2012’de 1 milyon 228 bin trafik kazası meydana geldi

Kırklareli Polis Evi’nde yapılan bilgilendirme toplantısında konuşan Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Yaşar Dağlı, “Türkiye’de 2012 yılında 1 milyon 228 bin trafik kazası meydana gelmiş. Bu kazalarda, kaza yerinde ölen kişi sayısı 3 bin 835. Hastanede ölen vatandaşlarımızla birlikte yılda ortalama 10 bin vatandaşımız trafik kazasında hayatını kaybediyor” dedi.

Dünyada her yıl trafik kazaları sonucu 1 milyon 25 bin kişi yaşamını yitirdiğini ve kazalarda 50 milyon kişi sakat kaldığını belirten Dağlı; 

“Dünyada meydana gelen kazalarda 500 milyar dolardan daha fazla maddi zarar meydana geliyor. Rusya’da 80 kadar Avrupa ülkesinin katıldığı bir çalışma yapıldı. Bu çalışmanın sonucunda her ülke projeler üretilsin, denetimle ilgili çalışmalar yapsın ve bunun sonucunda da her yıl trafik kazaları ile ilgili her ülkenin karnesi oluşturulma kararı alındı. Kırklareli’de en çok kazaların meydana geldiği Edirne Caddesi, İnönü Caddesi ve Eriklice Caddesinde radar uygulamaları yapacağız. Hedefimiz 2020 yılına kadar Türkiye’de meydana gelen ölümlü kazaları yüzde 50 azaltmak. Ülkemizde meydana gelen kazalara baktığımız zaman 2012 yılında 1 milyon 228 bin trafik kazası meydana gelmiş. Bu kazalarda, kaza yerinde ölen kişi sayısı 3 bin 835. Hastanede ölen vatandaşlarımızla birlikte yılda ortalama 10 bin vatandaşımız trafik kazasında hayatını kaybediyor. Kırklareli’de emniyet kemeri takılması konsunda son zamanlarda çok sık teftişler yapıyoruz. Denetimlerimiz vatandaşımızı emniyet kemeri şehir içinde emniyet kemeri takması konusunda ikna edene kadar denetimlerimiz sürecek. Kırklarelililer şehirler arası yollarda yüzde 95 emniyet kemerini takıyor fakat şehir içinde emniyet kemeri takma durumu çok az. Vatandaşımız en yüksek 50 kilometre hız ile gidiyorum emniyet kemeri takmama gerek yok diyor ama ani frende o hız insanın ölümüne bile sebep olabilir” dedi.

Dağlı, fahri trafik müfettişlerine sürücülerin ve araç içinde bulunanların mutlaka emniyet kemeri takması konusunda uyarılması gerektiğinin altını çizdi.

Bir cevap yazın