Miranda’dan “Cicciolina” pozu!

Cinsel rüyaların anlamı

Hiç birlikte olduğunuz kişi dışında başkasıyla aynı yatakta olduğunuzu gördünüz mü? Üzülmeyin bu birlikte olduğunuz kişiyi aldattığınız anlamına gelmiyor. Bu bilinç altınızda neler olup bittiğine dair size fikir veriyor? Evlilik terapisti Sharon Gilchrest O’Neill, “Eğer rüyalarımıza dikkat edersek rüyalarımızdan çok fazla şey öğrenebiliriz. Belki hayatımızda bir şeyleri gözden kaçırıyoruzdur ya da ilişkimizde düşünmek bile istemediğimiz bir problem vardır. Bunu düşünmek bile istemeyiz” diye belirtiyor.

Patronla seks: Gerçekten hoşlanıyor muyum veya çok fazla ‘Mad Men’ mi izliyorsunuz?

Rüya uzmanı Lauri Quinn Loewenberg’e göre rüyanızda patronunuzla seks yaptığınızı görmek ondan gerçekten hoşlandığınız anlamına gelmez. Rüyada patron görmek kendi hayatınızda kendine çok fazla güvenen ve iddialı biri olduğunuzu gösterir.

Çalışanıyla seks yaptığı gören kişi sayısı da oldukça fazladır. Asla partner olarak düşünemeyeceğiniz, dönüp bakmayacağınız kişilerle seks yapmak ne anlama gelir? Ona hayransanız veya düşman olarak görüyorsanız bu tür rüyalar görebilirsiniz. Bu çalışan olmak istediğiniz anlamına gelmez ancak çalışanınızda kendiniz için istediğiniz birşeyşler vardır.

Eski sevgili/eşle seks yapmak: Asla demiştim belki yanıldım?

Rüya uzmanı Lauri Quinn Loewenberg’e göre, eski sevgilinizle seks yaptığınızı görmek, yeni ayrıldıysanız ve yalnızsanız beyninizin duygusal sorunları çözmeye çalıştığını gösterir.

Özellikle ayrılmayı isteyen taraf siz değilseniz bu durum daha çok gözlenir. Ancak sıklıkla bu rüya, yeni ilişkisi olanların bazı şeyleri anlamasını sağlar. yeni biriyle beraberken görülen bu rüyalar ilişkinizin biraz rutinleşmeye başladığını gösterir. Eskiler o anki tutku, aşk durumunuzun yüksek olduğunu gösterir.

Yabancıyla seks: Bu tür şeyler yapacak biri değildim. Öyle miyim?

Terapiste başvurmadan önce bilmeniz gereken şey; Rüyanızda seks yaptığınız yabancı kişi…SİZSİNİZ! Büyük enerji, cesaret isteyen ve utanmadığınız bir şeyler yaptınız mı? Rüya uzmanı Lauri Quinn Loewenberg’e göre, rüyanızdaki erkek, kendi başarılarından gururlanan sizsiniz. Eğer birlikte olduğunuz kişi ünlü biriyse daha iyi. Rüyanızda neden George Clooney’i gördüğünüzün gerçekten analiz edilmesini istiyor musunuz? Eğer rüyanızdaki kişi hiç beklemediğiniz kişiyse ünlü erkeklerle ilgili ne düşündüğünüzü kendi kendinize sorun.

“Rüyalarımızda çok narsist olabiliyoruz. Yani kendi kendinize sorun bu karakterde biri olup olmadığınızı değerlendirin” diyor Loewenberg.

Limitsiz seks: Ama o benim en yakın arkadaşımın eşi!

Asla asla böyle bişey yapmayacaksınız. Ancak neden böyle bir rüya gördünüz? Belki arkadaşınız sizin eşinizden daha iyi özelliklere sahiptir. belki rüyanızdaki kişi eşinizden daha özenlidir.

Eşiniz bu konuya çok özen göstermiyordur. Rüyanız eşinizle sorunlarınızla veya hislerinizle ilgili bazı şeyleri konuşmanızın zamanının geldiğini gösterebilir.

Aynı cinsle seks: Kendi cinsime ilgim mi var?

