İzmir City | İzmir haberleri, İzmir etkinlik, İzmir Şehir Rehberi, Sinema, Konser, Tiyatro
» 
Sınav sonrası aileler çocuklarına nasıl davranmalı?
a aa
Tarih : 05 Nisan 2013 18:45
Sınav sonrası aileler çocuklarına nasıl davranmalı?
Yüksek Öğrenime Giriş Sınavı geçtiğimiz ay yapıldı. Milyonlarca gencin kaderinin belirleneceği yoğun sınavların olduğu iki buçuk aylık bir sürece giriyoruz. Aslında bu süreçte aileler de onlarla birlikte sınava giriyorlar.
Sınav sonrası aileler çocuklarına nasıl davranmalı?
reklam

Bu gençlerin aileleri olarak, onlarla birlikte seviniyor, onlarla birlikte üzülüyoruz. Onları motive etmek için konuşuyoruz. Tepki verdiklerinde kızıyor ve onlar için yaptıklarımızı anlatıyor, anlamadıklarında onları okutmak için yaptığımız fedakarlıklardan bahsediyoruz. Bu sınavların onların hayatlarında ne kadar önemli olduğunu belki kaçıncı kere anlatıp, ileride iyi bir eşi ve işi olabilmesi için bu sınavları kazanmaları gerektiğini mantığın tüm sınırlarını zorlayarak tekrarlıyor, eksik kaldığımız yerlerde başkalarının da fikrini işin içine katarak anlattıklarımızı kuvvetlendiriyoruz.

Sınav sonrası ailelerin çocuklarına nasıl davranması gerektiği ile ilgili Süleyman Şah Üniversitesi Kurumsal İletişim Direktörü Serdar Gecü ile konuştuk.

Üniversite sınavlarına giren gençlerde sınav sonrası kaygının devam ettiğini belirten Süleyman Şah Üniversitesi Kurumsal İletişim Direktörü Serdar Gecü, anne baba ve gençlerin ilişkilerinin olumsuz etkilenmemesi için önerilerini paylaşıyor.

• Sınav sonrası anne babalar çocuklarını ne olursa olsun sınavları nasıl geçerse geçsin takdir etmeli, puan hesaplamalarına, üniversite tahminlerine başlamak yerine hep beraber biraz dinlenmeye gayret etmeliler. Kısa süreli tatile çıkmak, memlekete gidip akraba veya aile büyüklerini ziyaret etmek stresten uzaklaşmak için yararlı olur.
• Sınav sonuçları gelmeden olabilecekler, ihtimaller ve seçenekler üzerinde konuşmak çok yararlı olmaz, aksine çocuğunuzla olan sağlıklı iletişiminize zarar verir.
• Gelecekle ilgili karamsar olmak, gençlerin dalgalanan ruh halini daha olumsuz yapar, gelecekte her zaman yeni bir seçenek ve umut vardır.
• Ceza ve ödül dengesinin iyi olması, özellikle maddi ödüllerden kaçınılması gerekir.
• Başkalarının yanında aşırı övgü ve eleştiride bulunmaktan kaçının.
• Sınav sonucuna karşı hazırlıklı olun.
• Sonuç ne olursa olsun, anne-baba olarak görevinizin devam ettiğini unutmayın. Seçenekleri iyi değerlendirmek, bilgi ve yardım almak çocuğunuza yol göstermek, sakin ve akılcı davranmak her zaman en iyisidir.
• Okulların öğrenci kabul sayıları sınırlı olduğundan sınavda kazananlar az, kaybedenler çoğunlukta olacaktır. Her insanın hayatında çeşitli başarısızlıklar yaşayacağını unutmayın.
• Hayat ve sınav birbirinden çok farklı olabilir. Sınavda başarısız olmak, hayatta da hep başarısız olacağı anlamına gelmez.
• Sınav sonucu başarılı olan öğrenciye doğru tercih yapmasında, meslek seçiminde yardımcı olun, ders programlarını incelemesini, bilgi almasını sağlayın ancak ona asla baskı yapmayın.
Üniversite sınavlarında aileler de imtihandan geçiyor!
Öğrenci, sınavda beklediği başarıya ulaşamamışsa, çalışma isteği varsa ve başarılı olacağına inanıyorsa tekrar hazırlanmasını önerin. Ancak sınava hazırlanmanın bir süresi ve sınırı olduğunu unutmamak gerekir. Çocuğunuz tekrar sınava girmek istemiyorsa bir an önce hayata atılmasını sağlayın.
Unutmayın! Hayatta başarılı ve mutlu olmanın tek koşulu sınav kazanmak değildir. Çalışma hayatına başladıktan sonra eğitimi tamamlamak mümkündür. Üniversite okumadığı halde hayatında çok mutlu olan ve işinde başarının zirvesinde bulunan insanlar olduğu bilinmektedir.

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ

  • Bugün hangi illerde okullar tatil? (8 Ocak 2015)

   Bugün hangi illerde okullar tatil? (8 ...

   İstanbul,Gümüşhane, Rize, Bursa, Çorum, Uşak, Şırnak, Isparta, Kayseri, Tunceli, Muş, Hakkari, Malatya, Trabzon, Ordu, Tokat ve Bitlis'te olumsuz hava şartları nedeniyle okullar tatil edildi. İstanbul...

  • Kocaeli Üniversitesine kar tatili

   Kocaeli Üniversitesine kar tatili

   Kocaeli Üniversitesinde (KOÜ) olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime yarın ara verildi. KOÜ Rektörlüğünden yapılan yazılı açıklamada, sıcaklık düşüşü, buzlanma ve don uyarısı nedeniyle eğitime yarın ara...

  • ÖYP sonuçları açıklandı

   ÖYP sonuçları açıklandı

   Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında 2014 Aralık döneminde ilan edilen araştırma görevlisi kadrosuna başvuran 21 bin 679 kişiden, bin 226 kişi yerleşmeye hak...

  • Engelli öğrencilere müjde! Ek süre verilecek

   Engelli öğrencilere müjde! Ek süre ver...

   Milli Eğitim Bakanlığı, SBS'nin yerine bu yıl ilk kez uygulayacağı merkezi sınavları 28-29 Kasım'da yapacak. Bakanlık, engelli öğrencilerin yanı sıra süreğen hastalığı, ruhsal ve duygusal bozukluğu olan...

  • 40 bin öğretmenin ataması yapıldı

   40 bin öğretmenin ataması yapıldı

   Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), belirlenen branşlar için KPSS'de ilk kez düzenlenen Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi'ne göre ilk öğretmen ataması yapıldı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın İstanbul'dan...

  • Vakıf üniversiteleri el yakıyor: TIP 43 bin TL

   Vakıf üniversiteleri el yakıyor: TIP 4...

   Tıp Fakültesi'nde okumak 43 bin liraya patlarken, lisans eğitimi almanın bedeli 27 bin lirayı buluyor. Türkiye'de 71'i vakıf, 104'ü devlet olmak üzere 175 üniversite faaliyet yürütüyor. Son senelerde sayısı...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu yıl hiç haber girilmedi.