İzmir City | İzmir haberleri, İzmir etkinlik, İzmir Şehir Rehberi, Sinema, Konser, Tiyatro
» 
Çocuğunuzun beslenme çantasında olması gerekenler
a aa
Tarih : 07 Eylül 2013 18:06
Çocuğunuzun beslenme çantasında olması gerekenler
Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, çocukların beslenme çantasında mutlaka kuru meyvelerin bulunması gerektiğini söyledi.
Çocuğunuzun beslenme çantasında olması gerekenler
reklam

Serkan Tutar, beslenme çantası hazırlarken dikkat edilmesi gerekenleri de sıraladı.

Uzman Diyetisyen Serkan Tutar “Okul çağı çocuklarında beslenme çok önemlidir. Eğer bu yaşta doğru beslenme alışkanlıkları kazanırsa bunu ömrü boyunca sürdürebileceği için hastalıklara yakalanma riski oldukça düşük olacaktır. Doğru beslenme alışkanlığı da doğru hazırlanmış bir beslenme çantasından geçmektedir. Beslenme çantası hazırlanırken çocuğunuzun sadece fiziksel durumuna değil zihinsel durumuna da katkı sağlamış olacaksınız. Çünkü doğru besinler büyüme ve gelişmenin yeterli olmasını sağlamasının yanı sıra IQ seviyesinde de belirli katsayılarda yükselmelere neden olmaktadır.

Çocuklardaki beslenme düzeni yetişkinlerde olduğu gibi 5-7 öğün arası olmalıdır. Yani ara öğünlerde sevdiği atıştırmalar yapması büyümesine oldukça katkı sağlayacaktır. Bu kadar öğünü yapabilmesi için okul saatlerine göre plan yapmalısınız.” dedi.

Çocukların öğlenci ya da sabahçı olmalarına göre beslenme şekillerini ilişkin de şu bilgileri verdi: “Eğer çocuğunuz sabahçı ise, erken saatte kesinlikle klasik kahvaltı olarak adlandırdığımız peynir çeşitleri, yumurta, söğüş sebze, zeytin, bal veya pekmezden oluşan kahvaltı hazırlanmalıdır. Çocuklarınızın sadece poğaça veya meyve suyu gibi pratik görünen ama sağlıklı olmayan kahvaltıları yapmasını engellemelisiniz. Sabahçı olan çocuklar genel olarak öğle yemeklerini okulda yemedikleri için ara öğün alışkanlığı kazandırmanızda fayda var.

Çocuğunuz öğlenci ise, çok geç saatlerde uyumasına izin verilmemelidir. Çünkü geç saatte ve düzensiz uyku çocuklarınızın büyüme ve gelişmesini engellemesinin yanı sıra ertesi günü geç kalkmasına dolaysıyla metabolizma hızlarının yavaş olmasına neden olacaktır. Sabah klasik kahvaltı, daha sonra ara öğün ve okula gitmeden öğle yemeği yemelerini sağlamalısınız.

Çocuğunuz tüm gün okulda ise daha dikkatli olunmalıdır. Çünkü genel olarak akşam yemeği dışında hiçbir öğün evde tüketilmemektedir. Burada sizlere iş düşmektedir. Çocuklarınızın sabah kahvaltıda, öğle yemeğinde ve aralarda hangi besinler verildiğini beslenme programlarından takip etmelisiniz. Özellikle besin değeri düşük veya sadece karbonhidrat içeriği olan yemekler verildiği takdirde okul ile görüşüp değişik alternatifler istemelisiniz.”

BESLENME ÇANTASI HAZIRLARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Tutar, ailelerin en büyük problemlerinden birisinin de hazırlamış oldukları beslenme çantasındaki yemeklerin tüketilmemesi olduğunu belirterek, “Sırf yemek yesin diye çocuğunuzun istediği her şeye “evet” dememelisiniz. Eğer çocuk kontrolün kendisinde olduğunu görürse hiçbir sağlıklı besini ona tükettirme şansınız olmaz. Biraz esnek olup haftada bir defa istediği fastfood besinleri vermenizde herhangi bir problem yaşanmayacağını bilin.

Sağlıklı bir çanta hazırlıyorsanız ama çocuğunuz bunları tüketmiyor veya yarım bırakıyorsa biraz sabırlı olmalısınız. Zaman içerisinde çocuğunuzun bu besinlere karşı dirençlerinin kırıldığını ve tüketime başladıklarını göreceksiniz.” ifadelerini kullandı.
Tutar, sağlıklı bir beslenme çantasında olması gerekenleri de şöyle sıraladı:

Süt, ayran ve yoğurt: Hepimizin bildiği gibi kemik ve diş gelişimi için gerekli olan kalsiyumun temel kaynaklarıdır. Ayrıca güçlü bir bağışıklık sistemi içinde önemli bir besin öğesidir. Büyüme ve gelişmenin istenildiği düzeyde gerçekleşmesi için özellikle hayvansal protein kaynağı alınmalıdır. Süt, ayran ve yoğurt çocuklarınızın keyifle tüketebileceği besinlerdir.

