İzmir City | İzmir haberleri, İzmir etkinlik, İzmir Şehir Rehberi, Sinema, Konser, Tiyatro
» 
Dershaneleri kapatırken izlenecek yol
a aa
Tarih : 22 Ağustos 2013 0:51
Dershaneleri kapatırken izlenecek yol
Milli Eğitim Bakanlığı, liselere geçiş sistemini değiştirerek, özel dershaneleri kapatacak yol haritası belirledi. SBS yerine 4 yılda 24 kez yapılacak sınavlar ve öğretmen notlarının ortalaması belirleyici olacak. Bakanlık, 6 aşamada dersane ruhsatlarını iptal edecek.
Dershaneleri kapatırken izlenecek yol
reklam

Milli Eğitim Bakanlığı Seviye Belirleme Sınavı’nın (SBS) kaldırılması ve dershanelerin kapatılmasıyla ilgili yol haritasını belirledi. Buna göre ilk etap SBS’nin kaldırılması ve yerine 4 kez yapılacak sınav getirilmesinden oluşacak. İkinci etapta yeni dersanelere MEB tarafından ruhsat verilmeyecek. Mevcut dershanelerle ilgili yönetmelik değiştirilecek. Ardından da teşvik planı açıklanıp dersane ruhsatları iptal edilerek kapanma tarihi verilecek. Başbakan Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda ilerleyen dersanelerin kapatılmasıyla ilgili süreçte MEB yol haritasını belirledi. SBS’nin kaldırılması ve dershanelerin özel okullara dönüştürülme eylem planının detayları şunlar:

1- 24 sınav ve öğretmen notuyla liseye geçiş

Dershanelerin kapatılmasındaki en büyük etken SBS sınav sisteminin kaldırılması olacak. SBS’nin yerine 4 yıla yayılmış 4 veya 6 temel dersten sınavlar yapılacak. Buna göre öğrenci 5, 6, 7 ve 8’inci sınıflarda merkezi sisteme bağlı sınava tabi tutulacak. Mesela öğrenci 5’inci sınıfın ilk dönemi 3 dersten ikinci dönemi 3 dersten olmak üzere yılda toplam 6 dersten sınava tabi tutulacak. Öğrenci 8’inci sınıfa kadar toplamda 24 sınava girmiş olacak ve bu sınavların ortalaması alınacak. Diğer yandan öğrencinin okulda öğretmenleri tarafından verilen ve 8’inci sınıfa kadar olan not ortalamaları alınacak. Böylece bakanlığın belirlediği not ortalaması ile okulun belirlediği not ortalamasının sonucu öğrencinin lise dönemini belirleyecek. Ancak bakanlık şu anki kapasitesi yeterli olmadığı için belli bir süre merkezi sisteme bağlı sınavlar sadece 8. sınıflara uygulanacak.

2 Yeni dersaneler için ruhsat verilmeyecek

Sürecin devam ettiği sürede yeni dershanelerle sorunun büyümemesi için yeni dersane taleplerine ruhsat verilmeyecek.

3 Dersaneler yönetmeliği değiştirilecek

Dershaneler ve özel etüt merkezlerine ilişkin yönetmelik değiştirilecek. Yeni yönetmelikte dersanecilikle ilgili uyulması gereken kurallar alanı genişletilecek. Dershane açmak ve faaliyetine devam etmek son derece zorlaştırılacak.

4 Özel okula dönüşüm teşvik paketi

Zorlayıcı tedbirlerin ardından özel okula dönüşüm için bir teşvik paketi açıklanacak. Vergi indirimi, arsa kolaylığı gibi bir takım teşvikler listeler halinde ilan edilecek. Maddi gücü yeterli olmayan dersaneler birleşmesini temin için bazı düzenlemeler hayata geçirilecek.

5 Atıl okullar dersanelere verilecek

Milli Eğitim Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı ancak somutlaştırmadığı diğer bir konu ise atıl okullar. Bazı bölgelerde atıl olarak bulunan veya kontenjanının çok altında eğitim veren okulları bakanlık dershanelere kiralayacak.

6 Kapatma için dersanelere süre tanınacak

Tüm bu adımların atılmasından sonra Türkiye’deki tüm dershanelerin yeni mevzuata göre okula dönüşmeleri için süre tanınacak. Sürenin dolmasıyla birlikte tüm dersane ruhsatları iptal edilip dersaneler gayri resmi duruma düşürülecek ve kapılarına kilit vurulacak.

