İzmir City | İzmir haberleri, İzmir etkinlik, İzmir Şehir Rehberi, Sinema, Konser, Tiyatro
Tarih : 04 Ağustos 2013 14:50
Karşıyaka
1865 yılında İzmir - Kasaba demiryolunun geçmesi ile hızlı bir yerleşim alanı olmayan başlayan ve daha önceleri İzmir'in mesire yeri ve av bölgesi durumundaki Karşıyaka, 20. Yüzyıl'da eşine az rastlanır bir büyüme göstererek, İzmir'in en gözde yerleşim yerlerinden biri olur.
Karşıyaka
reklam

Karşıyaka, Atatürk’ün eşi Latife Hanım’ın ailesi Uşşakizadelere ait olan ve yakın geçmişte bir anı evi olarak restore edilmiş köşk ve bunun dışında İzmir Levanten köşkleri tanımına giren birkaç tarihi yapı ile tanınır.

17. Yüzyıl başında bir Alman gezginin çizimi olan “De Golfe van Smirne” adlı gravürde; “Lauro” adıyla gösterilen Karşıyaka, 1764 tarihli Joesph Roux gravüründe, “Cardile” olarak yazılır. Büyük bir olasılıkla burdan türemiş olabileceğini düşündüğümüz “Cordelio” ise bunların arasında en çok bilinen ad olur.

1893 Karşıyaka Evi
1893 yılında sahildeki bir köşkün bahçesine müştemilat olarak inşa edilen İtalyan tarzındaki ev, kurtuluştan sonra Türk hükümetine geçer ve mübaedelede Rumeli’den göç eden bir aileye verilir. Ev, günümüzdeki sahibi Ertuğrul Erol Ergir tarafından restore edilerek örnek bir müze ev haline getirilir. Kafeterya ve sergi salonu olarak da kullanılmaktadır.
Haritada göster

Aliotti Evi
Aynı aileye ait, İzmir’deki sayısız yapılardan biri olan Karşıyaka yalısındaki ev, 1914 yılında inşa edilir. Yapı, günümüzdeki sahibi Selçuk Yaşar’ın babası, Durmuş Yaşar’ın adıyla anılmaktadır.
Haritada göster

Bostanlı
Bostanlı Bölgesi; Atakent, Bostanlı ve Mavişehir mahallelerini içine alacak bir biçimde son yıllarda hızla gelişen bir semttir. Çevresindeki bostanlık araziler nedeniyle bu adla anılan Bostanlı, Menemen’in karpuzunun ve kavununun gemilere yüklendiği bir iskele konumundaydı. Cumhuriyet öncesinde, “Papa Scala (Papaz Köyü)” olarak adlandırılan Bostanlı’nın çehresi, son yıllarda yoğun konutlaşma ile birlikte epey değişmiştir.

İzmir’de gün batımının yarattığı eşsiz manzarayı seyretme imkanı bulabileceğiniz en güzel beldelerden biridir Bostanlı. Gök kuşağının yedi renginin oluşturduğu tayfın bordodan laciverde en güzel renklerini görebileceğiniz Bostanlı, geceleri ise mehtap adeta ay ile denizin kucaklaştığı yerdir. Kutsal topraklar olarak anılan Karşıyaka’nın bu şirin beldesi adını bostan tarlalarından alır. Bostanlı’da yüzyılın başlarında bostanlardan toplanan kavun ve karpuzlar, at arabalarıyla Bostanlı İskelesi’ne getirilir, takalara yüklenerek sevk edilirdi. Bostanlı o zamanlar, doğuda perili evin bulunduğu Osmanzade semtinden başlar, batıda Bostanlı Deresi’nde son bulurdu.