Korkmayın. Terapist Loewenberg ‘muhtemelen hayır’ yanıtını veriyor. Ona göre aynı cinsle seks rüyaları genellikle hamilelik döneminde veya hormonların yüksek olduğu dönemlerde görülür. Vücudunuz yumurtlama dönemindeyken, aşırı uyarılmışken bu tür şeyler görebilirsiniz. Rüyayı gördüğünüz gecenin önceki günü ne yaptığınızı da hatırlamaya çalışın.

Kadınlar tarafından iltifat aldınız mı? Bu tür rüyalar elde ettiğiniz başarıyı kutlamak istediğinizde de görülebilir. Her zaman seksüel açıklaması olmayabilir. Kendinizi seksüel tercihlerinizin değiştiği gibi bir düşünceyle strese sokmayın. Birileriyle seks yaptığınızı görmek hayatınızdaki olup bitenlerle ilişkilendirilebilir. Bu sadece size değil herkese olan bir durumdur. Rüyalarınız hayatınızdaki eksik taşları, tutkularınızı, başarılarınızı daha iyi aldılamanızı sağlar.

Samsung akıllı saati piyasaya sürüyor

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, aylar süren tartışmalara son noktayı koyarak “Galaxy Gear” akıllı saatini 4 Eylül’de Almanya’nınbaşkenti Berlin’de düzenlenecek IFA Teknoloji Fuarı’nda tanıtacağınıaçıkladı.

Samsung’un Başkan Yardımcılarından Lee Young-hee, Korea Times gazetesine yaptığı açıklamada, “Gear, halihazırdaki akıllı telefon deneyimini birçok açıdan farklı boyutlara taşıyacak. Galaxy Gear’in, akıllı iletişim sistemleri dünyasına ivme katacağından eminiz” dedi.

Galaxy Gear, Samsung’un akıllı telefonlar ve tabletler serisinde kullandığı Google’ın Android işletim sistemine sahip olacak.

TEKNOLOJİ DEVLERİ SAAT ÇALIŞMALARINDA

Lee, kalemli, büyük ekran akıllı telefonları “Galaxy Note III”ün de aynı fuarda teknoloji severlerin beğenisine sunulacağını söyledi.

Teknoloji dünyasının diğer devleri olan Apple, Google ve Microsoft da akıllı saatiçin çalışmalarını sürdürüyor. Apple, temmuz ayında “iWatch” markasını satın almak için başvuruda bulunmuş ve saatin tasarımı için moda dünyasından yardım almaya başlamıştı.

iPhone yeni sızıntı

10 Eylül’de Apple tarafından tanıtılması beklenen İphone 5S ve İphone 5C için iddialar hız kesmeden devam ediyor. Teknoloji devi olan Apple’dan yalanlama gelmedi. Sızan bilgiler oldukça dikkat çekici.

İŞTE SIZAN BİLGİLER

Uzun zamandır sızıntılar ile gündemi meşgul eden iPhone 5C, 4 inçbüyüklüğünde ve 1135 x 640 piksel çözünürlüğünde ekrana sahip. Gücünü çift çekirdekli işlemciden alan cihazın, 1GB RAM ve 16GB/32GB/64GB dahili depolama alanı bulunuyor. Arka tarafında 8 megapiksel çözünürlükte kamerası bulunan iPhone 5C’nin, ön tarafında ise 1.2 MP’lik ikinci bir kamera yer alıyor. 124.2mm x 58.4mm x 7.6mm boyutlarına ve 106 gram ağırlığında olan cihaz, iOS 7 işletim sistemini kullanacak. Ayrıca, Siri desteği de bulunuyor.

Bu bilgilerin sadece söylenti olduğunu ve resmi olarak doğrulanmadığını da belirtelim.

Rusya Akdeniz’e füze gemisi yolluyor

Rusya’dan ‘savaşa girmeyeceğiz’ açıklamasının ardından bunun tam tersi yönde çok kritik bir hamle geldi. Rus Interfax haber ajansının haberine göre Rusya, Akdeniz’e denizaltı avcısı destroyer ve savaş gemileri gönderiyor.

