İzmir City | İzmir haberleri, İzmir etkinlik, İzmir Şehir Rehberi, Sinema, Konser, Tiyatro
» 
Çin de sınıra asker gönderiyor
a aa
Tarih : 03 Nisan 2013 11:12
Çin de sınıra asker gönderiyor
Çin, Kuzey Kore sınırına asker ve savaş uçakları kaydırdı.
Çin de sınıra asker gönderiyor
reklam

Güney Kore ve ABD’nin ortak askeri tatbikatı sonrası savaşla tehdit eden Kuzey Kore, komşusu Çin’i de harekete geçirdi. ABD’li yetkililere göre, Çin Halk Ordusu, geçtiğimiz Mart ayı ortasından bu yana Kuzey Kore sınırına askeri yığınak yapıyor.

Kore sınırına asker gönderen ve savaş uçaklarını hazır tutan Çin Halk Ordusu’nun alarm seviyesinin ise “1” olduğu belirtildi.

ABD’li yetkililer, Çin Halk Ordusu’nun tanklar ve zırhlı araçlar eşliğinde Jian kenti ve Yalu Nehri boyunca Kuzey Kore sınırına doğru ilerlediği ileri sürüldü. Çin’in ayrıca Sarı Deniz’de gerçek mermilerle bir askeri tatbikat gerçekleştirdiği belirtildi.

ÇİN’DEN İTİDAL ÇAĞRISI

Kuzey Kore’nin kapalı durumdaki plütonyum reaktörünü yeniden faaliyete geçireceğini duyurması Çin tarafından üzüntüyle karşılandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hong Ley, Kuzey Kore’nin nükleer tesisini tekrar açma niyetinde olmasını “üzüntüyle” karşıladıklarını söyledi.

Çin’in Kore yarımadası ve Kuzeydoğu Asya’nın nükleer silahlardan arındırılmasını savunduğunu belirten Hong, ilgili taraflara “sükunet ve itidal” çağrılarını yineledi.

YENİDEN PLÜTONYUM ÜRETECEK

Kuzey Kore, kapalı durumdaki plütonyum reaktörünü yeniden açma kararı aldığını duyurmuştu.

Kuzey Kore, yılda bir nükleer bomba yapma kapasitesine sahip plütonyum reaktörünü, 2007’de Güney Kore, Çin, Japonya, ABD ve Rusya ile yürütülen ancak tıkanan nükleer silahsızlanma müzakerelerin bir parçası olarak kapatmayı kabul etmişti.

Kuzey Kore’nin nükleer silah üretiminde en sık kullanılan yakıt olan plütonyumu yeniden üreteceğini ve Nyongbyon nükleer kompleksindeki diğer tesisleri faaliyete geçireceğini ilan etmesi, başta Güney Kore ve ABD olmak üzere birçok ülke tarafından tepkiyle karşılandı.

Kuzey Kore, ABD’ye kadar ulaşabilecek nükleer başlıklı füzeler üretme planları yapıyor. Ancak Kuzey Kore’nin böyle bir füze üretecek teknolojiye halen sahip olmadığına inanılıyor.

NTVMSNBC

DİĞER DÜNYA HABERLERİ

  • Budistleri taşıyan otobüs devrildi: 22 ölü

   Budistleri taşıyan otobüs devrildi: 22...

   Polis yetkilileri, Lampang eyaletinin Van Nuea bölgesinde, sürücünün aracın kontrolünü kaybetmesi sonucu meydana gelen kazada, otobüsün hendekten 30 metre kadar aşağıya yuvarlandığını bildirdi.Kazada hayatını...

  • Yunanistan’ın 2012 yılı bütçe açığı

   Yunanistan’ın 2012 yılı bütçe aç...

   Yunanistan İstatistik Kurumu (ELSTAT) verilerine göre, 2012'de Yunanistan’ın bütçe açığı yani GSMH’nin yüzde 6.2'si 11.9 milyar avro olarak gerçekleşti. Yunanistan’ın 2012’deki kamu borcu ise GSMH’sinin...

  • Libya’da rütbeli askerlere suikast

   Libya’da rütbeli askerlere suikast

   Libya'nın doğu kesiminde yer alan Derne ve Bingazi kentlerinde üst düzey 2 askeri yetkili düzenlenen saldırılarda hayatını kaybetti. Devrim sırasında Kaddafi rejiminine karşı Derne'deki muhalif güçlerin...

  • Tunus’ta operasyon

   Tunus’ta operasyon

   Tunus güvenlik güçlerinin, dünkü çatışmanın ardından Kablat kentinde başlattığı operasyonların devam ettiği bildirildi. Tunus resmi haber ajansı TAP'ta yer alan haberde, 2 polisin hayatını kaybettiği, 1...

  • Tekne faciasında ölü sayısı artıyor

   Tekne faciasında ölü sayısı artıyor

   İtalya'daki tekne faciasında ölenlerin sayısı 194'e yükseldi.  Kazanın ardından arama kurtarma çalışmaları sürüyor. En az 200 göçmenin cesedinin daha, denizin dibindeki enkazda olduğu...

  • Rusya ve Almanya’dan ortak askeri tatbikat

   Rusya ve Almanya’dan ortak asker...

   Kod adı PASSEX olan ve bu pazartesi yapılacağı duyurulan tatbikatta iki ülke donanmasına ait gemiler yer alacak. Almanya'nın Karlsruhe adlı savaş gemisi ile Rusya'nın 'Project 20380? kapsamında Baltık...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu yıl hiç haber girilmedi.