Bostanlı’nın sahil bölümüne Deniz Bostanlısı, şimdiki Nergiz semtinin olduğu bölüme de Kara Bostanlısı denilirdi. Deniz Bostanlısı Kara Bostanlısı’nı ayıran sınır demiryoluydu. 1950’li yıllarda 2-3 bin kişilik nüfuzu olan Bostanl,ı şirin balıkçı köyüydü. İki balıkçı kahvesi, gazinosu, köy camiinden oluşan köy merkezi, şimdiki çeşme durağına, Karşıyaka’dan ulaşım atlı tramvayla sağlanırdı. Son derece modern balıkçı köyü olan Bostanlı’nın plajları, 1950’li yıllarda tıpkı zarif Çeşme kumsalları gibi denize girenlerle dolup taşardı.

karsiyaka-2

Hacı Osman Paşa Camii
3. Kolordu, 32. Tümen, 63. İzmir Tali Tugayı Kumandanı Hacı Osman Hilmi Paşa tarafından inşa ettirilen tek minareli cami, 1901 yılında tamamlanır. Soğukkuyu Camii’nden sonra Karşıyaka’nın ikinci camisi olan yapının park olarak düzenlenen bahçesinde, Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın mezarı bulunmaktadır.

Karşıyaka Öğretmenevi Lokali
1892 yılında inşa edilir ve önceleri Petrocchino Kulüp olarak faaliyet gösterir. 1932-1950 yılları arasında, Halkevi olarak hizmet verir ve sonraki yıllarda Halk Eğitimi Merkezi olur. 1990’ların başlarında Öğretmen Evi Lokali’ne dönüştürülür.

Latife Hanım Köşkü Anı Evi
1860’lardan kalma olduğu tahmin edilen Latife Hanım Köşkü Anı Evi, Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın yaşamının son günlerini geçirdiği ve 14 Ocak 1923 tarihinde vefat ettiği mekandır. İzmir Valiliği ve Karşıyaka Belediyesi’nin ortak çalışmalarıyla restore edilip, bugünkü haline kavuşturulan Latife Hanım Köşkü Anı Evi’nin açılışı, 19 Mayıs 2008 tarihinde yapılmıştır.

Latife Hanım, Mustafa Kemal Atatürk ve Zübeyde Hanım’ın; Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen tarafından yapılan balmumu heykelleri de Anıevi’nde sergilenmektedir. Köşkün giriş katında misafir odası, yemek salonu, çalışma odası ve mutfak eşyalarının bulunduğu küçük bir oda bulunmaktadır. Köşkün ikinci katında hol, üç oda ve banyo bulunmaktadır. Balmumu heykelleri, her bir odada ayrı ayrı sergilenmektedir. Odaların duvarlarında Atatürk, Latife Hanım, Zübeyde Hanım’ın da bulunduğu fotoğraflar asılıdır. Ayrıca birinci ve ikinci katlarda ayaklı panolarda, köşkteki ve o yıllardaki anılar anlatılarak ziyaretçiler bilgilendirilmektedir. Pazartesi hariç; 09:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Löhner Evi
Löhner adında bir Alman tarafından inşa ettirilen bu yapı, sonraları bir Türk ailesinin malı olur. Yakın yıllarda restore edilmiştir. İlginç bir mimariye sahiptir.
Haritada göster

Mavişehir
Mavişehir Toplu Konut Alanı, Karşıyaka’ya 6 km., Konak’a 15 km. uzaklıkta bulunmaktadır. Proje alanı, kuzeydoğudan Aliağa – Menderes raylı sistem hattı, batıdan eski Gediz Nehri yatağı, güneyden ise Ege Denizi ile sınırlanmaktadır. İzmir metropolitan alanının batı ucundaki konumuyla bir uydukent olarak planlanan Mavişehir Projesi ile bölgede örnek ve önder özellik taşıyacak toplu konut gelişiminin sağlanması öngörülmüştür. Bu çerçevede, kent ve çevresi ile yöre halkı için devamlı yaşamın sağlanacağı; çeşitlilik, çekicilik ve rasyonel avantajları ile canlı, yaşanabilir bir çevrenin yaratılması hedeflenmiştir. Mavişehir Projesi kapsamında, yaklaşık 15.000 konutluk kapasite öngörülmüştür. Proje alanı, çevre yolu ile güney ve kuzey olmak üzere iki alt bölgeye ayrılmaktadır. Güney bölgesi’nin 1. ve 2. etapları, toplam 5321 konut üretilerek tamamlanmıştır.

