İzmir City | İzmir haberleri, İzmir etkinlik, İzmir Şehir Rehberi, Sinema, Konser, Tiyatro
» 
Görmez’den Kürtçe vaaz için ilk açıklama
a aa
Tarih : 19 Şubat 2013 18:19
Görmez’den Kürtçe vaaz için ilk açıklama
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, NTV canlı yayınında Papa'nın istifa kararından, Kürtçe Hutbe'ye ve Cemevi konularına ilişkin açıklamalarda bulundu.
Görmez’den Kürtçe vaaz için ilk açıklama
reklam

Görmez: Alevilik sünniliğin zıttı değil

Alevilikle ilgili bilinen yanlış bilgilerin silinmesi gerektiğini söyleyen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, ”Hacı Bektaş-i Veli sadece Alevilerin mi? Kaygusuz Abdal, Pir Sultan Abdal bu ülkedeki nefesler türküler, şarkılar sadece belli bir zümreye mi ait? Hepimize ait” dedi.

Görmez’in konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

PAPA’NIN İSTİFA KARARI
”Papa, doğrusu beyan odur ki yaşlılık ve hastalık sebebiyle görevi terk edecek. Batı’daki İslam karşıtlığı en önemli sorunlardan biridir. En büyük beklentim İslam karşıtlığı konusunda çok daha aklıselim ile hareket ederek, o nefretin o korkunun gönüllerden silinmesi konusunda Müslümanlarla işbirliği yapılmasıdır.

KÜRTÇE HUTBE
Dinlerde bir ibadet dili bir de tevdi dili olmuştur. Fatiha’yı okurken orijinal diliyle okuyoruz. Ama elimizi açtığımızda konuşma dilimizle dua ederiz. Evrensel bir dini tüm dillerde anlatmak gerekir.

Öncelikle Cuma namazlarında bir vaaz vardır bir hutbe vardır. Kürtçe bilen din adamları halka bu dilde vaaz veriyor. Bazı vaazlar Siirt’te Mardin’de Arapça, Bingöl’de Zazaca yapılmıştır.

‘DİN DE ALLAH’IN, DİL DE ALLAH’IN’
Vaaz konusunda bir sıkıntı yok. Din bizim aynı zamanda ortak dilimiz. Tekbir tekbirdir, namaz namazdır, hamd hamddır. Elbette bir ülkenin resmi dili vardır. Şehirlerde olmasa da köy ve kasabalarda bazı camiye gelen vatandaşlarımız içerisinde Türkçe okunan vaazı anlayamayanlar var. Almanya’daki camilerde hutbe okunduktan sonra hutbenin Almanca özeti verilir. Fransa’da Fransızca özeti verilir. Bazı insanlar bunu bir hak olarak görüyor. Herhangi bir dile rezerv koyulması mümkün değil. Din de Allah’ın, dil de Allah’ın.

İman görevlisinin meseleye emniyet görevlisi gibi bakması başka sorunları da beraberinde getirir. Bilge köyünde şehit edilen imam, çocuklardan kürtçe öğrenmiş. Çanakkale’de birlikte can vermişiz, birlikte şehit olmuşuz.

CEMEVİ İBADETHANE Mİ?
Ruhbanlık bizde yok. Biz eleştirilebiliriz. Alevilerin hassasiyetlerinin bilinmesi zaruri. Alevilik, Sünniliğin zıttı değildir. Alevilikle ilgili bilinen yanlış bilgiler silinmeli.

Camiye gelen Cuma namazı kılan vatandaşlarımız da Alevilik ile ilgili yalan yanlış duydukları her türlü bilgiyi zihninden silmek zorunda. Cemevi ziyaretimde ben buraya canlara lokma yemeye geldim dedim. Hacı Bektaş-i Veli sadece Alevilerin mi? Hazreti Mevlana, Yunus Emre, Tabtuk Emre, Abdal Musa, Kaygusuz Abdal, Pir Sultan Abdal bu ülkedeki nefesler türküler, şarkılar sadece belli bir zümreye mi ait? Hepimize ait. Dolayısıyla hepimizin birbirimizi çok iyi tanıması çok iyi anlaması lazım. Ortak gönül dilini yakalamak için bizim birbirimizi bilmemiz tanımamız gerekiyor. Alevi vatandaşlarımızın yaşadığı bütün illerdeki vaizler imamlar eğitimden geçti Alevilik konusunda. İlk defa biz Alevilik ve Bektaşiliğin yazılı kaynaklarını neşrederek referans kaybını önlemeye çalıştık.”

 

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

  • Paris’teki terör karşıtı yürüşe PKK yandaşlarıda katıldı

   Paris’teki terör karşıtı yürüşe ...

   Fransa’nın başkenti Paris’te, 17 kişinin ölümüne yol açan terör saldırılarının ardından, bugün toplam 1 milyon kişi ve 50'ye yakın ülkeden devlet-hükümet başkanının katılımıyla ‘’Cumhuriyet Yürüyüşü’’...

  • Çanakkale yeni bir devrin başladığı yer

   Çanakkale yeni bir devrin başladığı yer

   7. Büyükelçiler Konferansı’nın “Çanakkale” oturumuna katılan Bakan Çavuşoğlu, 9 Ocak tarihinin Çanakkale Savaşları’ndan sonra son İngiliz askerlerinin Gelibolu topraklarını terk ettiği gün olduğunu...

  • Abdullah Gül’den o karakola ziyaret

   Abdullah Gül’den o karakola ziyaret

   Abdullah Gül, Nuruosmaniye Camii’nde cuma namazını kıldıktan sonra Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ve beraberindekilerle birlikte bir lokantaya giderek yemek yedi. Daha sonra Sultanahmet’e geçen Gül,...

  • 1 kalp iki çocuk ?

   1 kalp iki çocuk ?

   Beyin ölümü gerçekleşen 12 yaşındaki çocuğun kalbi, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 10 yaşındaki Havva Şahin'e takılacakken, uyumsuzluk nedeniyle 15 gün önce acil kalp nakli listesine yazılan 8...

  • Erzincan’da 18 ton kaçak çay yakalandı

   Erzincan’da 18 ton kaçak çay yak...

   Erzincan Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince geçen yıl yapılan uygulamalarda ele geçirilen 18 ton kaçak çayın, analizlerin tamamlanmasının ardından imhasına...

  • Cep telefonuyla ‘hafızlık eğitimi’

   Cep telefonuyla ‘hafızlık eğitim...

   Kahramanmaraş Müftülüğünde müezzin olarak çalışan görme engelli Rıdvan Cinkara, Tokat Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler Okulunda görev yapan Sosyal Bilgiler Öğretmeni İbrahim Koç'a cep telefonu aracılığıyla...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu yıl hiç haber girilmedi.