İzmir City | İzmir haberleri, İzmir etkinlik, İzmir Şehir Rehberi, Sinema, Konser, Tiyatro
» 
Türkiye, yüz naklinde dünya ikincisi
a aa
Tarih : 03 Ağustos 2013 20:16
Türkiye, yüz naklinde dünya ikincisi
Son gerçekleştirilen yüz nakli operasyonu ile 5. ameliyata imza atan Türkiye'nin, yüz nakilleri ameliyatlarında, Fransa'dan sonra dünya ikincisi olduğu bildirildi.
Türkiye, yüz naklinde dünya ikincisi
reklam

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Arif Kapuağası, yüz nakillerinde Türkiye’nin çok başarılı sonuçlar elde ettiğini ve dünyanın takdirini kazandığını söyledi.

Türkiye’nin, Fransa’dan sonra yüz nakillerinde dünyada ikinci sırada bulunduğu bilgisini paylaşan Kapuağası, “En başarılı nakiller de Türkiye’de gözüküyor” dedi.

Kapuağası, yapılan 5 naklin de başarılı olduğunu vurgulayarak, “Nakilleri, uluslararası sempozyumlarda paylaştığımızda da müthiş bir tepki alıyoruz. Türk hekimleri, dünyanın takdirini kazandı” değerlendirmesinde bulundu.

Nakillerin birinin Gazi üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’nde, diğerinin Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde, diğer üçünün ise Akdeniz Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde yapıldığını, genel olarak başarılı sonuçlar elde edildiğini hatırlatan Kapuağası, uygun endikasyonlarda Bakanlığın bu tür nakilleri desteklediğine dikkati çekti.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ile Akdeniz Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde gerçekleştirilen her iki ameliyatın da üç boyutlu sıkıntılı olduğunu dile getiren Kapuağası, “Özellikle son nakil, çene dahil yapılan karışık ve çok ciddi bir operasyondu. Elbette, ameliyat sonrasında hemen sonuç alınamıyor. Çünkü, ardı sıra revizyonlar yapılıyor. Uğur Acar, şimdi çok çok sağlıklı. Bu, çok iyi bir örnektir” diye konuştu.

Bakanlıktan Türk hekimlere destek

Ameliyatlardan sonra diğer ülke hekimlerinden olumlu tepkiler alındığını anlatan Kapuağası, “Yurt dışında birçok ülke, bizim hekimlerimizi kendi ülkelerine davet ediyor. Ülkelerindeki nakil ameliyatlarına girmelerini istiyorlar. Biz, Bakanlık olarak hekimlemizi destekliyoruz, arkalarındayız. Başarılarında gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin yüz nakli serüveni

Akdeniz Üniversitesi’nde görev yapan Prof. Dr. Ömer Özkan, 21 Ocak 2012’de Türkiye’deki ilk yüz naklini gerçekleştirdi. Özkan, son nakil ameliyatı Türkiye’nin 5. kendisinin ise 3. yüz nakli ameliyatını oldu.

İkinci yüz nakli, 24 Şubat 2012’de Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nde, 25 yaşındaki Cengiz Gül’e, Doç. Dr. Serdar Nasır ve ekebi tarafından gerçekleştirildi. Gül’ün yüzü, 2 yaşındayken sobayı yakmak için atılan tinerin tutuşması sırasında televizyon patlaması sonucu yanmıştı. Gül’e, İzmir’de motosiklet kazasında hayatını kaybeden 40 yaşındaki M.K.’nın yüzü nakledildi.

Üçüncü nakil ise 20 yaşındaki Hatice Nergis’e 17 Mart 2012’de Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yapıldı. Operasyon, Doç. Dr. Selahattin Özmen, Prof. Dr. Sühan Ayhan, Yrd. Doç. Dr. Serhan Tuncer, öğretim görevlisi Dr. Kemal Fındıkçıoğlu ve plastik cerrahi asistanlarından oluşan 12 kişilik ekip tarafından yapıldı. Nergis, 2006 yılında ateşli silah yaralanmasıyla burun, üst çene, damak ve üst dudak bölgesinde çok ciddi doku kaybına uğramıştı. Nergis’e İstanbul’da intihar eden Moldova uyruklu Türk vatandaşı 2 çocuk annesi Olga Aygün’ün yüzü nakledildi.

Türkiye’nin 4. yüz nakli ameliyatı yine Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde, 34 yaşındaki Turan Çolak’a uygulandı. Uşak’ta intihar eden 19 yaşındaki Tevfik Yılmaz’ın yüzü, 15 Mayıs 2012’de Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından nakledildi.

Tatile Türkiye’ye gelen Polonyalı Andrzej Kucza’nın (47) denizde fenalaştıktan sonra kaldırıldığı Muğla Yücelen Hastanesi’nde beyin ölümü gerçekleşti. Ailesinin yüzünü bağışlaması üzerine, dokular nakil için sıra bekleyen Recep Sert’e uyumlu çıktı. Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrükif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi, Muğla’ya giderek Kucza’nın yüzünü ameliyatla aldı ve memleketinden Antalya’ya gelen Recep Sert’e nakledildi. Bu operasyon, Türkiye’nin 5. yüz nakli ameliyatı oldu.

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

  • Şeker hastalığının çaresi ‘hünnap’

   Şeker hastalığının çaresi ‘hünna...

   Bol miktarda pektin, tanen, müsilaj, şeker ve C vitamini ihtiva eden hünnabın kanı temizleyici, şeker düzenleyici özelliği bulunuyor. Hünnapta nitrat, C vitamini, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez,...

  • Diş çürüğü bu hastalığı önlüyor

   Diş çürüğü bu hastalığı önlüyor

   ABD'deki Buffalo Üniversitesi'nden Türk doktor Mine Tezal ve ekibinin yaptığı araştırma, birçok çürüğü olan yetişkinlerin söz konusu kanserlere yakalanma riskinin, hiç çürüğü olmayanlardan yüzde 32 az olduğunu...

  • Grip aşısını ihmal etmeyin!

   Grip aşısını ihmal etmeyin!

   Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tevfik Özlü, zamanında yapılmayan grip aşısının çok faydalı olmayacağına işaret ederek, "Grip aşısı, eylül-kasım ayları...

  • Doktorlardan ”güneş lekesi” uyarısı

   Doktorlardan ”güneş lekesi”...

   Deniz, kum ve güneşle stres atılan tatilden geriye kadınların en fazla şikâyet etmelerine neden olan güneş lekeleri kaldı. İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi, Medical Park İzmir Hastanesi...

  • Her yıl 3.2 milyon insan hareketsizlikten ölüyor

   Her yıl 3.2 milyon insan hareketsizlik...

   Dünyada fiziksel hareketsizlik nedeniyle her yıl 3,2 milyon kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Halk Sağlığı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hilal Özcebe, Türkiye'de 2001 yılından...

  • Aspirin’i tok karna alın

   Aspirin’i tok karna alın

   Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı'ndan yapılan açıklamada, “Aspirin'in kullanımda dikkat edilmesi, yan etkilerinin bilinmesi ve dikkatli olunması gerekmektedir. Mideyi tahriş edip,...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu yıl hiç haber girilmedi.