İzmir City | İzmir haberleri, İzmir etkinlik, İzmir Şehir Rehberi, Sinema, Konser, Tiyatro
» 
Dinçer: Çocuklar dinini, irfanını bizden öğrenmeli
a aa
Tarih : 08 Ocak 2013 20:00
Dinçer: Çocuklar dinini, irfanını bizden öğrenmeli
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ''Ülke düzeyinde istihdamımızı kolaylaştıracak ve piyasanın da ihtiyaç duyduğu bilgi ve becerilerle donanmış çocuklar yetiştirmek istiyoruz. Hedefimiz bu'' dedi.
Dinçer: Çocuklar dinini, irfanını bizden öğrenmeli
reklam

Dinçer, Düziçi İrfanlı Ortaokulu’nun açılışında yaptığı konuşmada, Osmaniye’de eğitime önem verildiğini ve kendilerinin de bunun farkında olduklarını belirterek, kentte eğitim alt yapısıyla ilgili sorunların bitmek üzere olduğunu ifade etti.

Eğitimde sadece fiziki alt yapının yeterli olmayacağını, aynı zamanda teknolojik alt yapının da tamamlanması ve fırsat eşitliğinin sağlanması için çok önemli çalışmalarının olduğunu ifade eden Dinçer, ”Fatih Projesi’ni Osmaniye’de de etkin bir biçimde hayata geçiriyoruz. Tablet bilgisayarları 9. sınıf öğrencilerine vereceğiz. İnşallah çok kısa bir sürede hem fiziki hem teknolojik alt yapı olarak, hem de öğretmen ihtiyacı eksikliğini giderdiğimizde Milli Eğitim Bakanlığı’nın 3 temel hedefi için bütün gücümüzle yeni stratejiler üzerinde çalışacağız” dedi.

Çocukların küresel düzeyde rekabet edebilecek bilgi ve yeteneklerle donanmasını, en az bir yabancı dili iyi bilmesini ve iş bulabilecekleri eğitimi almalarını istediklerini belirten Dinçer, şöyle devam etti:

”Ülke düzeyinde istihdamımızı kolaylaştıracak ve piyasanın da ihtiyaç duyduğu bilgi ve becerilerle donanmış çocuklar yetiştirmek istiyoruz. Hedefimiz bu. İstiyoruz ki çocuklarımız dinini irfanını bizden öğrensinler, başka yerden değil. Toplumsal ve ahlaki değerleri okullarımızda öğrensinler. Bir millet şuuru, bir tarih bilinci kazansınlar istiyor muyuz? Hedefimiz bu ve hep birlikte bunu başaracağız. Sizin desteğiniz, güveniniz devam ettiği müddetçe her zaman daha iyiye, daha ileriye gideceğiz.”

Serbest kıyafet uygulaması

Konuşmasının ardından okulun açılışını yapan Bakan Dinçer ve beraberindekiler, sınıfları gezdi.

Ziyaret sırasında bir öğrencinin ”serbest kıyafet uygulamasının güvenlik açısından uygun olup olmadığını” sorması üzerine Dinçer, şunları söyledi:

”Kendinize güveniniz daha artacak hiç merak etmeyin. Böyle istediğiniz gibi, ne güzel. Güvenlik ile ilgili konular aslında kafayı karıştırmak için söyleniyor. Okullarımızda ihtiyaç duyulan bütün güvenlik tedbirlerini alıyoruz, köy okulları da dahil olmak üzere… Hiç kafanızı yormayın. Valilerimiz, emniyet müdürlerimiz bunun için varlar. Eğer birisi kötü niyetliyse okulunuzun formasını dışarıda 100 lira verip alamaz mı? 100 lira verir, alır, onu giyer, gelir aynı şeyi yapar. Biz insanlarımıza güvenirsek, o insanların da bize güveni artar. Güvensizlik üzerine bir yönetici karar veremez. Güven üzerine karar verir ve güveni sağlayacak şekilde davranır. Her biriniz aslında kendine daha güveni olan insanlar olacaksınız. Her gün sabahleyin kalktığınızda standart bir şeyi giyip, otoriter olarak bizim ‘şunu giyeceksiniz’ diye söylediğimiz bir işi yapmaktansa kendi başınıza hangi gün hangi elbiseyi giyeceğinize karar verirseniz, karar verme kabiliyetleriniz daha çok gelişir. Kendi başınıza ayakta kalma gücünüz artar. Bunların çoğu dedikodu hiç kafanızı yormayın.”

