İzmir City | İzmir haberleri, İzmir etkinlik, İzmir Şehir Rehberi, Sinema, Konser, Tiyatro
» 
Hacı seferleri başlıyor
a aa
Tarih : 03 Eylül 2013 14:28
Hacı seferleri başlıyor
Hac kotalarını düşürmesiyle ilgili bu yıl iki kez kuranın çekildiği 2013 yılı hac organizasyonunda, ilk kafile 12 Eylül'de yola çıkıyor.
Hacı seferleri başlıyor
reklam

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdür Vekili Ergün Yücel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hac takvimiyle ilgili çalışmaların Bakanlıklararası Hac Kurulu tarafından belirlendiğini, bu sene Türkiye’den ilk hac kafilesinin 12 Eylül’de yola çıkacağını söyledi.

Kafilelerin gidişlerinin 9 Ekim’e kadar devam edeceğini ifade eden Yücel, “Dönüşler de 19 Ekim’de başlayacak ve 10 Kasım’a kadar sürecek. Böylece hiçbir hacı kafilemizin Suudi Arabistan’daki kalış süresi 40 günü geçmeyecek. Geçmişte bu 52-56 güne kadar gidiyordu. Bu da bu sene yapılan ilklerden birisidir” dedi.

Türkiye’nin hac kontenjanının 74 bin olarak belirlendiğini ancak Suudi Arabistan’ın hac kotalarında indirime gitmesi nedeniyle bu yıl 59 bin 200 kişinin kutsal topraklara gidebileceğini hatırlatan Yücel, bu rakamın yüzde 60’lık kısmının Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonuyla yüzde 40’ının da şirketlerle hacca gideceğini bildirdi.

550 personele Suudi Arabistan’da eğitim verildi

Yücel, hacı adaylarına bin 600 personelle hizmet vereceklerini, kafile başkanının yanı sıra her 45 kişiye de bir din görevlisi denk gelecek şekilde planlama yaptıklarını, şirketlerde dahil olmak üzere her kafileye bir bayan irşad görevlisinin de bu sene hacılara hizmet edeceğini vurguladı.

Hacda görev alacak personelin eğitimiyle ilgili de çalışmalar gerçekleştirildiğini anlatan Yücel, personele birer haftalık seminerler düzenlediklerini ve personelin tamamen hazır hale geldiğini belirtti.

Yücel, “Personelimiz içerisinde daha önce Suudi Arabistan’a gitmemiş, hayatında Kabe’yi görmemiş 550 görevlimiz vardı. Bu personelimizi de ramazan ayı öncesinde 5 günlük özel bir eğitim amacıyla Suudi Arabistan’a götürerek orada ciddi bir eğitim yaptık. Fiilen görevleri tatbik ettiler. Dolu dolu bir eğitim gerçekleştirdik” ifadesini kullandı.

Hacı adaylarının eğitimiyle ilgili de bir heyet tarafından program hazırlanarak il müftülüklerine iletildiğini dile getiren Yücel, il müftülüklerin de program doğrultusunda en az 5 defa hacıları bir araya getirerek eğitim verildiğini, bu eğitimlerde sağlık konusundaki bilgilendirmelerin de il sağlık müdürlüğü ekipleri tarafından yapıldığını bildirdi.

Hacı adaylarına menenjit aşısı yapılıyor

Yücel, hacı adaylarına yapılacak aşıyla ilgili de çalışmaların sürdürüldüğünü, Suudi Arabistan Hac Bakanlığının ülkelerin şartlarına göre aşılama talebi olduğunu, Türkiye’den de menenjit aşısı yapılması yönünde istekte bulunulduğunu kaydetti. Yücel, “Sağlık Bakanlığı ile irtibata geçilmiş ve Sağlık müdürlükleri kanalıyla her ilde, bizim ilettiğimiz aşılar hacı adaylarımıza uygulanmaktadır. Her hacı kafilesi gitmeden önce aşısını yaptırmış ve aşı kartını da yanına almış hale geliyor. Bu konuda da bir sıkıntımız yok” diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve şirketlere yönelik hazırlıkların bitirildiğini ve sürecin olumlu bir şekilde takip edildiğini dile getiren Yücel, “Kabe çevresinde devam eden çalışmalar göz önünde bulundurularak azami hazırlıklarımızı yaptık. Hacılarımıza oranın şartlarına göre en uygun, en iyi şekilde görev yaptırmak için yapılabilecek hazırlıklar fazlasıyla yerine getirildi. Hacılarımızdan da sabır ve metanetle, oranın şartlarını da göğüsleyerek nefislerini ibadete hazırlamalarını isteriz” dedi.

45 dakikalık hac animasyonu

Tüm hacılara malzemelerinin eksiksiz olarak verildiğine dikkati çeken Yücel, bu yıl ilk defa 45 dakikalık bir animasyon hazırladıklarını da söyledi. Hacılara dağıtılan animasyonun gidiş ve dönüş arasındaki konuları sesli olarak anlattığını belirten Yücel, hacı adaylarına büyük yardımı olacak animasyonu, adayların gitmeden izlemelerinin önemli fayda sağlayacağını bildirdi.

Yücel, hac öncesi çalışmalar kapsamında ambulans ve tıbbi malzemelerin Suriye ve Irak’taki karayolu sıkıntısı nedeniyle iki yıldır deniz yoluyla gönderildiğini hatırlattı.

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

  • Paris’teki terör karşıtı yürüşe PKK yandaşlarıda katıldı

   Paris’teki terör karşıtı yürüşe ...

   Fransa’nın başkenti Paris’te, 17 kişinin ölümüne yol açan terör saldırılarının ardından, bugün toplam 1 milyon kişi ve 50'ye yakın ülkeden devlet-hükümet başkanının katılımıyla ‘’Cumhuriyet Yürüyüşü’’...

  • Çanakkale yeni bir devrin başladığı yer

   Çanakkale yeni bir devrin başladığı yer

   7. Büyükelçiler Konferansı’nın “Çanakkale” oturumuna katılan Bakan Çavuşoğlu, 9 Ocak tarihinin Çanakkale Savaşları’ndan sonra son İngiliz askerlerinin Gelibolu topraklarını terk ettiği gün olduğunu...

  • Abdullah Gül’den o karakola ziyaret

   Abdullah Gül’den o karakola ziyaret

   Abdullah Gül, Nuruosmaniye Camii’nde cuma namazını kıldıktan sonra Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ve beraberindekilerle birlikte bir lokantaya giderek yemek yedi. Daha sonra Sultanahmet’e geçen Gül,...

  • 1 kalp iki çocuk ?

   1 kalp iki çocuk ?

   Beyin ölümü gerçekleşen 12 yaşındaki çocuğun kalbi, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 10 yaşındaki Havva Şahin'e takılacakken, uyumsuzluk nedeniyle 15 gün önce acil kalp nakli listesine yazılan 8...

  • Erzincan’da 18 ton kaçak çay yakalandı

   Erzincan’da 18 ton kaçak çay yak...

   Erzincan Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince geçen yıl yapılan uygulamalarda ele geçirilen 18 ton kaçak çayın, analizlerin tamamlanmasının ardından imhasına...

  • Cep telefonuyla ‘hafızlık eğitimi’

   Cep telefonuyla ‘hafızlık eğitim...

   Kahramanmaraş Müftülüğünde müezzin olarak çalışan görme engelli Rıdvan Cinkara, Tokat Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler Okulunda görev yapan Sosyal Bilgiler Öğretmeni İbrahim Koç'a cep telefonu aracılığıyla...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu yıl hiç haber girilmedi.