Kuru meyveler: Gün kurusu, kuru incir, kuru üzüm, kuru erik ve yaban mersini gibi birçok alternatifi olan kuru meyveler enerji verici özelliğinin yanı sıra çocuklarınızın tatlı ihtiyacını karşılar. Bu sayede çikolata, tatlı veya dondurma düşkünü olan çocuklarınızın bu besinlere olan eğilimleri azalır. Ayrıca içerisinde bağışıklık sistemini destekleyen vitaminler olduğu unutulmamalıdır. Kan seviyesi düşük olan çocuklarınız içinde iyi bir alternatiftir.

Kuruyemişler: Kuruyemişler genel olarak çocuklar tarafından çok fazla sevilir. Buradaki en büyük tehlike fazla miktarda tüketim sonucu kilo alımının söz konusu olmasıdır. Çocuklarınızın beslenme çantasına günde 20 adet (ortalama bir avuç dolusu) kuruyemiş koymanız beslenmesini destekleyecektir. Özellikle fındık, badem, ceviz gibi besin değeri yüksek kuruyemişlerden her gün farklı birini koymanız farklı yağ asitleri alımını destekleyecektir.

Meyveler: Mevsime uygun meyvelerin beslenme çantasına sürekli olarak konması çok önemlidir. Çünkü vitamin deposu olan meyveler çocuklarınızın bağışıklık sistemini güçlendirecek ve hasta olmasını engelleyecektir.

Meyve Suları: Sürekli olmamakla birlikte ara sıra çocuğunuza taze sıkılmış meyve suyu hazırlayabilirsiniz. Karışık meyveler ile hazırlamanız farklı vitaminleri aynı anda almasını sağlayacaktır. Ama sürekli olarak meyvenin kendisi yerine meyve suyu verirseniz bu durum kan şekerini hızlı yükselteceği için çocuklarınızda zaman içerisinde karın bölgesinde yağlanma yapabileceğini unutmayın.

Sandviç çeşitleri: Sandviçler hem çocuklarınızın keyifle tüketebileceği hem de besin değeri yüksek olan alternatiflerin başında gelmektedir. Özellikle içerisinde protein içeriği yüksek olan hayvansal bir gıdanın olmasına dikkat etmelisiniz. Örneğin beyaz peynirli, kaşar peynirli, ton balıklı, tavuklu veya köfte ile hazırlanmış sandviç çeşitlerini çocuklarınızın beslenme çantasına hazırlayabilirsiniz. Ayrıca sebze tüketimini de aynı anda sağlamak adına sandviç içerisine domates, yeşillik (marul, maydanoz, tere, roka) ekleyebilirsiniz. Eğer çocuğunuz 8 yaşından büyük ise ekmek alternatifini çavdar veya tam buğday yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

  • Şeker hastalığının çaresi ‘hünnap’

   Şeker hastalığının çaresi ‘hünna...

   Bol miktarda pektin, tanen, müsilaj, şeker ve C vitamini ihtiva eden hünnabın kanı temizleyici, şeker düzenleyici özelliği bulunuyor. Hünnapta nitrat, C vitamini, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez,...

  • Diş çürüğü bu hastalığı önlüyor

   Diş çürüğü bu hastalığı önlüyor

   ABD'deki Buffalo Üniversitesi'nden Türk doktor Mine Tezal ve ekibinin yaptığı araştırma, birçok çürüğü olan yetişkinlerin söz konusu kanserlere yakalanma riskinin, hiç çürüğü olmayanlardan yüzde 32 az olduğunu...

  • Grip aşısını ihmal etmeyin!

   Grip aşısını ihmal etmeyin!

   Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tevfik Özlü, zamanında yapılmayan grip aşısının çok faydalı olmayacağına işaret ederek, "Grip aşısı, eylül-kasım ayları...

  • Doktorlardan ”güneş lekesi” uyarısı

   Doktorlardan ”güneş lekesi”...

   Deniz, kum ve güneşle stres atılan tatilden geriye kadınların en fazla şikâyet etmelerine neden olan güneş lekeleri kaldı. İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi, Medical Park İzmir Hastanesi...

  • Her yıl 3.2 milyon insan hareketsizlikten ölüyor

   Her yıl 3.2 milyon insan hareketsizlik...

   Dünyada fiziksel hareketsizlik nedeniyle her yıl 3,2 milyon kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Halk Sağlığı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hilal Özcebe, Türkiye'de 2001 yılından...

  • Aspirin’i tok karna alın

   Aspirin’i tok karna alın

   Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı'ndan yapılan açıklamada, “Aspirin'in kullanımda dikkat edilmesi, yan etkilerinin bilinmesi ve dikkatli olunması gerekmektedir. Mideyi tahriş edip,...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu yıl hiç haber girilmedi.