İzmir City | İzmir haberleri, İzmir etkinlik, İzmir Şehir Rehberi, Sinema, Konser, Tiyatro
» 
Olimpiyat Rüyamız
a aa
Tarih : 07 Eylül 2013 2:58
Olimpiyat Rüyamız
Sadece İstanbul ya da Türk sporunun değil, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli günlerinden biri bugün... İstanbul, 2020 Olimpiyat Oyunları'nın ev sahibi olma yolunda son düzlüğe giriyor!
Olimpiyat Rüyamız
reklam

İstanbul, uzun süredir Olimpiyat Oyunları’na evsahipliği için uğraşıyor. Birçok kez aday oldu, ama kazanamadı. Ancak 2020 adayı İstanbul’un eli bu kez her zamankinden daha güçlü.

İstanbul ilk defa üçlü finale kaldı… Rakipler Tokyo ve Madrid… Ve 2020 Olimpiyat Oyunları’nın evsahibini Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin bugün yapacağı oylama belirleyecek.

2005 yılında pek şans verilmeyen Londra’nın, dönemin Başbakanı Tony Blair’in çabalarıyla Olimpiyat Oyunları’nı kazanması, siyasilerin, oylama gününe ilgisini arttırdı. Bu yıl aday şehirler üst düzeyde temsil edilecek.

İstanbul’un lobi faaliyetlerini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Madrid’inkini İspanya Kralı Juan Carlos, Tokyo’nunkiniyse Japon Kraliçesi Michiko ile Başbakan Shinzo Abe yürütecek.

İstanbul’un en büyük kozu, coğrafi konumu olacak. Eğer İstanbul kazanırsa olimpiyatlar ilk defa iki kıtada aynı anda düzenlenecek, saat farkı olmadığından Avrupa’dan rahatlıkla izlenebilecek.

İstanbul’un kazanmasıyla, 1896 yılından beri düzenlenen olimpiyatlar ilk defa müslüman bir ülkeye verilmiş olacak.

Ünlü sporcuların desteği de seçimlerde önemli rol oynayacak. Son yılların en önemli futbolcusu Arjantinli Messi, Madrid’i desteklediğini açıklasa da, oylamanın yapılacağı Buenos Aires sokaklarını Messi’nin İstanbul’u işaret eden afişleri süslüyor.

Bahislerde favori açık ara Tokyo. Ancak 2012 ve 2016 için yapılan oylamalarda favorilerin kazanamaması Madrid ve İstanbul’un umutlarını artırıyor.

İstanbullular, seçim sonuçlarını Sultanahmet Meydanı’nda kurulacak dev ekranlardan izleyecek. İstanbul kazanırsa kutlamalar başlayacak. Kaybederse, hayaller bir sonraki olimpiyata, 2024’e kalacak.

DİĞER MANŞET HABERLER HABERLERİ

  • Bir Delinin Hatıra Defteri

   Bir Delinin Hatıra Defteri

   Tür : Belirtilmemiş Yazan : Nikolay Gogol Yönetmen : Genco Erkal Oyuncular : Genco Erkal Konusu : Ülkemizde oynanan ilk tek kişilik oyun olan Bir Delinin Hatıra Defteri'ni Genco Erkal 50 yıl sonra...

  • Bana Masal Anlatma

   Bana Masal Anlatma

   İzmirCity Yorumu: Komedi severlerin dikkatine. Nefis bir yapıt olmuş. Oyunculuk harika, senaryo güzel, tam tadında bir film. Konuk oyuncular filme ayrı bir tad katmış. İzlemeniz tarafımızca tavsiye...

  • Saygun Müzik Festivali – İzmir Piyano Yarışması

   Saygun Müzik Festivali – İzmir P...

    İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, TOBAV İzmir Şubesi’nin de katkılarıyla gerçekleştirilecek Saygun Müzik Festivali’nde; konserler, ustalık sınıflarının yanı sıra, genç piyanistlerin yetenek, bilgi ve...

  • Paris’teki terör karşıtı yürüşe PKK yandaşlarıda katıldı

   Paris’teki terör karşıtı yürüşe ...

   Fransa’nın başkenti Paris’te, 17 kişinin ölümüne yol açan terör saldırılarının ardından, bugün toplam 1 milyon kişi ve 50'ye yakın ülkeden devlet-hükümet başkanının katılımıyla ‘’Cumhuriyet Yürüyüşü’’...

  • Necati Şaşmaz ve Oğlu

   Necati Şaşmaz ve Oğlu

   Polat Alemdar karakteriyle büyük bir hayran kitlesine sahip olan Necati Şaşmaz, Ekim 2013’te dünyaya gelen oğlu Ali Nadir’in bir fotoğrafını ilk kez sosyal medyada paylaştı. "BABA-OĞUL" Ünlü oyuncu, koltukta...

  • Mahsun Kırmızıgül’ün Aşkı Bitti

   Mahsun Kırmızıgül’ün Aşkı Bitti

   Geçmişte Seda Sayan, Bade İsçil ve Mine Cangal'la uzun birliktelikler yaşayan 45 yaşındaki Mahsun Kırmızıgül'ün aşkta yüzü bir türlü gülmüyor. MÜGE UZEL AŞKI DA BİTTİ Uzun süredir yalnız olan Mahsun...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu yıl hiç haber girilmedi.