İzmir City | İzmir haberleri, İzmir etkinlik, İzmir Şehir Rehberi, Sinema, Konser, Tiyatro
» 
Yıpranmış saçlar için öneriler
a aa
Tarih : 20 Ağustos 2013 15:39
Yıpranmış saçlar için öneriler
Cosmopolitan dergisinin yıpranan saçlar için uzmanlardan aldığı ipuçlarına bir göz atın.
Yıpranmış saçlar için öneriler
reklam

Yıpranma seviyesi: KÖTÜ
TOPLU SAÇLAR: “Lastik tokanın saçlarınızda yarattığı gerilim, saç tellerinde minik zedelenmelere ve kırılmalara neden olur” diyor Tresemme markasının baş araştırmacısı Alfonso Valecillos.

ÇÖZÜM: Saçlarınızı toplarken yumuşak kumaştan yapılmış bir saç tokası ve her gün farklı bir model tercih edin.

ŞAPKA KULLANMAK SİZE GÖRE DEĞİLSE: UV ışınları yalnızca cildinize zarar vermez. Pantene’in saç teli araştırmacısı Jeni Thomas, “Güneş, saç tellerinin okside olmasına yol açar; daha kırılgan ve zayıf olmalarına neden olur. Bu durumda çatallanmış saç uçları ve kırılmalar kaçınılmaz hale gelir” diyor.

ÇÖZÜM: UV ışınlarını bloke eden saç spreyleri kullanmalısınız. Thomas, “Bu ürünün saçlarınızın tamamını koruyabilmesi için tüm yüzeylerini kaplaması gerekir” diyor. Ama yine de sahile indiğinizde saçlarınızı bir şapkayla (fular da olabilir) fiziksel olarak koruyabilirsiniz.

Kuru şampuan kulanıyorsanız: “Çok fazla kuru şampuan kullandığınızda saç derisinde biriken pudramsı yapı, kaşınmalara ve kepeklenme sorununa neden olabilir” diyor dermatolog Francesca Fusco.

ÇÖZÜM: Kuru şampuan kullanımını sınırlandırın. Bir gün kuru şampuan kullandıktan sonra, ertesi gün tekrarlamak saç derinizi yorar. Talk pudrası barındırmayan bir ürün deneyebilirsiniz.

Yıpranma seviyesi: ÇOK KÖTÜ
Yüzmeyi seviyorsanız: Jeni Thomas, “Tuz kristalleri, saç tellerinin mikroskobik protein bağlarının kırılmasına neden olur” diyor. Havuz suyu da saçın yapısını benzer şekilde etkiliyor, onları daha hassas ve kırılgan hale dönüştürüyor.

ÇÖZÜM: Saçlarınızı duş suyuyla iyice durulayın ya da besleyici bir maske uygulayın. Havuzdan ya da denizden çıktığınızda hemen duş almaya özen gösterin.

Uykunuzda dönüp duruyorsanız: Uyku sırasında yastığa sürtünen saçlar birkaç gece sonrasında daha hassas ve kırılgan bir hale geliyor ve elektriklenip matlaşıyor. Saçlarınız ıslakken çok daha kötü bir hal alıyor.

ÇÖZÜM: Saten ya da ipek yastık kılıfı kullanarak sürtünmeyi önleyin. Yatağa asla ıslak saçla girmeyin.

Alkol bazlı şekilendirici kulanıyorsanız: Bu ürünler saçınızı inanılmaz derecede nemsiz bırakır. Kimyager Ron Robinson, “Bu içerik, saçlarınıza hacim ve tutuculuk verecek her üründe bulunuyor” diyor.

ÇÖZÜM: İçerik etiketinde ‘Alcohol-free’ yazmasına özen gösterin ve nemlendirici kullanın.

Yıpranma seviyesi: EXTREM
Saç bakım kremi kulanmıyorsanız: Şampuanlar kirleri temizlerken, saç derisini besleyecek doğal yağların da suyla akıp gitmesine neden oluyor. Saç bakım kremi ise saça kaybettiği nemi geri kazandırıp kırılmaların önüne geçiyor.

ÇÖZÜM: Saç tipinize uygun olan ürünü seçin ve kulak hizasından alt kısma uygulayın.

