İzmir City | İzmir haberleri, İzmir etkinlik, İzmir Şehir Rehberi, Sinema, Konser, Tiyatro
» 
Okul öncesi eğitim için 10 yeni model
a aa
Tarih : 29 Temmuz 2013 15:08
Okul öncesi eğitim için 10 yeni model
Oyuncak fabrikası, mobil oyun otobüsü, çocuk evleri gibi projelerle imkânı olmayan aile ve çocukların okul öncesi erken eğitime ulaşmaları sağlanacak.
Okul öncesi eğitim için 10 yeni model
reklam

Milli Eğitim Bakanlığı, toplum temelli, ücretsiz, erken çocukluk hizmetleri için 10 model geliştirdi. Erken eğitim merkezlerinde, bölgede yaşayan emekli okul öncesi öğretmenleri, atanamayan okul öncesi öğretmenleri, üniversitelerin ilgili bölümlerinde okuyan öğrencilerle sözleşmeli çalışılması hedefleniyor. İşte 10 modelle erken eğitim.

Mobil Oyun Otobüsü: 3-5 yaş arası çocukların aileleri tarafından getirilmesi ve belirli bir program dahilinde erken çocukluk hizmeti almalarını hedefliyor.

Oyun Odaları: Çocuklar oyun odasında yaşıtlarıyla ve ebeveynleriyle oyun oynama fırsatı bulurken ebeveynler de bu saatlerin bir bölümünde çocuklarıyla beraber oynamaya yönlendirilecekler.

Topluma Hizmet Gönüllüleri Merkezleri: Engelli çocuklar, mahkûm annelerin çocukları, yoksul çocuklar, sokakta çalıştırılan çocukların eğitim alması amaçlanıyor.

Erken Eğitim Merkezleri: Öncelikli olarak, dört ve daha fazla çocuğu olan aileler ve diğer çocukları ilköğretim ya da orta öğretim kademesinde eğitim alan ebeveynler kabul edilecek. Anneler ve çocuklar için hazırlanacak eğitim programları uygulanacak.

Çocuk Evleri: Yaşadığı bölgede anaokulu bulunmayan ya da anaokulu olduğu halde özel gereksinimleri nedeniyle mevcut anaokullarından yararlanma olanağı olmayan engelli, yoksul, göçmen ve evlerinde farklı dillerde konuşan çocuklar ile ebeveynleri yararlanacak.

Anne ve Çocuk Sağlığı ve Spor Merkezleri: Dezavantajlı bölgelerde yaşayan aileler ve bu ailelerin 6 ay-3 yaşındaki çocukları için anneler bebek jimnastiği ve hareket eğitimi konusunda bilgilecek.

Aile Kütüphanesi: Normal gelişim gösteren çocuklar ve engelliler için özel bir kitap koleksiyonu olan kütüphaneler oluşturulacak.

Çocuk ve Aile Bilim Sanat Kültür Merkezi: Anne-baba ve çocukların birlikte ya da bireysel olarak bilim, sanat ve kültür etkinliklerine katılmaları sağlanacak. Zihinsel, dil, sosyal, duygusal, fiziksel gelişim alanlarıyla ilgili yaratıcı çocuk etkinlikleri ile çocukların gelişimsel ilerlemelerine destek sağlanması planlanıyor.

Oyuncak Fabrikası: Aile üyeleri ve çocuklar, çocuk gelişimini destekleyecek eğitsel materyallerin tasarlanması ve üretilmesinde aktif olarak çalışacak.

Oyuncak Kütüphanesi: Oyuncak kütüphanesi, anaokulundaki çocukların ödünç oyuncak alıp eve götürmelerine olanak tanıyacak.

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ

  • Bugün hangi illerde okullar tatil? (8 Ocak 2015)

   Bugün hangi illerde okullar tatil? (8 ...

   İstanbul,Gümüşhane, Rize, Bursa, Çorum, Uşak, Şırnak, Isparta, Kayseri, Tunceli, Muş, Hakkari, Malatya, Trabzon, Ordu, Tokat ve Bitlis'te olumsuz hava şartları nedeniyle okullar tatil edildi. İstanbul...

  • Kocaeli Üniversitesine kar tatili

   Kocaeli Üniversitesine kar tatili

   Kocaeli Üniversitesinde (KOÜ) olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime yarın ara verildi. KOÜ Rektörlüğünden yapılan yazılı açıklamada, sıcaklık düşüşü, buzlanma ve don uyarısı nedeniyle eğitime yarın ara...

  • ÖYP sonuçları açıklandı

   ÖYP sonuçları açıklandı

   Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında 2014 Aralık döneminde ilan edilen araştırma görevlisi kadrosuna başvuran 21 bin 679 kişiden, bin 226 kişi yerleşmeye hak...

  • Engelli öğrencilere müjde! Ek süre verilecek

   Engelli öğrencilere müjde! Ek süre ver...

   Milli Eğitim Bakanlığı, SBS'nin yerine bu yıl ilk kez uygulayacağı merkezi sınavları 28-29 Kasım'da yapacak. Bakanlık, engelli öğrencilerin yanı sıra süreğen hastalığı, ruhsal ve duygusal bozukluğu olan...

  • 40 bin öğretmenin ataması yapıldı

   40 bin öğretmenin ataması yapıldı

   Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), belirlenen branşlar için KPSS'de ilk kez düzenlenen Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi'ne göre ilk öğretmen ataması yapıldı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın İstanbul'dan...

  • Vakıf üniversiteleri el yakıyor: TIP 43 bin TL

   Vakıf üniversiteleri el yakıyor: TIP 4...

   Tıp Fakültesi'nde okumak 43 bin liraya patlarken, lisans eğitimi almanın bedeli 27 bin lirayı buluyor. Türkiye'de 71'i vakıf, 104'ü devlet olmak üzere 175 üniversite faaliyet yürütüyor. Son senelerde sayısı...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu yıl hiç haber girilmedi.