İzmir City | İzmir haberleri, İzmir etkinlik, İzmir Şehir Rehberi, Sinema, Konser, Tiyatro
» 
Hastanede şiddete x-ray ile önlem
a aa
Tarih : 12 Nisan 2013 14:34
Hastanede şiddete x-ray ile önlem
Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Refik Nas, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının önüne geçebilmek için acil servis girişine x-ray cihazı konulduğunu belirtti.
Hastanede şiddete x-ray ile önlem
reklam

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Refik Nas, “Hastayı değil ama hasta yakınlarını x-ray cihazından geçiriyoruz, silahla acile giren kişi bir çılgınlık yapabilir” dedi.

Prof. Dr. Nas, Sağlık Muhabirleri Derneği (SMD) İzmir Temsilciliği üyeleri ile bir araya geldi. Nas, toplantıda yaptığı konuşmada, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarında hekim ile hasta yakını arasındaki iletişim eksikliğinin önemli rolü bulunduğunu belirtti.

Hekimlerin, mesleğin zorlu yapısı dolayısıyla empati sıkıntısı yaşayabildiğini ifade eden Nas, “Kimi durumlarda insanların bizleri anladıklarını düşünüyor, empati yapmıyoruz. DEÜ’de hekimlere telkinlerde bulunuyoruz. Hasta ve hasta yakınlarını daha pozitif değerlendirmelerine yönelik telkinde bulunuyoruz. Şiddetten ders almaya çalışıyoruz” dedi.

DEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 28 Martta gerçekleşen hekime yönelik şiddet olayının personel üzerinde büyük etki bıraktığını bildiren Nas, şöyle konuştu:

“DEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji Bölümü’nde görevli asistan hekimler, yaşamını yitiren hastanın oğlu tarafından darbedildi. Saldırı, kadın asistan hekimin aralarında bulunduğu bir gruba yapıldı. Acil serviste detayları artırdık. İnsanlar orada güvensiz olamaz. Acil servise x-ray cihazı konuldu. Hastayı değil ama hasta yakınlarını x-ray cihazından geçiriyoruz. Silahla acile giren kişi bir çılgınlık yapabilir. Halkın son dönemde gösterdiği şiddetin olumsuz yönleri var ama biz de ders alıyoruz. İnanç bazında değerlendirdiğimizde, ölümün Allah’tan geldiğini bilen insanlar, doktoru suçluyor, bunda da bir tezat var. Hem hekimlerin hem de vatandaşların kendilerine çeki düzen vermesi gerekir.”

“Kalp nakli ruhsatı için başvuracağız”

Nas, DEÜ Tıp Fakültesi’nin kalp nakil ruhsatının, yeterli nakil sayısına ulaşılamaması nedeniyle Sağlık Bakanlığı’nca durdurulmasının ardından konuya ilişkin girişimlerde bulunduklarını anlattı.

Kalp ruhsatının yenilenmesi için başvuruda bulunacaklarını belirten Nas, şunları kaydetti:

“Yaklaşık bir yıl önce yüz nakline imkan tanıyan kompozit doku nakli ruhsatı başvurusunda bulunduk, bekliyoruz. Nisan ayının ikinci haftası kalp transplantasyonu ile ilgili başvuruda bulunuyoruz. Bizim için önemli, Türkiye’de ilk yapan merkez olmamıza karşın böyle bir olumsuz bir durumla karşılaştık. Sağlık Bakanlığı’nın anlayışla karşılayacağını düşünüyorum. Komisyonda görüşülecek ve olumlu sonuçlanacağına inanıyorum.”

Nas, DEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi bünyesinde Geriatri Merkezi, 40 yataklı Palyatif Bakım Merkezi ile Hematoloji Hastanesi açılmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü sözlerine ekledi.

“Acil serviste x-ray uygun değil”

Öte yandan, Herkes İçin Acil Sağlık Derneği Genel Başkanı Dr. Ülkümen Rodoplu altyapı oluşturulmaksızın alınan önlemlerin, saldırma dürtüsü bulunan kişiyi tahrik edebileceğini savundu.

Sağlık çalışanlarının, hastane binası dışında saldırıya uğrayabileceğine dikkati çeken Rodoplu, “Sembolik tedbirlerin caydırıcı olacağını düşünmüyorum. Silah bulunması halinde özel güvenlik görevlisinin bu silahı almaya yetkisi var mı? Alsa bile bu silahı nerede saklayacak? X-Ray cihazı uygulaması altyapısı düşünülmeden hayata geçirilmiş” dedi.

DİĞER İZMİR HABER HABERLERİ

  • İzmir’de annelerini öldüren kızların babası konuştu

   İzmir’de annelerini öldüren kızl...

   İzmir'de annelerini öldüren iki genç kıza babaları sahip çıktı. Aydın'ın Köşk ilçesinde çiftçilik yapan Rüstem P., kızlarının annesi ile kendisini aldattığı için boşandıklarını söyledi. 'ESKİ EŞİM...

  • İzmir’de Gezi Parkı davası başlıyor

   İzmir’de Gezi Parkı davası başlı...

   İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek davada, tutuklu sanıklar V.Y, İ.K, E.K. K.İ. O.A. E.İ. O.Ö. ve İ.U hakkında "Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahla katılarak ihtara rağmen dağılmama",...

  • Erdoğan’dan İzmir için 91. yıl mesajı

   Erdoğan’dan İzmir için 91. yıl m...

   Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a ilk adımı atması ile başlayan bağımsızlık yürüyüşünün, kahraman ordunun cephelerde kazandığı destansı zaferlerin ardından, işgalci...

  • İzmir Metrosu’nda kış dönemi uygulaması

   İzmir Metrosu’nda kış dönemi uyg...

   Buna göre yoğunluğun olduğu saatlerde sefer aralıkları 4-5 dakikaya düşürüldü. Hafta içi 07.30-09.30 ile 14.30-19.30 saatleri arasında sefer sıklığı 4 dakika olacak. 07.00-07.30, 12.30-14.30 ve 19.30-20.30...

  • Torbalı’da izban çalışmaları devam ediyor

   Torbalı’da izban çalışmaları dev...

   Aktarma derdini ortadan kaldıracak olan proje sayesinde ulaşım daha hızlı ve basit bir hal alacak. Torbalı’ya büyük fayda sağlayacak olan proje yapım sürecinde bazı sıkıntılara yol açacak gibi görünse de,...

  • İzmir Kâtip Çelebi Üniversite Kayıtları Başladı

   İzmir Kâtip Çelebi Üniversite Kayıtlar...

   Çiğli Ana Yerleşke Rektörlük Binasında ve Aydınlıkevler Sağlık Yerleşkesinde, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı ile Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nın işbirliğiyle oluşturulan otomasyon sayesinde kayıtlar aksaklık...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu yıl hiç haber girilmedi.