İzmir City | İzmir haberleri, İzmir etkinlik, İzmir Şehir Rehberi, Sinema, Konser, Tiyatro
» 
İzmir’in Expo Sınavı
a aa
Tarih : 12 Şubat 2013 20:41
İzmir’in Expo Sınavı
Danimarka BIE Delegesi Steen Christensen Başkanlığındaki EXPO İnceleme Heyeti, İzmir’in Adaylık Dosyasını Masaya Yatırıyor.
İzmir’in Expo Sınavı
reklam

EXPO 2020’ye aday olan İzmir’e Uluslararası Sergiler Bürosu’ndan (BIE’den) 9 kişilik İnceleme Heyeti gelip çalışmalara başladı.

Danimarka BIE Delegesi Sayın Steen Christensen başkanlığındaki İnceleme Heyetinde; Gambia BIE delegesi Sayın Ousman Badjie, Kazakistan BIE Delegesi Sayın Serık Amırov, Pakistan BIE Delegesi Sayın Suraiya Ahmed Butt, Slovenya Delegesi Sayın Alenka Ivancic, BIE Başkanı Sayın Ferdinand Nagy, BIE Genel Sekreteri Sayın Vicente Gonzalez Loscertales, BIE Genel Koordinatörü Sayın Dimitri Kerkentzes ve BIE EXPO Koordinatörü Sayın Laurence Levy Toledo bulunuyor.

Heyet üyeleri, sabah kahvaltısından sonra bilgilendirme toplantısına katıldılar. Toplantıya İzmir Valisi, EXPO İzmir 2020 Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Başkanı M. Cahit Kıraç ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu katıldı.

İzmir Bu Yolculuğunda Türkiye’yi Arkasına Aldı

EXPO 2020 adaylık sürecinde önemli bir merhalenin daha yaşandığını  belirten İzmir Valisi, EXPO 2020 İzmir Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Başkanı M. Cahit Kıraç, şunları söyledi:

“Şu an misafirlerimiz olan İnceleme Heyeti, BIE’nin (Uluslararası Sergiler Bürosu’nun) Dünya EXPO’su düzenleme kriterlerine göre İzmir’in hazırlıklarını değerlendireceklerdir.

Tema, ulusal destek, iletişim ve pazarlama planı, finansal boyutu, bütçesi, EXPO sonrası kullanım planları, tahmin edilen ziyaretçi sayısı ve EXPO’nun operasyonel yönetimi İnceleme Heyetinin irdeleyeceği ana başlıklar arasında yer almaktadır.

Heyet; 11-12-13 tarihleri arasında üç gün ilimizde yapılacak teknik sunumlar ve İnciraltı’ndaki alan gözlemlemesiyle EXPO 2020 İzmir projesinin uygulanabilirliğini ve fizibilitesini araştıracaktır.

Bu süre zarfında, konuklarımıza İzmir’i, tarihini ve kültürel dokusunu, ekonomide, bilimde, sanatta kaydettiği gelişmeyi, sağlık alanındaki başarı öyküsünü, bölgesel düzeyde üstlendiği misyonu anlatma fırsatı bulacağız.

Teknik sunumların iki tanesini ben yapacağım; diğerlerini ise rektörlerimiz, akademisyenlerimiz, bilim insanlarımız ve EXPO uzmanlarımız yapacaklar.

Bölgemizin zenginlikleriyle tanışmalarını istiyoruz.

Misafirlerimizin, yerel yönetimlerle, sivil toplum örgütleriyle, meslek odalarıyla, sanatçılarımızla yani İzmir’in bütün dinamikleriyle buluşmalarını arzuluyoruz.

Konuklarımız; İzmir’in yasallaşmış, kanunu çıkmış, bütün hazırlıkları tamamlanmış İnciraltı EXPO alanını gezecekler.

İzmir’de görev yapan fahri konsoloslar, şehrimizde öğrenim gören yabancı uyruklu öğrenciler değişik kesim ve inanç gruplarından vatandaşlarımızla sayın delegasyonu farklı mekân ve ortamlarda buluşturuyoruz.

