İzmir City | İzmir haberleri, İzmir etkinlik, İzmir Şehir Rehberi, Sinema, Konser, Tiyatro
» 
‘Türkiye’ye samimi değil’
a aa
Tarih : 28 Şubat 2013 14:10
‘Türkiye’ye samimi değil’
BİLİM, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, bir dizi temaslarda bulunmak üzere Almanya'nın Berlin kentine gelirken, Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye samimi davranmadığını söyledi.
‘Türkiye’ye samimi değil’
reklam

Bakan Ergün, ziyaretin ilk gününde, Almanya Türk Toplumu (TGD) ve Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD), Bakan Ergün onuruna bir akşam yemeği verdi. Deutsche Bank’ın, Friedrich Salonu’nda verilen akşam yemeğine TGD ve UETD yöneticilerinin yanısıra sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasetçi ve gazeteciler katıldı. Avrupalı Türk Demokratlar Birliği Başkanı Sinan Kaplan, UETD’nin kuruluşu hakında bilgi verdi. Kaplan, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde toplam 50 temsilcilikle Avrupa’daki Türk toplumuna hizmet verdiklerini ve yine teşkilatlanma çalışmalarını da hızlı bir şekilde sürdürdüklerini söyledi.

Almanya Türk Toplumu (TGD) Başkanı Kenan Kolat ise, Türkler’in Almanya’da bilim dünyasına yaptığı katkıya dikkat çekerken Alman üniversitelerinde bilimsel çalışma yapan 72’si profesör, 300 den fazla doktoraı yapan bilim insanı olduğunu; bunun yanı sıra 1200’den fazla asistan ya da öğretim görevlesi akademisyenimizin görev yaptığını vurguladı. TGD Başkanı Kolat, Almanya Türk Toplumu olarak bu sene ilk kez toplam 3 farklı alanda bilim ödülleri vereceklerini ekledi.

Daha sonra kürsüye gelen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, konuşmasına Türkler’in Almanya’nın ekonomisine, sanatına, sporuna ve sosyal hayatına yaptığı katkıları anımsatarak başladı. Bakan Ergün, şöyle dedi:

“Türk Alman Sanayi ve Ticaret Odası’nın verilerine göre, Almanya’da 72 bin Türk işveren var. Bunlar yaklaşık 350 bin kişiyi isdihtam ediyor ve 33 milyar euro’luk ciroya sahipler, 7.5 milyar euro’luk yatırımları var. Aynı zamanda önemli araştırma labaratuarlarının yöneticiliğini yapan hoca, akademisyenlerimiz mevcut. Mesut Özil gibi Fatih Akın gibi spor ve sanat alanında önemli aktörler var. Siyasetçiler uyum gibi konuları tartışıp zaman kaybederken, biz buradaki Türk toplumunun zaten Almanya’nın asli unsurlarından birisi haline geldiğini görüyoruz. Ama Almanya’da siyaset hala entegrasyon meselelerini konuşuyor. Bunun realiteden ziyade birtakım politik arka planları olduğunu onlara hatırlatmak lazım. Gerçek, siyasi anlanda ifade edilenden çok daha farklı.”

Türkiye’de ve yurt dışında yaşayan vatandaşların kaderlerinin ortak olduğunu kaydeden Bakan Ergün, şöyle devam etti:

“Türkiye ne kadar güçlü ve huzurlu olursa, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız da o oranda güçlü ve huzurlu olacaktır. Almanya’da yaşayan vatandaşlarımız Türkiye’nin her gün artan gücünden daha fazla yararlanabilecek. Sizler zaten Türkiye’nin toplam gücüne önemli oranda katkı sağlıyorsunuz.”

