1 milyon 500 bin kişi onun için sokağa döküldü

Rio de Janeiro’nun ünlü Copacabana plajında toplanan 3 milyona yakın kişiye hitap eden Papa, genç Katoliklere “Dışarı çıkmaları ve toplumun en uçtaki kesimlerine, hatta en uzak, en aldırışsız görünen kimselere inançlarını yaymaları” çağrısında bulunarak, “Kilisenin size, şevkinize, yaratıcılığınıza ve neşenize ihtiyacı var” dedi.

Papa, bir sonraki Dünya Gençlik Günü’nün 2016’da, Krakow’da yapılacağını da söyledi.

Brezilyalıların, papalık makamına seçilen ilk Latin Amerikalı olan Arjantin doğumlu Papa Franciscus’un bir çeşit yuvaya dönüş olarak algıladıkları ziyareti dolayısıyla dün Cobacabana plajına akın eden yüzbinlerce genç, geceyi soğuk havaya aldırmadan kumsalda yatarak geçirdi.

Dünya Gençlik Günü organizatörleri ve yerel makamlar, papayı görebilmek için Copacabana’da toplananların sayısının 3 milyonu bulduğunu, tahminen bu rakamın üçte ikisini Rio dışından gelenlerin oluşturduğunu belirtti.

Papanın Copacabana’daki programının başlamasına saatler kala ziyaretçilerin akınına uğrayana plajının dört bir yanında adeta festival havası vardı. Ziyaretçiler, papayı beklerken birlikte danslar ve dualar ederek şarkılar söyledi.

Ayinin ardından yerel din adamları ve festival organizatörleriyle bir araya gelen Papanın, bir haftalık ziyaretini tamamlayarak Roma’ya dönmek için bu bu gece Brezilya’dan ayrılması bekleniyor.

Rio de Janeiro Belediye Başkanı Eduardo Pares, bugün yapılacak pazar ayini için kente gelenlerin sayısının 3 milyonu bulduğunu açıklarken pazar ayinin başlamasına saatler kala ziyaretçilerin akınına uğrayana 4 kilometrelik Copacabana plajının her tarafında, Papa’nın ayinine gelenlerin üzerlerine sardıkları bayraklar ve soğuktan korunmak amacıyla büründükleri uyku tulumlarıyla adeta bir festival havası yaşandı.

Bir cevap yazın