İzmir City | İzmir haberleri, İzmir etkinlik, İzmir Şehir Rehberi, Sinema, Konser, Tiyatro
» 
Ergenekon’da ceza süreleri
a aa
Tarih : 05 Ağustos 2013 21:28
Ergenekon’da ceza süreleri
Ergenekon davasında mahkeme kararını açıkladı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi , Ergenekon davasına ilişkin tarihi kararında sanıklara ceza yağdırdı. Ergenekon davasında hapis cezası alanların yatacağı ceza süreleri şöyle:
Ergenekon’da ceza süreleri
reklam

Sanıklara verilen cezanın onaylanması halinde, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan Başbuğ, Veli Küçük, Tuncay Özkan gibi isimler 36 yıl cezaevinde kalacak. Müebbet cezası alan Hurşit Tolon, Hasan Iğsız gibi sanıklar da 30 yıl cezaevinda kalmak durumda. Balbay da en fazla 25 yıl cezaevinde kalacak.

Ergenekon davasında mahkeme kararını açıkladı. Sanıklara verilen cezanın onaylanması halinde, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Veli Küçük, Gazeteci Tuncay Özkan gibi isimler 36 yıl cezaevinde kalacak.

Müebbet cezası alan emekli Orgeneral Hurşit Tolon, emekli Orgeneral Hasan Iğsız gibi isimler ise 30 yıl cezaevinda kalmak durumda. İnfaz Kanunu’na göre, 34 yıl hapis cezası alan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay da en fazla 25 yıl cezaevinde kalacak.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi , Ergenekon davasına ilişkin tarihi kararında sanıklara ceza yağdırdı. Yerel mahkeme gerekçeli kararını tamamladıktan sonra dava dosyası temyiz incelemesi için Yargıtay’a gönderilecek.

Önce Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, dava dosyasına ilişkin tebliğnamesini hazırlayacak. Balyoz davasına ilişkin temyiz incelemesi sürecinde Başavcılık 3 kişilik bir özel ekip kurarak, dosya üzerinde incelemesini tamamlayarak, tebliğnamesini hazırlamıştı.

Başsavcılığın, kamuoyunun yakından ilgilendiği dava olması nedeniyle, hızlı bir şekilde inceleme yapabilmek adına benzer bir uygulamayı Ergenekon davası için de yapması bekleniliyor.

GÖZLER YARGITAY’DA

Başsavcılığı’nın tebliğnamesini tamamlamasının ardından dava dosyası temyiz incelemesi için Yargıtay 9. Ceza Dairesine gönderilecek. Daire sanık avukatlarının talebini olması halinde dosyayı, Balyoz davasında olduğu gibi duruşmalı olarak yapabilecek. Dosya üzerindeki incelemesini tamamladıktan sonra kararını açıklayacak.

KARAR BOZULURSA

Eğer, Yargıtay yerel mahkemenin kararını onarsa sanıklar cezalarını çekmek üzere cezaevine gönderilecek. Ancak Yargıtay yerel mahkemenin kararını bozması halinde, dava dosyası tekrar yerel mahkemeye gönderilecek ve yargılama yeniden yapılacak.

KİM NE KADAR YATACAK?

Ergenekon davası sanıkların aldıkları mevcut cezaların Yargıtay’da olduğu gibi onanması halinde, cezaevinde yatacakları süre “Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanunun Hükümlerine” göre hesaplanacak. İnfaz kanuna göre, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan sanıklar 36 yıl cezaevinde kalmak zorunda. Müebbet hapis cezası alan sanıklar ise 30 yıl cezaevinde kalacak.

İnfaz Kanuna göre, ağırlaştırılmış müebbet veya müebbet hapis cezası almayan diğer sanıklar ise kendilerine verilen cezanın 4’te 3’ünü yatacaklar. Buna göre bazı Ergenekon davası sanıklarının haklarında verilen kararın onaylanması halinde cezaevinde kalacakları süreler şöyle:

*Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ ağırlaştırılmış müebbet: 36 yıl cezaevinde kalacak.