Tam bir krepe aşığıysanız: Krepe işlemi saçın koruyucu katmanı olan kütiküller üzerinde rendeleme gibi etki yapar. Islak saçları fırçayla taramak da saçlar için çok tehlikelidir.

ÇÖZÜM: Saç telleriniz birbirine girdiğinde ıslak saçlar için yapılmış bir saç fırçası kullanın. Karışıklıkları açın ve dipten uca tarayın.

Saç uçlarınızdan aldırmıyorsanız: Saçlarınızı kestirmediğinizde saç uçlarınız çatallanmaya ve kırılmaya başlar. Bu da uzamalarını engeller.
ÇÖZÜM: Üç-dört ayda bir saçınızı kestirin.

Yıpranma seviyesi: KIRMIZI ALARM
Saç renginizi platine çevirdiyseniz: Röfle yaptırırken ya da saçlarınızı platine çevirirken kullanılan kimyasallar çok fazla zarar verir.

ÇÖZÜM: Sarı saçlar için olan bir şampuan ve haftada bir kere yağ bazlı bir saç bakım kremi kullanın. Bu, saç tellerinizin kaybettiği lipit eksiğini giderecek.

Düzleştirici ve maşa bağımlısıysanız: Saç düzleştiriciler, şu an piyasadaki en tehlikeli alet. 500 dereceye kadar yükselen sıcaklıkları, saç tellerinin protein tabakasını adeta bertaraf ediyor. Eğer saçlarınız için herhangi bir nemlendirici ürün kullanmıyorsanız, durum daha da kötüye gidebilir.

ÇÖZÜM: Saçlarınızı şekillendirmeden önce mutlaka tam olarak kuru olduklarından emin olun ve seramik yüzeyli bir düzleştirici tercih edin.

POSTİŞ SEVİYORSANIZ: Postişlerin (yapıştırma, silikon olanlar) saç diplerinde yarattığı ağırlık, saç köklerinde çekme etkisi yaratarak kopmalara ve kelliğe neden olur.

ÇÖZÜM: Özel bir geceye katılacaksanız ve saçlarınızın daha gür görünmesini istiyorsanız; çıtçıt versiyonları kullanmanızda fayda var.

DİĞER KADIN HABERLERİ

  • Cildi güzelleştiren 10 yiyecek

   Cildi güzelleştiren 10 yiyecek

   Cildinizi yenileyen ve bakım adı altında yüzlerce lira ödeyerek aldığınız ürünleri artık bir kenara bırakın ve işe yaramaz bu ürünlerin yerine doğal yolları deneyin. Ağızdan aldığımız pek çok sebze ve...

  • Saçlar her gün yıkanmalı mı?

   Saçlar her gün yıkanmalı mı?

   Her gün saç yıkamanın faydadan çok zararı olabileceği ortaya kondu. Saç derisindeki koruyucu bakterileri yok ederek, kepeklenme ve dökülme sorunlarına neden olabileceği belirtildi... Kadınlar...

  • Gebelikte anomali taramasının önemi

   Gebelikte anomali taramasının önemi

   Gebelikte anomali taraması hakkında bilgi veren Medical Park Samsun Hastanesi Kadın Doğum ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ahmet Canbaz, “Ayrıntılı ultrasonografi, bir diğer deyişle anomali taraması...

  • Düşük yapmanın nedenleri

   Düşük yapmanın nedenleri

   Rahim Rahim ağzının yetersizliği 4 ve 6. aylarda rahim ağzının sancı olmaksızın açılması ve gebelik zarının yırtılması sonucunda bebek dışarı atılabiliyor. Tedavisi cerrahi müdahale...

  • Cinsel rüyaların anlamı

   Cinsel rüyaların anlamı

   Hiç birlikte olduğunuz kişi dışında başkasıyla aynı yatakta olduğunuzu gördünüz mü? Üzülmeyin bu birlikte olduğunuz kişiyi aldattığınız anlamına gelmiyor. Bu bilinç altınızda neler olup bittiğine dair size...

  • Hamileler hangi dönemde nasıl beslenmeli?

   Hamileler hangi dönemde nasıl beslenmeli?

   Günlük enerji ihtiyacı kişisel olarak değişmekle beraber hamilelikte artması gerekir. Ama bu sınırsız yemek anlamına veya iki kişilik yemek anlamına gelmez. Günlük 1.trimester da 100 kalorilik bir artış bu...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu yıl hiç haber girilmedi.