İzmir City | İzmir haberleri, İzmir etkinlik, İzmir Şehir Rehberi, Sinema, Konser, Tiyatro
» 
Sedat Peker Meclis Komisyonu’na başvurdu
a aa
Tarih : 15 Mart 2013 18:19
Sedat Peker Meclis Komisyonu’na başvurdu
''Ergenekon'' davasının tutuklu sanıklarından Sedat Peker ve Dursun Çiçek'in de aralarında bulunduğu 10 kişi, TBMM Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu'na başvurarak, şikayetçi oldu.
Sedat Peker Meclis Komisyonu’na başvurdu
reklam

Peker, komisyona gönderdiği dilekçede, 2000’li yılların başında polisler tarafından çok önemsiz bir suçlamayla gözaltına alındığını öne sürerek, 3-4 gün sonra savcılık tarafından serbest bırakıldığını söyledi. Peker, ”Böcek araması denilen bir teknikle (Elektronik cihazla) evimin oturma ve yatak odalarında kamera buldum” diye konuştu.

Bu nedenle mağdur olduğunu iddia eden Peker, komisyonun bu konuda bir çalışma yapmasını, elde edilecek bulgularla yetkili savcılığa suç duyurusunda bulunulmasını talep etti.

Peker, ayrıca komisyona sözlü mülakat vermeye veya komisyonun uygun göreceği yetkili herhangi bir devlet mercine ifade vermeye hazır olduğunu kaydetti.

”Yasadışı dinlendim”

Balyoz Planı ve Ergenekon davalarının tutuklu sanıklarından emekli albay Dursun Çiçek de, TBMM Dilekçe Komisyonu’na gönderdiği ve bir örneğinin de Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu’na gönderilmesini istediği 17 sayfalık başvurusunda, ”yasadışı dinlendiğini, bir belgeye haberi olmadan isminin yazıldığını, imzası taklit edilerek kendisine iftira atıldığını” iddia etti.

Başvurusunda, ”ıslak imza” ve ”balyoz” davalarında hukuksuzluk yapıldığını savunan Dursun Çiçek, suçsuzluğunun ortaya çıkarılması hususunda komisyondan yardım talep etti.

”Ergenekon” davası sanıklarından Avukat Serdar Öztürk de komisyona başvuranlar arasında yer alıyor. Öztürk, yasadışı ortam ve telefon dinlemeleri ile TİB ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün, kanuna aykırı olduğunu iddia ettiği belge ve ses kayıtlarına ilişkin komisyona ifade vermek istediğini belirtti.

Başvurular ağırlıklı cezaevlerinden

Komisyona gelen 10 başvurunun 6’sı başta Silivri olmak üzere Diyarbakır, Karabük cezaevlerinden geldi.

Bu başvurularda genellikle mağdur olduklarını, aldıkları mahkumiyet kararlarında yasadışı dinlemelerin kanunlara aykırı delil olarak yer aldığını iddia ettiler.

Emekli öğretmen de başvurdu

Başvurular arasında biri emekli öğretmen iki vatandaşın da başvurusu yer alıyor. Emekli öğretmen, polisin kendisini takip ettiğini, dinlediğini ve polisin psikolojik tacizine maruz kaldığını öne sürerek, iddialarının komisyon tarafından araştırılmasını ve komisyonun kendisini dinlemesini istedi.

Başka bir vatandaş ise başvurusunda, 2009’dan beri birileri tarafından izlendiğini, teknik takibinin yapıldığını iddia ederek, özel hayatının ihlal edildiğini ve konunun araştırılmasını istedi.

 

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

  • Paris’teki terör karşıtı yürüşe PKK yandaşlarıda katıldı

   Paris’teki terör karşıtı yürüşe ...

   Fransa’nın başkenti Paris’te, 17 kişinin ölümüne yol açan terör saldırılarının ardından, bugün toplam 1 milyon kişi ve 50'ye yakın ülkeden devlet-hükümet başkanının katılımıyla ‘’Cumhuriyet Yürüyüşü’’...

  • Çanakkale yeni bir devrin başladığı yer

   Çanakkale yeni bir devrin başladığı yer

   7. Büyükelçiler Konferansı’nın “Çanakkale” oturumuna katılan Bakan Çavuşoğlu, 9 Ocak tarihinin Çanakkale Savaşları’ndan sonra son İngiliz askerlerinin Gelibolu topraklarını terk ettiği gün olduğunu...

  • Abdullah Gül’den o karakola ziyaret

   Abdullah Gül’den o karakola ziyaret

   Abdullah Gül, Nuruosmaniye Camii’nde cuma namazını kıldıktan sonra Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ve beraberindekilerle birlikte bir lokantaya giderek yemek yedi. Daha sonra Sultanahmet’e geçen Gül,...

  • 1 kalp iki çocuk ?

   1 kalp iki çocuk ?

   Beyin ölümü gerçekleşen 12 yaşındaki çocuğun kalbi, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 10 yaşındaki Havva Şahin'e takılacakken, uyumsuzluk nedeniyle 15 gün önce acil kalp nakli listesine yazılan 8...

  • Erzincan’da 18 ton kaçak çay yakalandı

   Erzincan’da 18 ton kaçak çay yak...

   Erzincan Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince geçen yıl yapılan uygulamalarda ele geçirilen 18 ton kaçak çayın, analizlerin tamamlanmasının ardından imhasına...

  • Cep telefonuyla ‘hafızlık eğitimi’

   Cep telefonuyla ‘hafızlık eğitim...

   Kahramanmaraş Müftülüğünde müezzin olarak çalışan görme engelli Rıdvan Cinkara, Tokat Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler Okulunda görev yapan Sosyal Bilgiler Öğretmeni İbrahim Koç'a cep telefonu aracılığıyla...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu yıl hiç haber girilmedi.