İzmir City | İzmir haberleri, İzmir etkinlik, İzmir Şehir Rehberi, Sinema, Konser, Tiyatro
» 
Öğrencilere yabancı ülkelerde eğitim fırsatı
a aa
Tarih : 09 Mayıs 2013 12:56
Öğrencilere yabancı ülkelerde eğitim fırsatı
Uluslararası Lise Denkliği Projesi, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, Cambridge Ünivesitesi ve Horizon Eğitim Kurumu işbirliğiyle hayata geçirildi.
Öğrencilere yabancı ülkelerde eğitim fırsatı
reklam

Uluslararası Lise Denkliği Projesi, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, Cambridge Ünivesitesi ve Horizon Eğitim Kurumu işbirliğiyle hayata geçirildi.

Beşiktaş’taki Kabataş Erkek Lisesi’nde düzenlenen törende, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, Cambridge Üniversitesi Uluslararası Eğitimler Avrupa Bölge Müdürü Ann Gibson ve Horizon Eğitim Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Gültekin, projeye ilişkin protokole imza attı.

Protokol kapsamında, Kadıköy Atatürk Fen Lisesi ve Kabataş Erkek Lisesi’nde başlatılacak pilot uygulama, 2013-2014 eğitim öğretim yılından itibaren başlayacak. Projeye göre, 11. ve 12. sınıf öğrencileri mevcut müfredata ek olarak matematik ve fen bilimleri ağırlıklı İngilizce eğitim görecek.

Başarılı olan öğrenciler, Uluslararası Lise Denkliği belgesiyle başta İngiltere ve ABD olmak üzere, yüzden fazla ülkedeki seçkin üniversitelerde okuma imkanına sahip olacak.

Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Yıldız, eğitim camiası olarak, bu tür örnek projelere önem verdiklerini söyledi.

Yıldız, projeye katılan öğrencilerin iki yılın sonunda lise diplomasına ek olarak, uluslararası tanınırlığı olan “A Level” diplomayla dünyanın en iyi üniversitelerine doğrudan geçiş kazanacağını, en az 10 öğrenciye de Cambridge Üniversitesinde tam burslu okuma imkanı verileceğini bildirdi.

Projeyle, fırsat eşitliği, aynı koşularda yarışma ve kendini ifade etme imkanının sağlanmış olacağını anlatan Yıldız, projenin hayata geçmesinde emeği olan ilgililere teşekkür etti.

Yıldız, Türkiye’nin eğitim sistemin kendini reforme ettiğini, uluslararası sisteme entegrasyondan da öte ona yeni alternatifler üretecek çapta eğitim kurumlarına sahip olduğunu dile getirdi. Türkiye’nin eğitim alanında kabuğunu kırdığını ifade eden Yıldız, özgüven içinde hem uluslararası eğitim sisteminden güç aldıklarını hem de buna güç kattıklarını söyledi.

Ann Gibson ise projeyle öğrencilere ulusal müfredata ilave olarak, uluslararası geçerlilik kazandıracak eğitim fırsatları sunulduğunu anlattı. Gibson, “Cambridge AAS” ve “A Level” yeterlilikleri eğitimini alacak öğrencilerin Türkiye ve diğer ülkelerin en iyi üniversitelerinde okuyabileceklerini kaydetti.

Mehmet Gültekin de Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini belirterek, projeyle öğrencilere uluslararası denklik, dünyanın önde gelen üniversitelerine doğrudan geçiş ve burs imkanı ile özgür öğrenme ve yapıcı düşünme becerilerinin kazandırılmasının hedeflendiğini dile getirdi.

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ

  • Bugün hangi illerde okullar tatil? (8 Ocak 2015)

   Bugün hangi illerde okullar tatil? (8 ...

   İstanbul,Gümüşhane, Rize, Bursa, Çorum, Uşak, Şırnak, Isparta, Kayseri, Tunceli, Muş, Hakkari, Malatya, Trabzon, Ordu, Tokat ve Bitlis'te olumsuz hava şartları nedeniyle okullar tatil edildi. İstanbul...

  • Kocaeli Üniversitesine kar tatili

   Kocaeli Üniversitesine kar tatili

   Kocaeli Üniversitesinde (KOÜ) olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime yarın ara verildi. KOÜ Rektörlüğünden yapılan yazılı açıklamada, sıcaklık düşüşü, buzlanma ve don uyarısı nedeniyle eğitime yarın ara...

  • ÖYP sonuçları açıklandı

   ÖYP sonuçları açıklandı

   Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında 2014 Aralık döneminde ilan edilen araştırma görevlisi kadrosuna başvuran 21 bin 679 kişiden, bin 226 kişi yerleşmeye hak...

  • Engelli öğrencilere müjde! Ek süre verilecek

   Engelli öğrencilere müjde! Ek süre ver...

   Milli Eğitim Bakanlığı, SBS'nin yerine bu yıl ilk kez uygulayacağı merkezi sınavları 28-29 Kasım'da yapacak. Bakanlık, engelli öğrencilerin yanı sıra süreğen hastalığı, ruhsal ve duygusal bozukluğu olan...

  • 40 bin öğretmenin ataması yapıldı

   40 bin öğretmenin ataması yapıldı

   Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), belirlenen branşlar için KPSS'de ilk kez düzenlenen Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi'ne göre ilk öğretmen ataması yapıldı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın İstanbul'dan...

  • Vakıf üniversiteleri el yakıyor: TIP 43 bin TL

   Vakıf üniversiteleri el yakıyor: TIP 4...

   Tıp Fakültesi'nde okumak 43 bin liraya patlarken, lisans eğitimi almanın bedeli 27 bin lirayı buluyor. Türkiye'de 71'i vakıf, 104'ü devlet olmak üzere 175 üniversite faaliyet yürütüyor. Son senelerde sayısı...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu yıl hiç haber girilmedi.