı egzoz kullanan, gece geç saatlere kadar eğlenerek çevresini rahatsız edenlere hem para cezası hem de hapis cezası uygulanacak.

Proje hakkında mahalle muhtarlarına bilgi veren Yıldırım İlçe Emniyet Müdürü Doç. Dr. Sıdık Ekici, gürültü kirliliğinin insan sağlığı üzerinde fiziksel ve psikolojik etkinin yanı sıra performans düşürücü etkisinin de olduğunu söyledi.

Halkın desteğini almadan hiçbir projenin başarılı olmayacağının altını çizen Emniyet Müdürü Ekici, öncelikle halkı konuyla ilgili bilgilendireceklerini söyledi.

Ekici, ‘Siz, gece gürültülü şekilde eğlenirken bebeğini uyutmaya çalışan anneyi veya sabahın erken saatlerinde işine gitmek zorunda kalan vatandaşlarımızı unutmamız lazım’ dedi.

HAPİS CEZASI VAR

2872 Sayılı Çevre Kanunu’nun 20’inci maddesine göre, standartlara aykırı şekilde gürültü ve titreşime neden olanlara, konutlar için 674 TL, ulaşım araçları için 2 bin 29 TL, atölyeler için 6 bin 769 TL, fabrika, şantiye ve eğlence gürültüsü için 20 bin 317 TL para cezası yazılabilecek.

 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu kapsamında ise başkalarının huzur ve sükûnunu bozacak şekilde gürültüye neden olan kişiye 88 TL, işletme sahibine ise bin 856 liradan 9 bin 294 TL’ye kadar para cezası yazılabilecek.

5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 183’üncü maddesinde ise başka bir kimsenin sağlığının zarar görmesine elverişli bir şekilde gürültüye neden olan kişi de iki aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılacak.

Proje kapsamında Saat 24.00’dan sonra gürültü yapanlar ise polis tarafından men edilecek. Emniyet ekipleri, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu doğrultusunda araçlarında ses, müzik, görüntü ve haberleşme cihazlarını kamunun rahat ve huzurunu bozacak şekilde kullananlara da 77 TL ceza uygulayacak.

Öte yandan projenin tanıtımı kapsamında özel halk otobüslerine de özel giydirmeler yaptırılacak. İlçe genelinde 35 bin broşür vatandaşlara dağıtıldı.

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

  • Paris’teki terör karşıtı yürüşe PKK yandaşlarıda katıldı

   Paris’teki terör karşıtı yürüşe ...

   Fransa’nın başkenti Paris’te, 17 kişinin ölümüne yol açan terör saldırılarının ardından, bugün toplam 1 milyon kişi ve 50'ye yakın ülkeden devlet-hükümet başkanının katılımıyla ‘’Cumhuriyet Yürüyüşü’’...

  • Çanakkale yeni bir devrin başladığı yer

   Çanakkale yeni bir devrin başladığı yer

   7. Büyükelçiler Konferansı’nın “Çanakkale” oturumuna katılan Bakan Çavuşoğlu, 9 Ocak tarihinin Çanakkale Savaşları’ndan sonra son İngiliz askerlerinin Gelibolu topraklarını terk ettiği gün olduğunu...

  • Abdullah Gül’den o karakola ziyaret

   Abdullah Gül’den o karakola ziyaret

   Abdullah Gül, Nuruosmaniye Camii’nde cuma namazını kıldıktan sonra Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ve beraberindekilerle birlikte bir lokantaya giderek yemek yedi. Daha sonra Sultanahmet’e geçen Gül,...

  • 1 kalp iki çocuk ?

   1 kalp iki çocuk ?

   Beyin ölümü gerçekleşen 12 yaşındaki çocuğun kalbi, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 10 yaşındaki Havva Şahin'e takılacakken, uyumsuzluk nedeniyle 15 gün önce acil kalp nakli listesine yazılan 8...

  • Erzincan’da 18 ton kaçak çay yakalandı

   Erzincan’da 18 ton kaçak çay yak...

   Erzincan Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince geçen yıl yapılan uygulamalarda ele geçirilen 18 ton kaçak çayın, analizlerin tamamlanmasının ardından imhasına...

  • Cep telefonuyla ‘hafızlık eğitimi’

   Cep telefonuyla ‘hafızlık eğitim...

   Kahramanmaraş Müftülüğünde müezzin olarak çalışan görme engelli Rıdvan Cinkara, Tokat Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler Okulunda görev yapan Sosyal Bilgiler Öğretmeni İbrahim Koç'a cep telefonu aracılığıyla...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu yıl hiç haber girilmedi.