İzmir City | İzmir haberleri, İzmir etkinlik, İzmir Şehir Rehberi, Sinema, Konser, Tiyatro
» 
Sağlık turizmi alanında güçlü hizmet planlıyoruz
a aa
Tarih : 21 Nisan 2013 16:40
Sağlık turizmi alanında güçlü hizmet planlıyoruz
Sağlık Bakanı MehmetMüezzinoğlu, Türkiye'nin bölgesindeki 1 milyara yakın kişiye sağlık turizmi alanında güçlü hizmet vermeyi planladıklarını söyledi.
Sağlık turizmi alanında güçlü hizmet planlıyoruz
reklam

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, ABD temasları kapsamında Houston’da Türk toplumu ve ABD’li sağlık yatırımcıları ile bir araya geldi. Raindrop Türk Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya ABD Kongre Üyesi Al Green de katıldı.

Müezzinoğlu, burada yaptığı konuşmada Boston ve Teksas’taki patlamaların Türkiye’yi de çok üzdüğünü belirterek, bu olaylarda hayatlarını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

Türkiye’nin uzun süredir terörle mücadele ettiğini hatırlatan Müezzinoğlu, özellikle gelişmiş ülkelerin terörle mücadelede daha fazla işbirliği yapması gerektiğini ifade etti.

Türkiye’de sağlık alanında 10 yılda yaşanan gelişmeleri anlatan Müezzinoğlu, halkın sağlık hizmetlerinden memnuniyet oranını yüzde 39’lardan yüzde 86’lara taşıdıklarını kaydetti.

Gelecek dönemde sağlıkta ilave bir bakış açısını devreye sokacaklarını dile getiren Müezzinoğlu, “Bir taraftan vatandaşımıza sunduğumuz sağlık hizmetinin standardını yükseltirken, diğer taraftan bu dinamikleri bölge coğrafyasına da güçlü sunabilme sürecine geçiyoruz. Bölge coğrafyamızda bir milyara yaklaşan nüfusa da sağlık turizmi alanında güçlü hizmet vermeyi planlıyoruz” dedi.

Şehir hastaneleri

Müezzinoğlu, kamu-özel işbirliğiyle yapılacak şehir hastanelerine ilişkin de bilgiler vererek, “35’in üzerinde şehir hastaneleri ve büyük hastane komplekslerini kamu-özel işbirliğiyle yapmayı ve 45 ila 50 bin civarında yatak yenileme sürecimizi başlattık” diye konuştu.
İkitelli’de yapılacak hastane kompleksinin ihalesini alan konsorsiyum temsilcilerinin de toplantıda olduğunu hatırlatan Müezzinoğlu, hem kendilerini hem de Houston’daki finans sektörünü ve yatırımcıları şehir hastaneleri ve yatak yenileme projelerine katılmaya çağırarak, “Ne kadar erken davranırlarsa hem Türkiye kazanır hem onlar kazanır. Çünkü Türkiye’nin ilkesi kazan kazan üzerinedir” dedi.

Konuşmasında hastane gemisi çalışmalarına da değinen Müezzinoğlu, dünyada bu amaçla tasarlanan gemi hastanesini ilk defa Türkiye’de üretmeyi planladıklarını söyledi.

Kongre Üyesi Green

Toplantıda konuşan ABD Kongre Üyesi Al Green de Müezinoğlu’na hitaben “Amerikalı Türkler sizin halkınız ama aynı zamanda benim de halkım” dedi.

Raindrop Türk Kültür Merkezi’nde Houston’daki farklı toplumların da bir araya gelerek zenginlik oluşturduğunu anlatan Green, ABD’de meydana gelen felaketlerde Türk toplumunun felaketzedelere hemen yardım ettiğini belirterek, Raindrop Türk Kültür Merkezi Başkanı Mehmet Okumuş’a bu faaliyetlere öncülük ettiği için teşekkür etti.

Türkiye’ye sığınan Suriyelilere de değinen Green, Türkiye’nin yardıma muhtaç bu insanları en güzel şekilde misafir ettiğini, bir Kongre üyesi olarak Türkiye’nin bu misafirperverliğinden büyük memnuniyet duyduğunu vurguladı.

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

  • Şeker hastalığının çaresi ‘hünnap’

   Şeker hastalığının çaresi ‘hünna...

   Bol miktarda pektin, tanen, müsilaj, şeker ve C vitamini ihtiva eden hünnabın kanı temizleyici, şeker düzenleyici özelliği bulunuyor. Hünnapta nitrat, C vitamini, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez,...

  • Diş çürüğü bu hastalığı önlüyor

   Diş çürüğü bu hastalığı önlüyor

   ABD'deki Buffalo Üniversitesi'nden Türk doktor Mine Tezal ve ekibinin yaptığı araştırma, birçok çürüğü olan yetişkinlerin söz konusu kanserlere yakalanma riskinin, hiç çürüğü olmayanlardan yüzde 32 az olduğunu...

  • Grip aşısını ihmal etmeyin!

   Grip aşısını ihmal etmeyin!

   Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tevfik Özlü, zamanında yapılmayan grip aşısının çok faydalı olmayacağına işaret ederek, "Grip aşısı, eylül-kasım ayları...

  • Doktorlardan ”güneş lekesi” uyarısı

   Doktorlardan ”güneş lekesi”...

   Deniz, kum ve güneşle stres atılan tatilden geriye kadınların en fazla şikâyet etmelerine neden olan güneş lekeleri kaldı. İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi, Medical Park İzmir Hastanesi...

  • Her yıl 3.2 milyon insan hareketsizlikten ölüyor

   Her yıl 3.2 milyon insan hareketsizlik...

   Dünyada fiziksel hareketsizlik nedeniyle her yıl 3,2 milyon kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Halk Sağlığı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hilal Özcebe, Türkiye'de 2001 yılından...

  • Aspirin’i tok karna alın

   Aspirin’i tok karna alın

   Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı'ndan yapılan açıklamada, “Aspirin'in kullanımda dikkat edilmesi, yan etkilerinin bilinmesi ve dikkatli olunması gerekmektedir. Mideyi tahriş edip,...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu yıl hiç haber girilmedi.