İzmir City | İzmir haberleri, İzmir etkinlik, İzmir Şehir Rehberi, Sinema, Konser, Tiyatro
» 
Camiyi ”internet kafe” olarak kullanıyorlar
a aa
Tarih : 08 Ocak 2013 20:00
Camiyi ”internet kafe” olarak kullanıyorlar
Muğla'da merkeze bağlı Yerkesik beldesinde Kabasakal Camisi'nin içinde öğrencilerin internetten araştırma ve ödevlerini yapıp, kitap okumalarını sağlamak amacıyla kütüphane ve bilgisayar odası kuruldu.
Camiyi ”internet kafe” olarak kullanıyorlar
reklam

Kabasakal Camisi’nin imamı ve Yerkesik İlköğretim Okulu’nda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine giren Ercan Sarıoğlu’nun girişimiyle, belde halkı ve belediyenin yardımlarıyla alınan 5 bilgisayar, caminin ikinci katında bilgisayar odası ve kütüphaneye dönüştürülen bölüme konuldu.

Öğrenciler, burada hafta içi okul saatlerinin dışında ve hafta sonları internetten yapmaları gereken araştırma ve ödevleri yapıp, kitap okuma fırsatı buluyor.

Kabasakal Camisi’nin imamı Ercan Sarıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl ilköğretim okulunda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine girdiğini, okulda kütüphane ve internet olmaması nedeniyle öğrencilerin internetten ödevlerini yapmakta zorluk çektiklerini gördüğünü söyledi.

Öğrencilerin bazılarının evinde bilgisayar olmadığını, beldedeki internet kafeye de her yaş grubundan öğrencinin gidemediğine işaret eden Sarıoğlu, ”Bazı öğrenciler il merkezine internetten ödev çıktısı almaya gidiyordu. Ben de öğrencilerin ortak kullanıp, ödev yapabilecekleri bir ortam oluşturmak için caminin bir bölümünde belde halkı ve belediyenin destekleri ile bilgisayar odası ve kütüphane oluşturdum” dedi.

Sarıoğlu, daha sonra bilgisayar odasına internet bağladıklarını, böylece öğrencilerin araştırma ödevlerini internetten yapmalarına olanak sağladıklarını, kütüphaneden de kitap okumak isteyen öğrencilerin faydalandığını dile getirdi.

-Günde yaklaşık 40 öğrenci faydalanıyor-

Sarıoğlu, camide internetten ödevlerini yapan öğrencilerin kontrollerinde olduğunu belirterek, ”Hem öğrencilerin eğitimine katkı sunuyoruz hem de kız ve erkek çocuklar cemaatle namaz kılarak cami adabını öğreniyor” diye konuştu.

Kütüphane ve bilgisayar odasının yaklaşık 3 ay önce kurulduğunu bildiren Sarıoğlu, ”Günde yaklaşık 40 öğrenci buradan faydalanıyor. Camimizde oluşturduğumuz kütüphanemizde ansiklopedi, hikaye kitapları, dini içerikli kitaplar ve test kitapları bulunuyor. Öğrenciler istedikleri zaman bu imkanlardan faydalanabiliyor” dedi.

Velilerinin de çocukları ödevlerini camide yaptıkları için endişe etmediklerini vurgulayan Sarıoğlu, bu ortamı oluşturmalarında kendilerine destek veren belediye ve belde halkına teşekkür etti.

-”Eğitimlerine yarar sağlayacak kaynaklara ulaşma fırsatı buluyorlar”-

Yerkesik Belediye Başkanı Yusuf Demirci ise öğrencilerin camiyi okul sonrasında etüt merkezi olarak kullandığını, evinde bilgisayarı veya interneti olmayan öğrencilerin araştırma ödevini yapıp kütüphanedeki kaynaklardan faydalanabildiğini anlattı.

Öğrencilerin boş zamanlarında camide arkadaşlarıyla bir araya gelip grup çalışmaları yaptıklarını ve sistemli çalışmayı öğrendiğine işaret eden Demirci, ”Burada bir araya gelen öğrenciler, sosyal birer birey olarak hem topluma kazandırılıyor hem de eğitimlerine yarar sağlayacak kaynaklara ulaşma fırsatı buluyor. Bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Yerkesik İlköğretim Okulu 5. sınıfı öğrencisi Duygu Sarıoğlu da günde 2 saatini camide geçirdiğini, internetten yaptıkları araştırma ödevlerini yazıcıdan çıkartarak başka bir yere gitmeden tamamlayabildiğini söyledi.

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ

  • Bugün hangi illerde okullar tatil? (8 Ocak 2015)

   Bugün hangi illerde okullar tatil? (8 ...

   İstanbul,Gümüşhane, Rize, Bursa, Çorum, Uşak, Şırnak, Isparta, Kayseri, Tunceli, Muş, Hakkari, Malatya, Trabzon, Ordu, Tokat ve Bitlis'te olumsuz hava şartları nedeniyle okullar tatil edildi. İstanbul...

  • Kocaeli Üniversitesine kar tatili

   Kocaeli Üniversitesine kar tatili

   Kocaeli Üniversitesinde (KOÜ) olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime yarın ara verildi. KOÜ Rektörlüğünden yapılan yazılı açıklamada, sıcaklık düşüşü, buzlanma ve don uyarısı nedeniyle eğitime yarın ara...

  • ÖYP sonuçları açıklandı

   ÖYP sonuçları açıklandı

   Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında 2014 Aralık döneminde ilan edilen araştırma görevlisi kadrosuna başvuran 21 bin 679 kişiden, bin 226 kişi yerleşmeye hak...

  • Engelli öğrencilere müjde! Ek süre verilecek

   Engelli öğrencilere müjde! Ek süre ver...

   Milli Eğitim Bakanlığı, SBS'nin yerine bu yıl ilk kez uygulayacağı merkezi sınavları 28-29 Kasım'da yapacak. Bakanlık, engelli öğrencilerin yanı sıra süreğen hastalığı, ruhsal ve duygusal bozukluğu olan...

  • 40 bin öğretmenin ataması yapıldı

   40 bin öğretmenin ataması yapıldı

   Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), belirlenen branşlar için KPSS'de ilk kez düzenlenen Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi'ne göre ilk öğretmen ataması yapıldı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın İstanbul'dan...

  • Vakıf üniversiteleri el yakıyor: TIP 43 bin TL

   Vakıf üniversiteleri el yakıyor: TIP 4...

   Tıp Fakültesi'nde okumak 43 bin liraya patlarken, lisans eğitimi almanın bedeli 27 bin lirayı buluyor. Türkiye'de 71'i vakıf, 104'ü devlet olmak üzere 175 üniversite faaliyet yürütüyor. Son senelerde sayısı...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu yıl hiç haber girilmedi.