Penetti Evi
1930 yılında, Armando Penetti tarafından yaptırılır. İtalyan asıllı Penetti ailesi, köşkün arsasını İplikçizade ailesinden alır ve Marsilya’dan getirttikleri kırmızı tuğlalar ile Venedik’teki bir sarayın 1/50 ölçeğindeki modelini inşa ettirirler. Bu nedenle yapı, günlük kullanım için pek uygun değildir. Varislerinin arka taraftaki bir başka yapıda otrudukları ev, günümüzde anaokulu olarak kullanılmaktadır.
Haritada göster

Soğukkuyu Camii
1874 yılında Çömezzade Hacı Mehmet Efendi tarafından yaptırılan cami, 1957’de önemli bir onarımdan geçmiştir. İzmir’de “soğan külah” olarak bilinen tipte minareye sahip sayılı camilerdendir. Camiyi yaptıran Çömezzade Hacı Mehmet Efendi (1843-1900), Karşıyaka’nın ilk belediye başkanıdır. Caminin arsasını kendi parasıyla satın alıp, halkın yardımları ile inşa ettirir ve hemen karşısında da eski Soğukkuyu Mezarlığı’nı açar.
Haritada göster

Van Der Zee Evi
20. Yüzyıl’ın başında, Heinrich Van Der Zee tarafından yaptırılır. Ticaret amacıyla İzmir’e gelen ve Alliotti ailesine damat olan Van Der Zee’nin eşi apandisit ameliyatı için gittiği Paris’te, iki oğlu ise 2. Dünya Savaşı’nda ölür. 1940’lı yılların sonundan itibaren bir dönem Hollanda Konsolosluğu binası olarak kullanılan bu ev, son yıllarda restoran olarak kullanılmaktadır.

DİĞER BİR BAKIŞTA İZMİR HABERLERİ

  • Alaçatı

   Alaçatı

   Çeşme'ye bağlı Alaçatı, İzmir'e 79 km. mesafede olup; Çeşme-İzmir yolu üzerinde yarımadanın darlaşmış yerinde, kuzeyde Ilıca ve güneyde Alaçatı Limanı arasında, doğusunda Koca Dağ'ın batıya uzantısı olan bir...

  • Efes

   Efes

   Efes (Grekçe Ἔφεσος, Ephesos) Anadolu'nun batı kıyısında, bugünkü İzmir ilinin Selçuk ilçesi sınırları içerisinde bulunan, daha sonra önemli bir Roma kenti olan antik bir Yunan kentiydi. Klasik Yunan döneminde...

  • Foça

   Foça

   Eski ve Yenifoça olarak iki bölgeye ayrılmış. Foça, yani Eski Foça, ilk görüşte insanı çarpan bir yer. Denize bakıyorsunuz önde balıkçı tekneleri, arkada mavi ve ötede küçücük adacıklarla güzeller güzeli bir...

  • Şirince

   Şirince

   Rum telaffuzunda Kirkice, Kirkince ve nihayet Çirkince gibi biçimler alan bu ad, Cumhuriyet'in ilk yıllarında, dönemin İzmir valisi Kazım Dirik'in talimatıyla, Şirince şeklinde resmileştirilmiştir. 19....

  • Aliağa

   Aliağa

   İzmir'in sanayi ilçesi olan Aliağa; doğusunda Manisa, kuzeyinde Bergama, güneyinde Menemen, güneybatısında Foça'ya komşudur. İzmir-Çanakkale karayolu, kentin içinden geçmekte bu karayolu ile ilçeden İzmir'e...

  • Alsancak

   Alsancak

   Cumhuriyet'in ilk yıllarında, ülkemizdeki en büyük imar hareketlerinden biri işte bu yangın alanında gerçekleştirilir ve güzel Alsancak oluşur. Dönemin parasal olanaksızlığı içinde bu enkazı kaldırmak pek...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu yıl hiç haber girilmedi.