GATİLOV’DAN SERT UYARI

Rusya Dışişleri Bakanlığı bazı ülkelerin Suriye’ye askeri harekat gerçekleştireceklerini ilan etmesinin uluslararası hukuk normlarına meydan okuma anlamına geldiğini açıkladı.

BU AÇIK AÇIK MEYDAN OKUMADIR

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennadiy Gatilov, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile bir araya geldi ve Suriye’nin son durumu ile ilgili bilgi alışverişinde bulundu.

Gatilov, bazı devletlerin Suriye’ye bir askeri harekat için planlarını ilan etmesinin BM ve diğer uluslararası hukuk kurallarına açık bir meydan okuma anlamına geldiğini vurguladı. Gatilov, şöyle dedi:

“Şu anda siyasi ve diplomatik araçların maksimum şekilde kullanılması gerekiyor. Suriye’de olası kimyasal silah kullanımını araştıran BM uzmanlarının çalışmalarını tamamlamaları ve BM Güvenlik Konseyi tarafından yapılan çalışmanın rapor edilmesi sağlanmalıdır.”

Fener’i yakan İbrahim Akın oldu

F.Bahçe tarihinin en ağır hukuk hezimeti. Ceza, Avrupa kupalarına katılma hakkı kazandığı sezonlar için geçerli olacak. Örneğin bu sezon ligde ve Türkiye Kupası’ndan Avrupa vizesi alamazsa gelecek sezon değil, Fenerbahçe hak kazandığı yeni sezonda Avrupa’ya gidemeyecek. Uluslararası Tahkim Mahkemesi (CAS), dün resmi sitesinden yaptığı açıklamada 21-22 Ağustos’taki duruşmaların ardından, UEFA’nın kararını onadığını ve Fenerbahçe ‘nin Avrupa kupalarından iki sezon ihraç edildiğini duyurdu. Peki, Fenerbahçe bu davayı neden kaybetti?

PALACİOS’LA HEP KAVGA ETTİLER

Spor hukuku uzmanlarına göre Fenerbahçeli hukukçular dava sürecinde çok büyük taktik hatalar yaptı. UEFA Disiplin Kurulu ve Tahkim Kurulu sürecinde yanlış strateji geliştirildi. UEFA, uzun vadeli düşünüp, yol haritasını CAS’ın emsal davalarındaki kararlarına göre belirledi. F.Bahçe ise son karar merci CAS yerine önce Disiplin Kurulu’nda ardından da Tahkim Kurulu’nda beraat kararı çıkarmaya çalıştı. UEFA’nın her iki organındaki duruşmalarda uzlaşma yoluna gitmek yerine duruşmalarda Disiplin Müfettişi Palacios’la kavga yolunu seçildi.

ZEHİRLİ AĞACIN MEYVESİ ZEHİRLEDİ

UEFA hukukçuları, Fenerbahçe’nin karşısına somut delil olarak sadece polis fezlekelerini çıkardı, tapelerdeki konuşmaların ne anlama geldiğini sorup durdular. Disiplin ve Tahkim Kurulu sürecinde F.Bahçeliler, tapeleri çürütmekten çok“Zehirli ağacın meyvesi de zehirlidir” prensibi gereği, tapelerin hukuka aykırı olduğu tezini savundu. Fenerbahçeliler, polis ve savcılıktaki soruşturmanın hukuka aykırı olduğunu, 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin de “Özel Yetkili” olduğu için sportif yargı konusunda karar veremeyeceğini öne sürdü. UEFA, bütün bu tezleri reddetti.

TAPELERDE YAZAN İÇERİKLER ÖNEMLİ

Tahkim ve Disiplin Kurulu, duruşmalarda “Biz delillerin hukuka uygun toplanıp toplanmadığına bakmayız, sportif yargı kadar yerel mahkeme kararları da bizim için geçerlidir. Bu nedenle bizim için tapelerin nasıl toplandığından çok içeriğinde ne olduğu önemlidir” vurgusu yaptı. UEFA hukukçuları bunu söylerken CAS’ın daha önce aldığı emsal kararlara göre hareket etti. Her şeye rağmen daha önce Şampiyonlar Ligi’ne gitmeye hak kazanmasına rağmen bir yıl Avrupa kupalarına katılmadığı için Fenerbahçe’nin CAS’ta cezasının 2’den 1 yıla inme ihtimali vardı.

