İzmir City | İzmir haberleri, İzmir etkinlik, İzmir Şehir Rehberi, Sinema, Konser, Tiyatro
» 
”Bulunamayan” kanser ilacı haftaya Türkiye’de
a aa
Tarih : 23 Mart 2013 16:31
”Bulunamayan” kanser ilacı haftaya Türkiye’de
Kanser tedavisinde kullanılan ve eylül ayından bu yana piyasada bulunamayan, ''dacarbazin'' etken maddeli ilaçtan bin 600 kutu, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun yürüttüğü görüşmeler sonucu haftaya Türkiye'ye olacak.
”Bulunamayan” kanser ilacı haftaya Türkiye’de
reklam

Cihaz Kurumu İlaç Tedarik ve Tanıtım Daire Başkanı Ali Alkan, AA muhabirine, eylül ayından bu yana söz konusu ilacın temini konusunda sorun yaşandığını, bunun da üretici firmanın talep ettiği fiyatı alamadığı için ürünü çekmesinden kaynaklandığını belirtti.

İlacın temini konusunda birçok ülkede benzer sıkıntıların görüldüğünü anlatan Alkan, yüksek miktardaki ilaç taleplerinde sorun yaşandığını ancak yurt dışındaki bazı eczanelerden ilacın tek tek bulunabildiğini söyledi.

”Mayıstan itibaren üretimdeki sıkıntı kalkacak”

”Dacarbazin” etken maddeli ilacın, yurt dışı ilaç listesinde bulunduğunu ve Türkiye’ye Türk Eczacıları Birliği (TEB) aracılığıyla getirildiğini ifade eden Alkan, vatandaşın mağdur olmaması için Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu olarak da devreye girdiklerini söyledi.

İlacın en kısa sürede hastalara ulaştırılabilmesi için üretici firmayla iletişime geçtiklerini belirten Alkan, ”Fiyat ne olursa olsun vatandaşımızın mağdur olmasını istemediğimizi, hemen ilacın temin edilmesi gerektiğini söyledik. Görüşmeler neticesinde toplamda bin 600 kutunun haftaya Türkiye’ye geleceği bilgisini verebiliriz” dedi.

Üretici firmadan Türkiye’nin tüm ihtiyacı kadar talepte bulunulduğunu vurgulayan Alkan, ”Firma, mayıs ayından itibaren üretimdeki sıkıntının da ortadan kalkacağını ifade etti” diye konuştu.

TEB’in stoklarında 50 kutu ilaç bulunuyor

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Genel Sekreteri Harun Kızılay da hasta ve hasta yakınlarının mağdur olmaması için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

Söz konusu ilaçtan ellerinde az sayıda bulunduğunu belirten Kızılay, şu bilgileri verdi:

”İlacın eczanelerde bulunamadığı bilgisi doğrudur. Ancak ilaç birliğimiz bünyesinde bulunan Yurt Dışından İthal İlaç Temin Birimimiz stoklarında şu anda mevcuttur. ABD’den ithal ettiğimiz ilacın, 100ve ve 200 miligram olmak üzere iki ayrı dozu bulunmaktadır. Hastalarımız karaborsacılardan değil birliğimizin Ankara ve İstanbul bürolarından ilacı ücreti karşılığında temin edebilirler. Stoklarında bugün itibariyle 50 kutu ilacımız mevcut.”

”Dacarbazin” etken maddeli ilacın, SGK’nın geri ödeme listesinde yer almadığını, hastanın ilacın ücretini kendisinin ödediğini ifade eden Kızılay, geri ödeme için başvurunun yapıldığını ancak henüz kararın çıkmadığını söyledi. Kızılay, ”SGK ile yapılan son görüşmede, önümüzdeki hafta ilacın Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) geri ödemeye alınacağı yönünde bir bilgi verildi” diye konuştu.  

AA

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

  • Şeker hastalığının çaresi ‘hünnap’

   Şeker hastalığının çaresi ‘hünna...

   Bol miktarda pektin, tanen, müsilaj, şeker ve C vitamini ihtiva eden hünnabın kanı temizleyici, şeker düzenleyici özelliği bulunuyor. Hünnapta nitrat, C vitamini, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez,...

  • Diş çürüğü bu hastalığı önlüyor

   Diş çürüğü bu hastalığı önlüyor

   ABD'deki Buffalo Üniversitesi'nden Türk doktor Mine Tezal ve ekibinin yaptığı araştırma, birçok çürüğü olan yetişkinlerin söz konusu kanserlere yakalanma riskinin, hiç çürüğü olmayanlardan yüzde 32 az olduğunu...

  • Grip aşısını ihmal etmeyin!

   Grip aşısını ihmal etmeyin!

   Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tevfik Özlü, zamanında yapılmayan grip aşısının çok faydalı olmayacağına işaret ederek, "Grip aşısı, eylül-kasım ayları...

  • Doktorlardan ”güneş lekesi” uyarısı

   Doktorlardan ”güneş lekesi”...

   Deniz, kum ve güneşle stres atılan tatilden geriye kadınların en fazla şikâyet etmelerine neden olan güneş lekeleri kaldı. İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi, Medical Park İzmir Hastanesi...

  • Her yıl 3.2 milyon insan hareketsizlikten ölüyor

   Her yıl 3.2 milyon insan hareketsizlik...

   Dünyada fiziksel hareketsizlik nedeniyle her yıl 3,2 milyon kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Halk Sağlığı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hilal Özcebe, Türkiye'de 2001 yılından...

  • Aspirin’i tok karna alın

   Aspirin’i tok karna alın

   Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı'ndan yapılan açıklamada, “Aspirin'in kullanımda dikkat edilmesi, yan etkilerinin bilinmesi ve dikkatli olunması gerekmektedir. Mideyi tahriş edip,...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu yıl hiç haber girilmedi.