MAZERETLER ÖNE SÜRÜLÜYOR

Türkiye AB ilişkilerini de değerlendiren Bakan Ergün, Avrupa Birliğinin Türkiye’ye karşı samimi davranmadığını söyledi. Türkiye’nin AB üyeliği konusunda önlerine yeni engellerin, mazeretlerin çıkarıldığını belirten Ergün, şöyle konuştu:

“Şimdi Türkiye’nin nüfusunun yoğun olduğu, nüfusunun yüzde 99’unun Müslüman olduğu gibi birtakım mazeretler öne sürülüyor. Türkiye’nin nüfusu sonradan radikal biçimde artmadı ki, önceden de AB nin öncüsü diğer büyük devletlerle aynı oranda bir nüfusa sahiptik. Sonradan da Müslüman olmadık, başvurduğumuzda zaten müslümandık. Ayrıca Türkiye’nin ekonomik ve sosyal sorunları olduğuğunu öne sürüyorlar. Evet ama zaten o sorunların bu süreçte giderilmesi amaçlanmıyor mu? Avrupa Birliği kazanım sürecinde ülkeler kendilerini siyasi olarak, ekonomik olarak gözden geçirir, çeki düzen verir ve belli standartları yakalar. Zaten bu süreçte amaçlanan budur. Bunlar da yeni bir şey değil. O zaman bu mazeretlerin hiçbirisi geçerli olamaz.”

Nihat Ergün, Fransa Almanya gibi ülkelerde bir takım tedirginlik ve dirençlerin var olmasına rağmen AB konusunda bugün Türkiye’nin elinin daha güçlü olduğuna vurgu yaptı.

Yemekten sonra TGD başkanı Kenan Kolat ve UETD başkanı Sinan Kaplan, Bakan Ergün’e, Berlin şehrinin sembolü olan Berlin ayısının bir maketini birlikte hediye etti.

DİĞER DÜNYA HABERLERİ

  • Budistleri taşıyan otobüs devrildi: 22 ölü

   Budistleri taşıyan otobüs devrildi: 22...

   Polis yetkilileri, Lampang eyaletinin Van Nuea bölgesinde, sürücünün aracın kontrolünü kaybetmesi sonucu meydana gelen kazada, otobüsün hendekten 30 metre kadar aşağıya yuvarlandığını bildirdi.Kazada hayatını...

  • Yunanistan’ın 2012 yılı bütçe açığı

   Yunanistan’ın 2012 yılı bütçe aç...

   Yunanistan İstatistik Kurumu (ELSTAT) verilerine göre, 2012'de Yunanistan’ın bütçe açığı yani GSMH’nin yüzde 6.2'si 11.9 milyar avro olarak gerçekleşti. Yunanistan’ın 2012’deki kamu borcu ise GSMH’sinin...

  • Libya’da rütbeli askerlere suikast

   Libya’da rütbeli askerlere suikast

   Libya'nın doğu kesiminde yer alan Derne ve Bingazi kentlerinde üst düzey 2 askeri yetkili düzenlenen saldırılarda hayatını kaybetti. Devrim sırasında Kaddafi rejiminine karşı Derne'deki muhalif güçlerin...

  • Tunus’ta operasyon

   Tunus’ta operasyon

   Tunus güvenlik güçlerinin, dünkü çatışmanın ardından Kablat kentinde başlattığı operasyonların devam ettiği bildirildi. Tunus resmi haber ajansı TAP'ta yer alan haberde, 2 polisin hayatını kaybettiği, 1...

  • Tekne faciasında ölü sayısı artıyor

   Tekne faciasında ölü sayısı artıyor

   İtalya'daki tekne faciasında ölenlerin sayısı 194'e yükseldi.  Kazanın ardından arama kurtarma çalışmaları sürüyor. En az 200 göçmenin cesedinin daha, denizin dibindeki enkazda olduğu...

  • Rusya ve Almanya’dan ortak askeri tatbikat

   Rusya ve Almanya’dan ortak asker...

   Kod adı PASSEX olan ve bu pazartesi yapılacağı duyurulan tatbikatta iki ülke donanmasına ait gemiler yer alacak. Almanya'nın Karlsruhe adlı savaş gemisi ile Rusya'nın 'Project 20380? kapsamında Baltık...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu yıl hiç haber girilmedi.