İzmir City | İzmir haberleri, İzmir etkinlik, İzmir Şehir Rehberi, Sinema, Konser, Tiyatro
» 
İzmir tasarımın başkenti olacak
a aa
Tarih : 13 Şubat 2013 20:34
İzmir tasarımın başkenti olacak
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin fuarcılık şirketi İZFAŞ tarafından, Ekonomi Bakanlığı’nın katkılarıyla Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu ve Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD)’nin destekleriyle organize edilen If Wedding Fashion İzmir (7’inci Gelinlik Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı) açıldı.
İzmir tasarımın başkenti olacak
reklam

Fuarın açılış konuşmasını gerçekleştiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Türkiye’de fuarcılığı A’dan Z’ye yapan tek belediyeyiz. Sektör yeniliğe ve tasarıma açık olduğu sürece, dünyada gelinliğin başkenti olarak anılan İzmir, bu unvanını sağlamlaştırarak yoluna devam edecektir” diye konuştu.

If Wedding Fashion İzmir’i 7 yılda getirdikleri noktadan gurur duyduklarını ifade eden Kocaoğlu, moda ve hazırgiyim sektörü temsilcilerinin her zaman yol arkadaşı olmaya devam edeceklerini belirterek şunları söyledi: “Sektörün üzerinde bir toz vardı. Fuarımız, bu tozu kaldırdı ve bir araya gelerek nasıl bir güç doğurabileceğini, kentin ve ülkenin gelişmesine katkıda bulunabileceğini gösterdi. Kentin çarşılarında dolaşırken gördüğümüz vitrinlerle onur duyuyoruz. Böyle bir işi başarmanın kıvancını hep birlikte yaşıyoruz.”
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in sadece gelinlikte değil tüm alanlarda bir tasarım kenti olması için çalıştıklarını kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Sadece gelinlikte değil, tüm alanlarda kentin bir tasarım kenti olması için çalışma yapıyoruz. Sektör yeniliğe ve tasarıma açık olarak yürüdüğü, kendini geliştirdiği sürece, dünyada gelinliğin başkenti olarak anılan İzmir, bu unvanını sağlamlaştırarak yoluna devam edecektir.”
İzmir Vali Yardımcısı Ardahan Totuk, Cumhuriyet’in İzmir’e kazandırdığı İzmir Fuarı’nı yaşatan ve geliştiren İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZFAŞ’a teşekkür etti. Totuk, fuarın ekonomiye büyük katkı sağlayacağını kaydetti.
Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk de, fuarın bu noktaya gelmesinde mutfak çalışmasının önemine değindi.
Sürdürülebilirliğin önemli olduğunu kaydeden Öztürk, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yanı sıra tüm emeği geçenlere teşekkür etti.
Ege Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Mukadder Özden ise sektörde dünyada söz sahibi ve nitelikli firmaların yer aldığını belirterek “Bu başarıyı, fuarcılığın temelinin atılmasını sağlayan sevgili Ata’mıza armağan etmek istiyorum. Bu fuar, sektörel birlik ve beraberlik içinde büyük emek harcanarak bu noktaya geldi. Dinamik kalması için hep birlikte sinerjiyle çalışacağımızı ümit ediyorum” diye konuştu.
Öte yandan If Wedding Fashion İzmir kapsamında Gelinlik Tasarım Yarışması’nın 4’üncüsü düzenlendi. Türkiye’nin dört bir yanından başvuruların olduğu ‘Zamana Dokunmak’ temalı Gelinlik Tasarım Yarışması’na 104 tasarımcı 312 tasarımla katıldı. Açılış konuşmalarının ardından 4’üncü Gelinlik Tasarım Yarışması’nda final elemesine kalan 15 gelinlik ziyaretçilerin beğenisine sunuldu ve dereceye girenler açıklandı.
Genç yeteneklerin keşfedildiği yarışmada birinciliği elde eden Okan Karakuş, ödülünü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’dan aldı.
İkinci olan Hatice Kübra Çiçek’in ödülünü Vali Yardımcısı Ardahan Totuk, üçüncü Tuğçe Özcan’a ödülünü Ege Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Mukadder Özden verdi.
Jüride; Ege Üniversitesi EAMYO Kumaş Teknolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Arzu Marmaralı, modacı Sezin Narbay, İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Ender Yazgan Bulgun, Diva Dergisi Genel Yayın Koordinatörü Pakize Sükan, İKSEV Yönetim Kurulu Başkanı Filiz Eczacıbaşı, EGSD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Atınç Abay, modacı Simay Bülbül, modacı Tuvana Büyükçınar, İzmir Terziler Odası Başkanı Mevlüt Turun, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Moda Tekstil Tasarım Bölümü Başkanı Prof.Dr.Nesrin Önlü, fotoğraf sanatçısı Emrah Yerce, modacı Zeynep Acar, modacı Jale Gelgör, fotoğraf sanatçısı Bennu Gerede, Spazio Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Subaşı ve manken Özge Ulusoy yer aldı.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve ziyaretçiler açılış töreninin ardından fuardaki stantları gezerek, katılımcılarla görüştü.
Sadece profesyonel ziyaretçiye açık olan fuara bu yıl 162’si yerli, 25’i yabancı 187 firma katılıyor. Fuara; yurt içinden Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Çanakkale, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Sakarya ile 9 ülke ABD, Bulgaristan, İran, İtalya, Japonya, Kanada, Lübnan, Suudi Arabistan ve Ürdün’den firmalar katılıyor.