Okulun açılış törenine Vali Celalettin Cerrah, AK Parti Osmaniye milletvekilleri Durdu Mehmet Kastal ve Suat Önal, MHP Osmaniye Milletvekili Hasan Hüseyin Türkoğlu ile öğrenci ve veliler katıldı.

Diğer ziyaretler

Bakan Dinçer, Osmaniye’deki programı kapsamında Düziçi Belediye Başkanı Ökkeş Namlı’yı ziyaret etti.

Ardından valiliği ziyaret eden Dinçer, burada yaptığı konuşmada, kentin eğitim konusundaki sorunlarını gözden geçirmek ve bununla ilgili eğitim stratejileri geliştirmek için toplantı yapacaklarını söyledi.

Bir gazetecinin ”Serbest kıyafet uygulamasıyla ilgili nasıl tepki alıyorsunuz?” sorusu üzerine Dinçer, şöyle konuştu:

”Kararımızı verdik, uygulamaya koyduk. Olumlu-olumsuz toplum bunu değişik boyutlarıyla çok tartıştı. Dolayısıyla okullarda serbest kıyafet, tüm dünyadaki gidişata paralel bir şekilde ve ülkemizdeki eğitim sistemindeki demokratikleşmeye uygun bir şekilde uygulamaya koyduğumuz bir düzenleme. Biz serbest kıyafetin çocuklarımızın öz güvenini, onların karar verme kabiliyetlerini geliştireceğini düşünüyoruz ve kararımızda ısrarlıyız.”

Vali Cerrah, ziyaret sonunda Bakan Dinçer’e Osmaniye Valiliği şildini hediye etti.

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ

  • Bugün hangi illerde okullar tatil? (8 Ocak 2015)

   Bugün hangi illerde okullar tatil? (8 ...

   İstanbul,Gümüşhane, Rize, Bursa, Çorum, Uşak, Şırnak, Isparta, Kayseri, Tunceli, Muş, Hakkari, Malatya, Trabzon, Ordu, Tokat ve Bitlis'te olumsuz hava şartları nedeniyle okullar tatil edildi. İstanbul...

  • Kocaeli Üniversitesine kar tatili

   Kocaeli Üniversitesine kar tatili

   Kocaeli Üniversitesinde (KOÜ) olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime yarın ara verildi. KOÜ Rektörlüğünden yapılan yazılı açıklamada, sıcaklık düşüşü, buzlanma ve don uyarısı nedeniyle eğitime yarın ara...

  • ÖYP sonuçları açıklandı

   ÖYP sonuçları açıklandı

   Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında 2014 Aralık döneminde ilan edilen araştırma görevlisi kadrosuna başvuran 21 bin 679 kişiden, bin 226 kişi yerleşmeye hak...

  • Engelli öğrencilere müjde! Ek süre verilecek

   Engelli öğrencilere müjde! Ek süre ver...

   Milli Eğitim Bakanlığı, SBS'nin yerine bu yıl ilk kez uygulayacağı merkezi sınavları 28-29 Kasım'da yapacak. Bakanlık, engelli öğrencilerin yanı sıra süreğen hastalığı, ruhsal ve duygusal bozukluğu olan...

  • 40 bin öğretmenin ataması yapıldı

   40 bin öğretmenin ataması yapıldı

   Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), belirlenen branşlar için KPSS'de ilk kez düzenlenen Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi'ne göre ilk öğretmen ataması yapıldı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın İstanbul'dan...

  • Vakıf üniversiteleri el yakıyor: TIP 43 bin TL

   Vakıf üniversiteleri el yakıyor: TIP 4...

   Tıp Fakültesi'nde okumak 43 bin liraya patlarken, lisans eğitimi almanın bedeli 27 bin lirayı buluyor. Türkiye'de 71'i vakıf, 104'ü devlet olmak üzere 175 üniversite faaliyet yürütüyor. Son senelerde sayısı...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu yıl hiç haber girilmedi.