İzmir City | İzmir haberleri, İzmir etkinlik, İzmir Şehir Rehberi, Sinema, Konser, Tiyatro
» 
Suriyeli öğretmen evini sınıfa çevirdi
a aa
Tarih : 12 Nisan 2013 14:46
Suriyeli öğretmen evini sınıfa çevirdi
Ülkesindeki olaylardan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeli öğretmen, çocukların eğitimsiz kalmaması için evini sınıfa dönüştürdü.
Suriyeli öğretmen evini sınıfa çevirdi
reklam

Suriye’de devam eden çatışma ve bombardımandan kaçarak Türkiye’ye gelen Suriyelilerin bir kısmı çadır kentlerde barınırken bazıları da kendi imkanlarıyla kiraladıkları evlerde yaşamlarını sürdürüyor.

Çadır kentlerde kalan Suriyelilerin, eğitim, sağlık, barınma ve gıda ihtiyaçları devlet imkanlarıyla karşılanıyor. Kiraladıkları evlerde kalan Suriye vatandaşları ise yardım derneklerinin yaptığı desteklerle yiyecek ve giyecek ihtiyaçlarını gidermelerine karşın eğitim ve sağlık alanlarında sıkıntı yaşıyor.

Ülkelerinden ayrılarak eğitimlerinden uzak kalan çocukların durumuna üzülen 5 Suriyeli öğretmen, kendi imkanlarıyla çocuklara eğitim veriyor.

Evinin iki odasını Suriyeli çocukların eğitim alması için ayıran matematik öğretmeni Adnan Yaşar, kendisi gibi Türkiye’ye sığınan gönüllü öğretmenlerle evinde ders vermeye başladı.

İlçedeki evlerde kalan ailelerin çocuklarının eğitimlerine devam edeceği bir ortam olmadığını ifade eden Yaşar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu duruma çok üzüldüğünü belirtti.

Suriye’deki olayların ne zaman biteceğinin belli olmadığını, her gün ölüm ve bombardıman haberleri aldıklarını vurgulayan Yaşar, şöyle konuştu:

“Ülkemizdeki olaylar 2 yılı aşkın süredir devam ediyor, ne zaman biteceği de belli değil. Çadır kentlerde kalan vatandaşlarımızın Türk devleti sayesinde tüm ihtiyaçları karşılanıyor. Ancak benim gibi pasaportuyla gelen ya da akrabasının yanında evlerde kalan vatandaşlarımız da var. Onlar en çok çocuklarının eğitimsiz kalmasına üzülüyor. Birçok çocuk eğitimine devam edemediği için okumayı bile unutmaya başladı. Bu nedenle gönüllü öğretmen arkadaşlarımızla en azından çevremizdeki, mahallemizdeki ilköğretim yaşındaki Suriyeli çocuklara ders vermeye başladık.”

Bir haftadır eğitimlerin devam ettiğini ve 50 öğrencinin sıra ve masaların bulunmadığı boş odada halılar üzerinde büyük bir mutlulukla derslere katıldığını ifade eden Yaşar, kitap, kalem, defter gibi ihtiyaçları da kendi çabalarıyla karşılamaya çalıştıklarını anlattı.

Kendi çocuğunun da 1 yıldır okula gidemediğini dile getiren gönüllü öğretmenlerden Fatıma Abdullah da başlattıkları uygulamanın çocuklar açısından çok faydalı olacağını, en azından okuma yazmayı unutmayacaklarını kaydetti.

Derslere katılan 6’ncı sınıf öğrencisi Hatice ise iki yıldır okula gidemediği için 8’inci sınıfa geçemediğini ve öğrendiği birçok şeyi de unuttuğunu söyledi.

Gönüllü öğretmenlerin uygulaması sayesinde eğitimine devam edebilemenin mutluluğunu yaşadığını ifade eden Hatice, en büyük arzusunun biran önce okuluna dönebilmek olduğunu kaydetti.

DİĞER EĞİTİM HABERLERİ

  • Bugün hangi illerde okullar tatil? (8 Ocak 2015)

   Bugün hangi illerde okullar tatil? (8 ...

   İstanbul,Gümüşhane, Rize, Bursa, Çorum, Uşak, Şırnak, Isparta, Kayseri, Tunceli, Muş, Hakkari, Malatya, Trabzon, Ordu, Tokat ve Bitlis'te olumsuz hava şartları nedeniyle okullar tatil edildi. İstanbul...

  • Kocaeli Üniversitesine kar tatili

   Kocaeli Üniversitesine kar tatili

   Kocaeli Üniversitesinde (KOÜ) olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime yarın ara verildi. KOÜ Rektörlüğünden yapılan yazılı açıklamada, sıcaklık düşüşü, buzlanma ve don uyarısı nedeniyle eğitime yarın ara...

  • ÖYP sonuçları açıklandı

   ÖYP sonuçları açıklandı

   Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında 2014 Aralık döneminde ilan edilen araştırma görevlisi kadrosuna başvuran 21 bin 679 kişiden, bin 226 kişi yerleşmeye hak...

  • Engelli öğrencilere müjde! Ek süre verilecek

   Engelli öğrencilere müjde! Ek süre ver...

   Milli Eğitim Bakanlığı, SBS'nin yerine bu yıl ilk kez uygulayacağı merkezi sınavları 28-29 Kasım'da yapacak. Bakanlık, engelli öğrencilerin yanı sıra süreğen hastalığı, ruhsal ve duygusal bozukluğu olan...

  • 40 bin öğretmenin ataması yapıldı

   40 bin öğretmenin ataması yapıldı

   Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), belirlenen branşlar için KPSS'de ilk kez düzenlenen Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi'ne göre ilk öğretmen ataması yapıldı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın İstanbul'dan...

  • Vakıf üniversiteleri el yakıyor: TIP 43 bin TL

   Vakıf üniversiteleri el yakıyor: TIP 4...

   Tıp Fakültesi'nde okumak 43 bin liraya patlarken, lisans eğitimi almanın bedeli 27 bin lirayı buluyor. Türkiye'de 71'i vakıf, 104'ü devlet olmak üzere 175 üniversite faaliyet yürütüyor. Son senelerde sayısı...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu yıl hiç haber girilmedi.