DİĞER İZMİR HABER HABERLERİ

  • İzmir’de annelerini öldüren kızların babası konuştu

   İzmir’de annelerini öldüren kızl...

   İzmir'de annelerini öldüren iki genç kıza babaları sahip çıktı. Aydın'ın Köşk ilçesinde çiftçilik yapan Rüstem P., kızlarının annesi ile kendisini aldattığı için boşandıklarını söyledi. 'ESKİ EŞİM...

  • İzmir’de Gezi Parkı davası başlıyor

   İzmir’de Gezi Parkı davası başlı...

   İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek davada, tutuklu sanıklar V.Y, İ.K, E.K. K.İ. O.A. E.İ. O.Ö. ve İ.U hakkında "Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahla katılarak ihtara rağmen dağılmama",...

  • Erdoğan’dan İzmir için 91. yıl mesajı

   Erdoğan’dan İzmir için 91. yıl m...

   Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a ilk adımı atması ile başlayan bağımsızlık yürüyüşünün, kahraman ordunun cephelerde kazandığı destansı zaferlerin ardından, işgalci...

  • İzmir Metrosu’nda kış dönemi uygulaması

   İzmir Metrosu’nda kış dönemi uyg...

   Buna göre yoğunluğun olduğu saatlerde sefer aralıkları 4-5 dakikaya düşürüldü. Hafta içi 07.30-09.30 ile 14.30-19.30 saatleri arasında sefer sıklığı 4 dakika olacak. 07.00-07.30, 12.30-14.30 ve 19.30-20.30...

  • Torbalı’da izban çalışmaları devam ediyor

   Torbalı’da izban çalışmaları dev...

   Aktarma derdini ortadan kaldıracak olan proje sayesinde ulaşım daha hızlı ve basit bir hal alacak. Torbalı’ya büyük fayda sağlayacak olan proje yapım sürecinde bazı sıkıntılara yol açacak gibi görünse de,...

  • İzmir Kâtip Çelebi Üniversite Kayıtları Başladı

   İzmir Kâtip Çelebi Üniversite Kayıtlar...

   Çiğli Ana Yerleşke Rektörlük Binasında ve Aydınlıkevler Sağlık Yerleşkesinde, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı ile Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nın işbirliğiyle oluşturulan otomasyon sayesinde kayıtlar aksaklık...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu yıl hiç haber girilmedi.