İzmir City | İzmir haberleri, İzmir etkinlik, İzmir Şehir Rehberi, Sinema, Konser, Tiyatro
» 
Mescide İğrenç Saldırı!
a aa
Tarih : 28 Mart 2013 15:39
Mescide İğrenç Saldırı!
Ege Üniversitesi'nde bodrum katına açılan mescide kimliği belirsiz kişiler dışkı attı.
Mescide İğrenç Saldırı!
reklam

Ege Üniversitesi (EÜ)’nde binlerce öğrencinin imza kampanyası sonucu yönetim tarafından bodrum katına açılan mescide çirkin bir saldırı yapıldı. Mescidin içine hayvan ve insan dışkısı süren kimliği belirsiz kişilerin, ayrıca namaz kılmaya giden gençleri de tehdit ettiği öne sürüldü.

Hakaret, tehdit ve aşağılamaları savcılığa suç duyurusuyla bildiren Milli Türk Talebe Birliği İzmir İl Başkanı Ahmet Öznaneci, “Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül’ün devreye girmesiyle uzun yıllardır açılamayan mescit bir anda açıldı ancak yer olarak bizim istemememize rağmen marjinal kesimin yoğunlukta olduğu Edebiyat Fakültesi’nin altına açtılar.

Açıldığı günden bu yana birçok sorunla karşı karşıya kaldık. İlk olarak mescide giden yolu, saat 16.00’da güvenlik gerekçesiyle kilitlediler. Mescitle ilgili yön levhası asarken aşırı sol görüşlü öğrenciler tarafından tehditlere maruz kaldık. Abdesthane olmadığı için tuvaletlerde abdest almak zorunda bırakıldık. Okulun hademeleri tarafından azarlandık ve abdest almamız engellendi. Son olarak yapılan ise bardağı taşıran son damla oldu.” dedi.

23 Mart 2013 tarihinde mescide gittiğini ve çok kötü bir koku duyduğunu anlatan Öznaneci, “Kadın ile erkek bölümlerini ayıran perdeye, insan veya hayvan dışkısı sürülmüş. Anayasal hak olan ibadetimiz engellenmiş ve aynı gün mescide giden arkadaşlarımıza, kimliği bilinmeyen kişiler tarafından tehdit içerikli söylemlerde bulunulmuştur. Bu olaylar sonucunda yetkililerden gerekli araştırmanın yapılması ve güvenlik önlemlerinin alınmasını talep ediyoruz.” şeklinde konuştu.

‘MESCİT İNSANLIK ONURUNA YAKIŞAN BİR YERE TAŞINSIN’

Köhne, kuş uçmaz kervan geçmez bir yer yerine insanlık onuruna yakışan bir yerde mescit açılmasını isteyen Ahmet Öznaneci, “Konuyu YÖK başta olmak üzere ilgili bütün kurumlara bildirdim. EÜ’deki sıkıntıları, sene başından itibaren resmi olarak üç kere randevu talep ederek anlatmak istedik.

Bunlardan ikisi telefonla, biri yazılı yapılmış olmasına karşın randevu taleplerimize olumlu veya olumsuz cevap verilmedi. Genel merkezimiz de EÜ’ye yazı yazdı. Yasal bir hak olan evrakları kayda sokmada bile birçok problemle karşılaştık. EÜ’yü 40 ilde resmiolarak protesto edeceğimizi ve yasal yollardan her türlü hakkımızı arayacağımızı söyleyince genel sekreter tarafından bir günde randevu verildi.

İkinci dönem itibariyle 2 bin öğrenciden imza topladık. EÜ Genel Sekreterliği, görüşmemizde talepler doğrultusunda mescidin açıldığını belirtti. Açılan yerin mescit olarak imkanlarının yetersiz olduğunu söyleyerek, aşırı sol ve bölücü örgütler tarafından adeta işgal edilmiş bir fakültede açılması nedeniyle endişelerimizi ilettik. Buna karşın mescidin 40 kişilik ve yeterli olduğu konusunda söylemlerle bizleri geçiştirmeye çalıştılar.” dedi.

