İzmir City | İzmir haberleri, İzmir etkinlik, İzmir Şehir Rehberi, Sinema, Konser, Tiyatro
» 
İsrail’i çıldırtan Hakan Fidan operasyonu!
a aa
Tarih : 24 Ekim 2013 16:08
İsrail’i çıldırtan Hakan Fidan operasyonu!
El Şark el Avsat Gazetesi'nin Hakan Fidan yorumunda, Fidan'ın Lübnan'da etkin faaliyetlerinin ve son yaptığı Lübnan'lı rehinelerin sevkini içeren Fırtına Operasyonu'nun İsrail'i şok ettiğini yazdı.
İsrail’i çıldırtan Hakan Fidan operasyonu!
reklam

Londra merkezli Arap haber sitesi El-Şark El-Avsat’ta MİT Müsteşarı Hakan Fidan‘la ilgili tartışmalara dair bir analiz yayınlandı.

Samir Salha imzasıyla yayınlanan analizin başında Washington Post’ta David Ingatius imzasıyla yayınlanan ve Türkiye’nin, Mossad ile görüşen on İranlının kimliklerini İran istihbaratına verdiği ileri sürdüğü yazı hatırlatılıyor.

Salha şöyle yazıyor: “Washington Türk müttefik ve ortağına bağlılığını ilan ederek son anda müdahale etmeseydi, Wall Street Journal’da yayınlanan uzun bir analizin uzantısı olan Ignatius’un yazısı, İsrail için bardağı taşıran son damla olabilirdi.”

TEL AVİV’İ KIZDIRAN ŞEY

“Tel Aviv’i kızdıran, MİT’in Ankara’nın izni olmadan Türk topraklarında faaliyet gösteren casus ağları olduğunu ortaya koyması değildi. Daha ziyade Türkiye’nin bu casusların faaliyet ve iletişimlerini engelleyip Tahran’a kimliklerini ifşa etmesi ve belki de yakalanmalarını kolaylaştırması İsrail’i kızdırdı. Tel Aviv’i, Ankara’nın İsrail’in hassas ve stratejik işlerine müdahalesi kızdırdı.”

FİDAN ÖNEMLİ BİR OYUNCU

Hakan Fidan’ın, Lübnan sahnesinde perde arkasında önemli bir oyuncu olduğunu belirten Salha ekliyor: “Faaliyetleri ve sağladığı istihbarat İsrail için sürpriz oldu ve Lübnan’daki hesaplamalarını karıştırdı. Türkler şu soruyu tekrar tekrar dile getiriyor: Ankara neden Mossad casuslarının, Anadolu’da serbestçe faaliyet göstermesine göz yumsun ki?”

NEDEN SIZDIRMIŞ OLABİLİR?

“Tekrar edilen bir olasılık, Washington’un Ignatius’a bu bilgileri, İsraillilere oyunun kurallarının değiştiğini ve Washington ile yeni İran liderliği arasında yakınlaşmaya izin vermesi gerektiğini kabul ettirmek için sızdırmış olması. Bu Washington’a, İran’ın nükleer programı, Suriye krizi ve Rusya-İran yakınlaşması da dahil olmak üzere önemli konularda bir dizi ilerleme kaydetme fırsatı verecek bir şey.”

TÜRKİYE’NİN ÖNERİSİYLE GERÇEKLEŞTİ

Salha yorumlarına şöyle devam ediyor: “Washington, son iki yıl içinde bölgede yaşanan aksilikler ve azalan etkisi nedeniyle, herkesi kendi tarafına sürükleyip, söylediklerini dinlemeye zorluyor. Resim giderek daha açık hale gelip, herkes son ABD-İran yakınlaşmasının Türkiye’nin önerisiyle gerçekleştiğini fark ettiği bir sırada, Washington Tel Aviv’in tehditlere devam etmesine izin verecek mi?”

FİDAN’DAN FIRTINA OPERASYONU

“Tel Aviv, Suriye içinde çok gizli “Fırtına Operasyonunu” yürüterek, Lübnanlı rehinelerin önce İstanbul’a ve daha sonra Beyrut’a güvenli şekilde transferini başaran Fidan’dan bu boyutta bir ikinci şoka dayanabilecek mi?”

Washington Post gazetesi yazarı David Ignatius’ın, “Geçen yılın başlarında Türk hükümetinin Mossad için çalışan 10 kadar İranlı ajanın kimliğini Tahran istihbaratına ihbar ettiğini” ileri sürmesi Türk ve İsrail kamuoyunda büyük bir tartışma yaratmıştı. (BBC Türkçe)

Etiketler : , ,

DİĞER MANŞET HABERLER HABERLERİ

  • Bir Delinin Hatıra Defteri

   Bir Delinin Hatıra Defteri

   Tür : Belirtilmemiş Yazan : Nikolay Gogol Yönetmen : Genco Erkal Oyuncular : Genco Erkal Konusu : Ülkemizde oynanan ilk tek kişilik oyun olan Bir Delinin Hatıra Defteri'ni Genco Erkal 50 yıl sonra...

  • Bana Masal Anlatma

   Bana Masal Anlatma

   İzmirCity Yorumu: Komedi severlerin dikkatine. Nefis bir yapıt olmuş. Oyunculuk harika, senaryo güzel, tam tadında bir film. Konuk oyuncular filme ayrı bir tad katmış. İzlemeniz tarafımızca tavsiye...

  • Saygun Müzik Festivali – İzmir Piyano Yarışması

   Saygun Müzik Festivali – İzmir P...

    İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, TOBAV İzmir Şubesi’nin de katkılarıyla gerçekleştirilecek Saygun Müzik Festivali’nde; konserler, ustalık sınıflarının yanı sıra, genç piyanistlerin yetenek, bilgi ve...

  • Paris’teki terör karşıtı yürüşe PKK yandaşlarıda katıldı

   Paris’teki terör karşıtı yürüşe ...

   Fransa’nın başkenti Paris’te, 17 kişinin ölümüne yol açan terör saldırılarının ardından, bugün toplam 1 milyon kişi ve 50'ye yakın ülkeden devlet-hükümet başkanının katılımıyla ‘’Cumhuriyet Yürüyüşü’’...

  • Necati Şaşmaz ve Oğlu

   Necati Şaşmaz ve Oğlu

   Polat Alemdar karakteriyle büyük bir hayran kitlesine sahip olan Necati Şaşmaz, Ekim 2013’te dünyaya gelen oğlu Ali Nadir’in bir fotoğrafını ilk kez sosyal medyada paylaştı. "BABA-OĞUL" Ünlü oyuncu, koltukta...

  • Mahsun Kırmızıgül’ün Aşkı Bitti

   Mahsun Kırmızıgül’ün Aşkı Bitti

   Geçmişte Seda Sayan, Bade İsçil ve Mine Cangal'la uzun birliktelikler yaşayan 45 yaşındaki Mahsun Kırmızıgül'ün aşkta yüzü bir türlü gülmüyor. MÜGE UZEL AŞKI DA BİTTİ Uzun süredir yalnız olan Mahsun...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu yıl hiç haber girilmedi.