FENERBAHÇE’Yİ İBRAHİM AKIN YAKTI

O ihtimal ise 22 Ağustos’taki Lozan’daki duruşmada Uluslararası Tahkim Kurulu’nun karşısına İbrahim Akın’ın çıktığı an ortadan kalktı. Akın hem TFF’nin hukuk organları hem de yerel mahkemeden ceza aldı. CAS hakemleri de bu nedenle İbrahim Akın’ın tanıklığını güvenilir bulmadı. Martens hukuk bürosu avukatları, uzlaşma ile cezanın 1 yıla inmesi üzerine strateji geliştirmek istedi. Fenerbahçeli avukatlar, beraat konusunda ısrar edince de Fenerbahçe, Uluslararası Tahkim’den tarihinin en ağır cezasını aldı. Bu süreçte son sözü İsviçre Federal Mahkemesi söyleyecek.

Fenerbahçe’nin CAS açıklaması

Fenerbahçe Kulübü’nün, UEFA Disiplin Kurulu’nun verdiği Avrupa kupalarından iki yıl men cezasıyla ilgili, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’ne (CAS) yaptığı başvuru için karar verildi. CAS iki yıllık men cezasını onadı. Fenerbahçe Kulübü de internet sitesi üzerinden bir açıklama yaptı. “CAS kararına dair İsviçre Federal Mahkemesi’ne başvurulacak ve hukuki sürecin tüm gerekleri yerine getirilecektir.” denildi.

İTİRAZ SÜRECİ NASIL GERÇEKLEŞECEK?

Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’nin kararları kesin, bağlayıcı ve icra edilebilir nitelikte. Kural olarak bu kararlara karşı itiraz ya da temyiz yoluna gidilemiyor. Ancak 1987 tarihli İsviçre Federal Milletlerarası Özel Hukuk Kanununun (LDIP) 190. Maddesi taraflara sınırlı bir çerçevede temyiz hakkı tanıyor. Buradaki temyiz yolu bilinen temyizden çok daha dar. Temyiz sonrası İsviçre Federal Mahkemesi esasa yönelik bir denetim yapamadığı gibi yalnızca şekli ya da usuli eksiklikler bakımından kararı inleyebiliyor. İsviçre Federal mahkemesi inceleme sonucu iki tür karar verebilir durumda. İtirazları yerinde görürse kararı bozar, ya da aksi halde temyiz başvurusunu reddeder.

Kural olarak CAS tarafından verilen nihai kararlara karşı İsviçre Federal Mahkemesine başvurulabilir. Bunun istisnası ise LDIP 190/3 te düzenlenmiş. Bu maddeye göre tahkim mahkemesinin yetkisine veya hakemin reddine ilişkin verilen ara kararlar temyize konu edilebilir. Burada ara kararın taraflara bildiriminden itibaren temyiz süresi başlıyor. Daha sonra bu konuda esasa ilişkin kararla birlikte temyize başvurulması başvuru süresi geçmiş olacağından mümkün olmuyor.

TEMYİZ BAŞVURUSU İÇİN GEREKÇELER

Tek hakemin belirlenmesinde veya hakem heyetinin oluşturulmasında usule aykırı hareket edilmiş olması

Hakemin ya da hakem heyetinin haksız olarak yetkili ya da yetkisiz olduğuna karar vermiş olması

Hakem heyetinin talepten fazlasına karar vermiş olması ya da taleplerden biri hakkında karar vermemiş olması

Temel usuli kurallara riayet edilmemiş olması

Kararın kamu düzenine aykırı olması

TAM AÇIKLAMA METNİ

“Tüm camiamızın bildiği üzere uzun süredir ciddi bir hukuk mücadelesi vermekteyiz.

Bu mücadelemiz, ulusal ve uluslararası platformlarda, tüm yoğunluğu ile devam etmektedir.

UEFA’nın açmış olduğu soruşturma üzerine UEFA Disiplin Kurulu’nun vermiş olduğu karara karşı UEFA Tahkim Kurulu’na yapmış olduğumuz itiraz ve Tahkim Kurulu’nun almış olduğu kararlar, kamuoyunun malumudur.