‘NAMAZ KILMAK İSTEYENLERİ TEHDİT EDİYORLAR’

Birçok arkadaşı namaz kılmak için mescide gitmek istediğinde yolda önünün kesildiğini aktaran Milli Türk Talebe Birliği İl Başkanı Öznaneci, “EÜ yönetimine, hemen akşamında bu konuyla ilgili eposta göndererek bir şikayet yazısı yazıp gereğinin yapılmasını talep ettik.

Taleplerimizi Edebiyat Fakültesi sekreterine iletmemize karşın hiçbir adım atılmamaktadır. Mescide ve dolayısıyla dinimize yapılan bu hakaret ve akıl almaz durum, sümenaltı edilmeye çalışılmaktadır. Bu zaman zarfında bu olaylardan dolayı etkiye karşı tepki mekanizması oluşmuştur. Milliyetçi görüşteki arkadaşların tansiyonları, mescide yapılan bu hareket sebebiyle yükselmiş, kavga ortamı oluşturacak eylem ve hareketlere geçmeyi düşünmüşlerdir.

Okulumuzda milli manevi değerlere bağlı olan arkadaşların, yapılan baskılar doğrultusunda köşeye sıkıştırılıp istenmeyen fiili hareketlere girmesi an meselesi haline gelinmiştir. Bu tür hareketlerden dolayı gerekli telkin ve söylemlerde bulunsak da mescide yapılan bu saldırıdan sonra genel kanı, etkiye tepki verilmesi yönünde oluşmuştur. Büyüklerimizden gerekli duyarlılığı beklemekteyiz.” diye konuştu.

DİĞER İZMİR HABER HABERLERİ

  • İzmir’de annelerini öldüren kızların babası konuştu

   İzmir’de annelerini öldüren kızl...

   İzmir'de annelerini öldüren iki genç kıza babaları sahip çıktı. Aydın'ın Köşk ilçesinde çiftçilik yapan Rüstem P., kızlarının annesi ile kendisini aldattığı için boşandıklarını söyledi. 'ESKİ EŞİM...

  • İzmir’de Gezi Parkı davası başlıyor

   İzmir’de Gezi Parkı davası başlı...

   İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek davada, tutuklu sanıklar V.Y, İ.K, E.K. K.İ. O.A. E.İ. O.Ö. ve İ.U hakkında "Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahla katılarak ihtara rağmen dağılmama",...

  • Erdoğan’dan İzmir için 91. yıl mesajı

   Erdoğan’dan İzmir için 91. yıl m...

   Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a ilk adımı atması ile başlayan bağımsızlık yürüyüşünün, kahraman ordunun cephelerde kazandığı destansı zaferlerin ardından, işgalci...

  • İzmir Metrosu’nda kış dönemi uygulaması

   İzmir Metrosu’nda kış dönemi uyg...

   Buna göre yoğunluğun olduğu saatlerde sefer aralıkları 4-5 dakikaya düşürüldü. Hafta içi 07.30-09.30 ile 14.30-19.30 saatleri arasında sefer sıklığı 4 dakika olacak. 07.00-07.30, 12.30-14.30 ve 19.30-20.30...

  • Torbalı’da izban çalışmaları devam ediyor

   Torbalı’da izban çalışmaları dev...

   Aktarma derdini ortadan kaldıracak olan proje sayesinde ulaşım daha hızlı ve basit bir hal alacak. Torbalı’ya büyük fayda sağlayacak olan proje yapım sürecinde bazı sıkıntılara yol açacak gibi görünse de,...

  • İzmir Kâtip Çelebi Üniversite Kayıtları Başladı

   İzmir Kâtip Çelebi Üniversite Kayıtlar...

   Çiğli Ana Yerleşke Rektörlük Binasında ve Aydınlıkevler Sağlık Yerleşkesinde, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı ile Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nın işbirliğiyle oluşturulan otomasyon sayesinde kayıtlar aksaklık...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu yıl hiç haber girilmedi.