EXPO 2020 İzmir büyük bir projedir; dev bir organizasyondur. Ve takdir edersiniz ki hiçbir şehir arkasına devletinin, milletinin desteğini almadan tek başına böyle bir organizasyonun altından kalkamaz. Bildiğiniz gibi İzmir olarak her düzeyde devletimizden, hükümetimizden, halkımızdan, tüm kurum ve kuruluşlarımızdan bu desteği fazlasıyla alıyoruz.

Sağlanan desteğin, bu zorlu yarışta en büyük avantajlarımızdan biri olduğunu görüyoruz.

Konuk İnceleme Heyeti; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın ev sahipliğindeki öğle yemeğinde, kabineden çok sayıda bakan ve milletvekiliyle de bir araya gelerek görüşme imkanı bulacaktır. Aynı günün akşamında TOBB’un ev sahipliğinde İş Dünyası ile Akşam Yemeğinde bir araya gelecek olan İnceleme Heyeti daha sonra İstanbul’a transfer olacaklardır.

Heyet, 15 Şubat Cuma günü İstanbul’dan ülkelerine dönmek üzere ayrılacaklardır.

İzmir’e Şans Diliyoruz

Danimarka BIE Delegesi ve heyet başkanı Sayın Steen Christensen ise İzmir’de bulunmaktan mutlu olduklarını, kenti yakından tanıma şansı elde edeceklerini ve adaylık kriterlerini inceleyeceklerini söyledi.

Heyet daha sonra sunumları izlemek üzere çalışmalara başladı.

DİĞER İZMİR HABER HABERLERİ

  • İzmir’de annelerini öldüren kızların babası konuştu

   İzmir’de annelerini öldüren kızl...

   İzmir'de annelerini öldüren iki genç kıza babaları sahip çıktı. Aydın'ın Köşk ilçesinde çiftçilik yapan Rüstem P., kızlarının annesi ile kendisini aldattığı için boşandıklarını söyledi. 'ESKİ EŞİM...

  • İzmir’de Gezi Parkı davası başlıyor

   İzmir’de Gezi Parkı davası başlı...

   İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek davada, tutuklu sanıklar V.Y, İ.K, E.K. K.İ. O.A. E.İ. O.Ö. ve İ.U hakkında "Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahla katılarak ihtara rağmen dağılmama",...

  • Erdoğan’dan İzmir için 91. yıl mesajı

   Erdoğan’dan İzmir için 91. yıl m...

   Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a ilk adımı atması ile başlayan bağımsızlık yürüyüşünün, kahraman ordunun cephelerde kazandığı destansı zaferlerin ardından, işgalci...

  • İzmir Metrosu’nda kış dönemi uygulaması

   İzmir Metrosu’nda kış dönemi uyg...

   Buna göre yoğunluğun olduğu saatlerde sefer aralıkları 4-5 dakikaya düşürüldü. Hafta içi 07.30-09.30 ile 14.30-19.30 saatleri arasında sefer sıklığı 4 dakika olacak. 07.00-07.30, 12.30-14.30 ve 19.30-20.30...

  • Torbalı’da izban çalışmaları devam ediyor

   Torbalı’da izban çalışmaları dev...

   Aktarma derdini ortadan kaldıracak olan proje sayesinde ulaşım daha hızlı ve basit bir hal alacak. Torbalı’ya büyük fayda sağlayacak olan proje yapım sürecinde bazı sıkıntılara yol açacak gibi görünse de,...

  • İzmir Kâtip Çelebi Üniversite Kayıtları Başladı

   İzmir Kâtip Çelebi Üniversite Kayıtlar...

   Çiğli Ana Yerleşke Rektörlük Binasında ve Aydınlıkevler Sağlık Yerleşkesinde, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı ile Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nın işbirliğiyle oluşturulan otomasyon sayesinde kayıtlar aksaklık...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu yıl hiç haber girilmedi.