İzmir City | İzmir haberleri, İzmir etkinlik, İzmir Şehir Rehberi, Sinema, Konser, Tiyatro
» 
Kıbrıslı Rumlar ayin yaptı
a aa
Tarih : 08 Eylül 2013 17:12
Kıbrıslı Rumlar ayin yaptı
Meryem Ana'nın doğum günü nedeniyle KKTC'ye geçen bazı Kıbrıslı Rumlar, Dikmen Köyünde bulunan tarihi kilisede ayin yaptı.
Kıbrıslı Rumlar ayin yaptı
reklam

Ayine katılan Kıbrıs Rum Yönetimi eski lideri Dimitris Hristofyas, Rum lider Nikos Anastasiadis’in, Kıbrıs müzakerelerinde, Türk tarafıyla ilerleme sağlanan konulara ve yakınlaşmalara değer vermesi ve “Federal Çözüm” sözünü yerine getirmesi temennisinde bulundu.

Hristofyas, “2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile birlikte birkaç konuda ciddi ilerlemeler sağladık. Umarım, her iki toplumdaki yeni liderler de bizim sağladığımız bu ilerlemeyi takip eder ve bu yakınlaşmaya saygı duyarlar. En baştan başlamak insafsızlık olur” diye konuştu.

Hristofyas, Anastasiadis’in açıklamalarında, uzlaşılan konularda değil de en baştan başlama eğiliminde olduğunun hatırlatılması üzerine; “Ben Sayın Eroğlu’nu da hatırlıyorum, Talat ile ilerleme sağladığımız tüm konuları reddetmişti. Şimdi, bu yakınlaşmaya değer verdiğini ortaya koyuyor.

Umarım bu demagoji değildir. Umarım sayın Anastasiadis de değer verir ve federal çözüm sözünü yerine getirir. Talat’la olan yakınlaşmamıza da umarım değer verir. İzlenmesi gereken yol budur. Diğer türlü Kıbrıs sorunu çözümlenemez. Bu çözüme ihtiyacımız var. Adadaki tüm insanlar ve Kıbrıslılar için olmalıdır” dedi.

Rum eski lideri Dimitris Hristofyas, bugün Meyem Ana nın doğum günü nedeniyle KKTC de bulunan Dikmen’Köyündeki Panayia Pervolyon Kilisesi’ndeki ayine katıldı ve burada basına açıklamada bulundu.

Hristofyas, Maria’nın doğumu nedeniyle her yıl Dikmen’de kutlama yaptıklarını belirterek, bu kutlamanın burada olan insanlar için önemli bir fırsat olduğunu, köylülerin buluştuğunu, özel yemekler yediğini ve zivaniya içtiğini kaydetti.

Bugün Kıbrıs Sosyalist Partisi’ni de ziyaret ettiklerini, geçmiş ve gelecek konusunda konuştuklarını ifade eden Hristofyas, “Benim kendi değerlendirmeme göre Kıbrıs konusunda barışçıl ve adil, siyasi eşitlik ve BM Güvenlik konseyi kararları çerçevesinde bir çözüm gerekir” dedi.

“Talat ile birlikte birkaç konuda ciddi ilerlemeler sağladık. Umarım, her iki toplumdaki yeni liderler de bizim sağladığımız bu ilerlemeyi takip eder ve bu yakınlaşmaya saygı duyarlar” diyen Hristofyas, “En baştan başlamak insafsızlık olur” diye konuştu.

Hristofyas, “Anastasiadis’in açıklamalarında, uzlaşılan konularda değil de en baştan başlama eğiliminde olduğunun” hatırlatılması üzerine ise şöyle konuştu:

“Göreceğiz. Seçim sürecinde, popülizmi ve beyanatlarını gördük. Uygulamada bakalım nasıl davranacak. Ben örneğin Sayın Eroğlu’nu da hatırlıyorum, Talat’la ilerleme sağladığımız tüm konuları reddetmişti. Şimdi, bu yakınlaşmaya değer verdiğini ortaya koyuyor.

Umarım bu demagoji değildir ve umarım Sayın Anastasiadis de değer verir ve federal çözüm sözünü yerine getirir. Talat’la olan yakınlaşmamıza da umarım değer verir. İzlenmesi gereken yol budur. Diğer türlü, bunu söylemekten çok üzgünüm ama; Kıbrıs sorunu çözümlenemez. Bu çözüme ihtiyacımız var. Adadaki tüm insanlar ve Kıbrıslılar için bu olmalıdır.”

Hristofyas, politikada artık aktif değil misiniz sorusuna ise “Hayır aktifim. Burada ne yapıyorum. Burada olmam siyasi bir aktivitedir. Sadece köylülerimle birlikte olmak için değil, adanın yeniden birleşmesi için mücadele ediyoruz. Bayrağı daha güçlü tutacağım” diye yanıt verdi.

DİĞER DÜNYA HABERLERİ

  • Budistleri taşıyan otobüs devrildi: 22 ölü

   Budistleri taşıyan otobüs devrildi: 22...

   Polis yetkilileri, Lampang eyaletinin Van Nuea bölgesinde, sürücünün aracın kontrolünü kaybetmesi sonucu meydana gelen kazada, otobüsün hendekten 30 metre kadar aşağıya yuvarlandığını bildirdi.Kazada hayatını...

  • Yunanistan’ın 2012 yılı bütçe açığı

   Yunanistan’ın 2012 yılı bütçe aç...

   Yunanistan İstatistik Kurumu (ELSTAT) verilerine göre, 2012'de Yunanistan’ın bütçe açığı yani GSMH’nin yüzde 6.2'si 11.9 milyar avro olarak gerçekleşti. Yunanistan’ın 2012’deki kamu borcu ise GSMH’sinin...

  • Libya’da rütbeli askerlere suikast

   Libya’da rütbeli askerlere suikast

   Libya'nın doğu kesiminde yer alan Derne ve Bingazi kentlerinde üst düzey 2 askeri yetkili düzenlenen saldırılarda hayatını kaybetti. Devrim sırasında Kaddafi rejiminine karşı Derne'deki muhalif güçlerin...

  • Tunus’ta operasyon

   Tunus’ta operasyon

   Tunus güvenlik güçlerinin, dünkü çatışmanın ardından Kablat kentinde başlattığı operasyonların devam ettiği bildirildi. Tunus resmi haber ajansı TAP'ta yer alan haberde, 2 polisin hayatını kaybettiği, 1...

  • Tekne faciasında ölü sayısı artıyor

   Tekne faciasında ölü sayısı artıyor

   İtalya'daki tekne faciasında ölenlerin sayısı 194'e yükseldi.  Kazanın ardından arama kurtarma çalışmaları sürüyor. En az 200 göçmenin cesedinin daha, denizin dibindeki enkazda olduğu...

  • Rusya ve Almanya’dan ortak askeri tatbikat

   Rusya ve Almanya’dan ortak asker...

   Kod adı PASSEX olan ve bu pazartesi yapılacağı duyurulan tatbikatta iki ülke donanmasına ait gemiler yer alacak. Almanya'nın Karlsruhe adlı savaş gemisi ile Rusya'nın 'Project 20380? kapsamında Baltık...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu yıl hiç haber girilmedi.