İzmir City | İzmir haberleri, İzmir etkinlik, İzmir Şehir Rehberi, Sinema, Konser, Tiyatro
» 
Türk sinemasında bir ilk
a aa
Tarih : 11 Mart 2013 1:24
Türk sinemasında bir ilk
Türkiye'nin ilk fantastik çocuk filmi
Türk sinemasında bir ilk
reklam

Türkiye’nin ilk fantastik çocuk filmi ”Hititya: Madalyonun Sırrı”, minik izleyicileri ve aileleri sinema salonlarına çekmeyi hedefliyor.

“HİTİTYA: MADALYONUN SIRRI”

Bu hafta 2’si yerli 7 film vizyona girdi. Türkiye’nin ilk fantastik filmi ”Hititya: Madalyonun Sırrı”, bu hafta sinema severlerle buluştu.

Yönetmenliğini Ulaş Şimşek ve Cengiz Deveci’nin yaptığı filmin senaryosunu Thomas Brückner yazdı. Gürkan Uygun, Emir Berke Zincidi, Ebru Cündübeyoğlu, Serra Yılmaz ve Avni Yalçın’ın rol aldığı filmin konusu şöyle:

”Alaz, Yaman ve Nehir birbirinden sevimli ve meraklı 3 kardeştir. Bu üç kardeşin babası arkeolog bilim-adamıdır ancak özel güçlere sahip annelerinden ayrı büyütülmüşlerdir. Bu meraklı 3 kardeş bir gün gizli bir keşif yaparak paralel evrende yer alan Hititya medeniyetine geçerler. Buradaki en önemli amaçları annelerine kavuşmak için kötülükler diyarının efendisiyle zorlu bir mücadeleye gireceklerdir.”

”SEVİMLİ CANAVARLAR”

Yönetmenliğini Pete Docter ve David Silverman’ın yaptığı ”Sevimli Canavarlar” filminin yapımcılığı, Oscar ödüllü Andrew Stanton, John Lasseter ile Darla K. Anderson’a ait.

”SEFİLLER”

Victor Hugo’nun filminden kurgulanan ”Sefiller”in yönetmenliğini, Tom Hooper üstlendi. Dram türündeki filmde, Oscar ödüllü Russell Crowe’nın yanı sıra Helena Hugh Jackman, Anne Hathaway ve Amanda Seyfried ve Bonham Carter’ın rol alıyor.

”TIMOTTHY GREEN’İN SIRADIŞI YAŞAMI”

Yönetmenliğini Peter Hedges’in yaptığı ”Timothy Green’in Sıradışı Yaşamı” filmin senaryosunu Peter Hedges ve Ahmet Zappa yazdı.

Dram, fantastik ve komedi türündeki filmde, Oscar Ödüllü Dianne Wiest’nın yanı sıra Jennifer Garner, David Morse, Joel Edgerton ve Ron Livingston rol alıyor.

”SUÇ ÇETESİ”

Senaryosunu Will Beall’in yazdığı ”Suç Çetesi” filminin yönetmenliğini, Ruben Fleischer üstlendi.

Dram türündeki filmde Ryan Gosling, Emma Stone, Sean Penn, Giovanni Ribisi ve Josh Brolin rol alıyor.

”MUHTEŞEM YARATIKLAR”

Yönetmenliğini ve senaristliğini Richard LaGravenese’ın yaptığı ”Muhteşem Yaratıklar” filminin yapımcılığını Erwin Stoff üstlendi.

Dram ve fantastik türündeki filmde Oscar Ödüllü Emma Thompson’ın yanı sıra Emmy Rossum, Kyle Gallner, Viola Davis ve Margo Martindale rol alıyor.

”HOCA”

Yönetmenliğini Vahid Mustafa Yev’in yaptığı ”Hoca”nın senaryosunu Vahid Nakış yazdı. Filmde Necibe Hüseynova, Telman Aliyev, Azer Aydemir, Nigar Bahadır Kızı ve İlgar Musayev rol aldı.

Film, 1992’deki Hocalı Katliamı esnasındaki bir düğün hikayesini konu alıyor.

DİĞER KÜLTÜR SANAT HABERLERİ

  • Türkiye Eurovision’a katılıyor mu?

   Türkiye Eurovision’a katılıyor mu?

   TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, puanlama sisteminde değişiklik yapılmaması halinde Türkiye'nin Eurovision’a bu yıl da katılmayacağını söyledi. Denizli'ye bu yıl 4. kez yapılacak olan Uluslararası Türkçe...

  • Toronto Film Festivali Assange ile başladı

   Toronto Film Festivali Assange ile başladı

   Kanada'da, bu yıl 38'incisi düzenlenen Toronto Uluslararası Film Festivali başladı. Festivalin Sanat Yönetmeni Cameron Bailey, yaptığı açıklamada, hayatın içinden olayları konu alan filmlerle dolu bir...

  • Atatürk Havalimanı’nda Güney Kore rüzgarı

   Atatürk Havalimanı’nda Güney Kor...

   Kore pop müziğinin en popüler 6 grubu Super Junıor, Beast, Mblaq, Ftısland, Miss A ve Aılee'e Türkiye'ye geldi. Atatürk Havalimanı'nda yüzlerce hayranları tarafından karşılanan grup üyeleri ezilme tehlikesi...

  • 2 bin 400 yıllık tarihi mekanda konser

   2 bin 400 yıllık tarihi mekanda konser

   Karya Kültür ve Sanat Derneği (KARSANAT) tarafından düzenlenen festival kapsamında sahneye çıkan Avusturyalı müzik grubu, Anna Magdalena Auzinger-Soprano ve Amélie Saadia Mezzosoprano, Phillip Comploi...

  • Özel tiyatrolara yeni sezon yardımları

   Özel tiyatrolara yeni sezon yardımları

   Özel tiyatroların 2013-2014 sanat sezonu projelerine yapılacak yardımlara ilişkin başvurular 15 Ağustos'ta sona erecek. Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, tiyatronun yaygınlaşıp...

  • Almanya’da Osmanlı eserleri gün yüzüne çıkıyor

   Almanya’da Osmanlı eserleri gün ...

   Almanya’daki kütüphanelerde varlığından kimsenin haberinin olmadığı Osmanlı’ya ve İslam coğrafyasında daha önceki dönemlere ait binlerce el yazması eser bulunuyor. Göttingen Bilim Akademisi bu ‘saklı...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu yıl hiç haber girilmedi.