*İşçi Partisi eski Genel Başkanı Doğu Perinçek’e ağırlaştırılmış müebbet ve ayrıca 34 yıl 4 ay hapis cezası: En fazla 40 yıl cezaevinde kalacak.

*Danıştay baskınını yapan Alparslan Aslan iki kez ağırlaştırılmış müebbet ayrıca 90 yıl 3 ay hapis cezası: En fazla 40 yıl yatacak.

*Gazeteci Mustafa Balbay 34 yıl 8 ay: 25 yıl 6 ay

*Sendikacı, eski Türk Metal Başkanı Mustafa Özbek müebbet: 30 yıl yatacak.

*Emekli Orgeneral Şener Eruygur ağırlaştırılmış müebbet: 36 yıl yatacak.

*Gazeteci Tuncay Özkan ağırlaştırılmış müebbet: 36 yıl yatacak.

*Emekli Orgeneral Hurşit Tolon müebbet: 30 yıl yatacak.

*Emekli Orgeneral Hasan Iğsız müebbet: 30 yıl yatacak.

*Emekli Orgeneral Nusret Taşdeler müebbet: 30 yıl yatacak.

DİĞER MANŞET HABERLER HABERLERİ

  • Bir Delinin Hatıra Defteri

   Bir Delinin Hatıra Defteri

   Tür : Belirtilmemiş Yazan : Nikolay Gogol Yönetmen : Genco Erkal Oyuncular : Genco Erkal Konusu : Ülkemizde oynanan ilk tek kişilik oyun olan Bir Delinin Hatıra Defteri'ni Genco Erkal 50 yıl sonra...

  • Bana Masal Anlatma

   Bana Masal Anlatma

   İzmirCity Yorumu: Komedi severlerin dikkatine. Nefis bir yapıt olmuş. Oyunculuk harika, senaryo güzel, tam tadında bir film. Konuk oyuncular filme ayrı bir tad katmış. İzlemeniz tarafımızca tavsiye...

  • Saygun Müzik Festivali – İzmir Piyano Yarışması

   Saygun Müzik Festivali – İzmir P...

    İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, TOBAV İzmir Şubesi’nin de katkılarıyla gerçekleştirilecek Saygun Müzik Festivali’nde; konserler, ustalık sınıflarının yanı sıra, genç piyanistlerin yetenek, bilgi ve...

  • Paris’teki terör karşıtı yürüşe PKK yandaşlarıda katıldı

   Paris’teki terör karşıtı yürüşe ...

   Fransa’nın başkenti Paris’te, 17 kişinin ölümüne yol açan terör saldırılarının ardından, bugün toplam 1 milyon kişi ve 50'ye yakın ülkeden devlet-hükümet başkanının katılımıyla ‘’Cumhuriyet Yürüyüşü’’...

  • Necati Şaşmaz ve Oğlu

   Necati Şaşmaz ve Oğlu

   Polat Alemdar karakteriyle büyük bir hayran kitlesine sahip olan Necati Şaşmaz, Ekim 2013’te dünyaya gelen oğlu Ali Nadir’in bir fotoğrafını ilk kez sosyal medyada paylaştı. "BABA-OĞUL" Ünlü oyuncu, koltukta...

  • Mahsun Kırmızıgül’ün Aşkı Bitti

   Mahsun Kırmızıgül’ün Aşkı Bitti

   Geçmişte Seda Sayan, Bade İsçil ve Mine Cangal'la uzun birliktelikler yaşayan 45 yaşındaki Mahsun Kırmızıgül'ün aşkta yüzü bir türlü gülmüyor. MÜGE UZEL AŞKI DA BİTTİ Uzun süredir yalnız olan Mahsun...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu yıl hiç haber girilmedi.