LİSELERE GEÇİŞTE YENİ SİSTEM

İLK ETAPTA SADECE 8’İNCİ SINIFLAR

SBS sınavının kaldırılmasıyla birlikte bu yılki eğitim döneminde sadece 8’inci sınıflara merkezi sisteme dayalı sınavlar yapılabilecek. Bakanlığın mevcut sınav altyapısı bir buçuk milyon öğrenciyi kapsayabiliyor. Yeni sistemde 5’ten 8’inci sınıfa kadar toplam 6 milyon öğrenci sınav kapsamına gireceği için MEB’in sınav kapasitesi yükseltilecek.

ÖĞRETMEN NOTLARINA OTOKONTROL

Bakanlığın 4 yıl boyunca yapacağı sınavların not ortalaması ile okuldan geçtiği not ortalamalarının toplamı öğrencinin lisede gideceği okulu belirleyecek. MEB’in sınav notu ile öğretmenin verdiği not karşılaştırılacak. Bu uygulama sayesinde bakanlık aynı zamanda öğretmenlerin cömertçe not vermesini engellemek için doğal bir otokontrol sistemi oluşturmuş olacak.

ÇALIŞKAN ÖĞRENCİYE ELİT SINAVI

Mİllİ Eğitim Bakanlığı fen lisesine girecek öğrenciler için ayrı bir sınav sistemi kuracak. Bu sınav, illerdeki en çalışkan öğrenciler için fen lisesi düzeyindeki okullara yerleştirme sınavı olacak. Bu da yaklaşık 1 milyon 200 bin öğrencinin yerine sadece 50 bin ile 200 bin öğrencinin gireceği elit bir sınav olacak.

BİREYSEL BAŞARI NOTU ETKİLEYECEK

Ayrıca öğrencilerin merkezi sistem sınavının not ortalaması ile okul notlarının ortalamasının yanı sıra öğrencinin bireysel başarıları da notlarını etkileyecek. Buna göre bakanlık resim, sanat, müzik, spor vb dallarda başarı gösteren öğrencileri bu alanlarda teşvik etmek için notlarını daha artıracak.

ÖĞRENCİ EZBERDEN KURTARILACAK

SBS’nİn kaldırılması ve farklı sınav şekliyle 4 yıla yayılması sayesinde sınav öğrencilerin ana ekseninden çıkarılıp önemsizleştirilecek. Aynı zamanda bakanlığın alacağı bu karar sayesinde öğrenciler ezber eğitimden de uzaklaştırılmış olacak.

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ

  • Bugün hangi illerde okullar tatil? (8 Ocak 2015)

   Bugün hangi illerde okullar tatil? (8 ...

   İstanbul,Gümüşhane, Rize, Bursa, Çorum, Uşak, Şırnak, Isparta, Kayseri, Tunceli, Muş, Hakkari, Malatya, Trabzon, Ordu, Tokat ve Bitlis'te olumsuz hava şartları nedeniyle okullar tatil edildi. İstanbul...

  • Kocaeli Üniversitesine kar tatili

   Kocaeli Üniversitesine kar tatili

   Kocaeli Üniversitesinde (KOÜ) olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime yarın ara verildi. KOÜ Rektörlüğünden yapılan yazılı açıklamada, sıcaklık düşüşü, buzlanma ve don uyarısı nedeniyle eğitime yarın ara...

  • ÖYP sonuçları açıklandı

   ÖYP sonuçları açıklandı

   Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında 2014 Aralık döneminde ilan edilen araştırma görevlisi kadrosuna başvuran 21 bin 679 kişiden, bin 226 kişi yerleşmeye hak...

  • Engelli öğrencilere müjde! Ek süre verilecek

   Engelli öğrencilere müjde! Ek süre ver...

   Milli Eğitim Bakanlığı, SBS'nin yerine bu yıl ilk kez uygulayacağı merkezi sınavları 28-29 Kasım'da yapacak. Bakanlık, engelli öğrencilerin yanı sıra süreğen hastalığı, ruhsal ve duygusal bozukluğu olan...

  • 40 bin öğretmenin ataması yapıldı

   40 bin öğretmenin ataması yapıldı

   Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), belirlenen branşlar için KPSS'de ilk kez düzenlenen Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi'ne göre ilk öğretmen ataması yapıldı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın İstanbul'dan...

  • Vakıf üniversiteleri el yakıyor: TIP 43 bin TL

   Vakıf üniversiteleri el yakıyor: TIP 4...

   Tıp Fakültesi'nde okumak 43 bin liraya patlarken, lisans eğitimi almanın bedeli 27 bin lirayı buluyor. Türkiye'de 71'i vakıf, 104'ü devlet olmak üzere 175 üniversite faaliyet yürütüyor. Son senelerde sayısı...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu yıl hiç haber girilmedi.