UEFA, nihai kararıyla Kulübümüzün 2 yıl süreyle UEFA organizasyonlarına katılmama kararına imza atmış ve kulübümüz hukukçuları, bu karar üzerine Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi CAS’a başvuruda bulunmuştur.

CAS’ın aldığı yürütmeyi durdurma kararı ile takımımız Şampiyonlar Ligi ön elemesine katılmış; CAS yargılama sonrasında ise UEFA Tahkim Kurulu’nun kararını onadığını açıklamıştır.

CAS kararına dair İsviçre Federal Mahkemesi’ne başvurulacak ve hukuki sürecin tüm gerekleri yerine getirilecektir.

Her platformdaki hukuk mücadelemizi sonuna kadar sürdürme konusundaki kararlılığımız tamdır.

Bununla birlikte; Fenerbahçe hakkında henüz hiçbir yargı kararı yokken UEFA ile Fenerbahçe’nin alması gereken cezaların pazarlığının yapıldığı bir sistemde hukuk mücadelesi vermek,

İç hukukunuzdaki ’Fenerbahçe’ye özel’ uygulamalara karşı haklı kazanımlar elde etmek hiç kolay olmayacaktır.

Ancak unutulan büyük Fenerbahçe taraftarı varken Fenerbahçe’nin asla yalnız kılınamayacağı gerçeğidir.

Yönetim Kurulumuz tarafından kulübümüzün geleceğine dair verilecek kararlar ve yol haritası, 29 Ağustos 2013 Perşembe günü yapılacak toplantıda belirlenecek ve bu kararlar camiamız ile paylaşılacaktır.

Son olarak, herkes bilmelidir ki söz konusu Fenerbahçe olduğunda kendi kararlarının arkasında duramayanlar, bundan böyle Fenerbahçe’nin alacağı kararlara tabi olacaklardır.”

Aziz Yıldırım vazgeçmiyor

Şampiyonlar Ligi’nde Arsenal’e iki maçta yenilerek gruplara çıkma şansını kaçıran Fenerbahçe’ye dün bir kötü haber de Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’nden (CAS) geldi.

AZİZ YILDIRIM CEZA ALMAZSA GENE ADAY

Vatan Gazetesi’nden Ali Can’ın haberine göre, CAS’ın kararı kulüpte deprem etkisi yarattı. Sarı-lacivertlilerin bugünkü yönetim kurulu toplantısının ardından 2 ay sonra seçimli genel kurula gidilmesi kararını açıklaması bekleniyor. Yıldırım ise UEFA ve Yargıtay’dan ceza almazsa başkanlığa adaylığını koyacak.

10 Haziran’da sarı-lacivertlilerin UEFA Disiplin Kurulu’na sevk edilmesiyle tavan yapan sıkıntılı süreç dün CAS’ın UEFA’nın verdiği 2 yıl Avrupa’dan men cezasını onamasıyla kötü sonuçlandı. UEFA Disiplin Komitesi’nin verdiği 2+1 yıl Avrupa’dan men cezası UEFA Tahkim Kurulu’nda 2 yıla indirilirken, 21 ve 22 Ağustos’ta görülen davaların ardından CAS dün öğlen saatlerinde resmi internet sitesinden şu açıklamayı yayınladı:

“UEFA, Fenerbahçe’nin UEFA kulüp turnuvalarından şike suçlaması nedeni ile 2 sezon men etmişti. Türk kulübü bu karar üzerine CAS’ta temyize gitti ve tarafların arasındaki anlaşma gereği CAS, hızlandırılmış prosedürün uygulanacağı bir takvim belirleyip Türk kulübü ile ilgili UEFA kararını erteleyerek, CAS’taki temyizin sonucu belli olana kadar bu sezonki Şampiyonlar Ligi ön eleme turlarına katılmasına karar verdi. CAS Genel Merkezi’nde 2 gün süren duruşmalar 21 ve 22 Ağustos 2013’te yapıldı.

UEFA kararı çerçevesindeki bu karar CAS tarafından da onandı. Fenerbahçe, UEFA kulüp turnuvalarından 2 sezon süre ile men edilmiştir.”

UEFA KARARDAN ‘MEMNUN’

Şimdi bu gelişmelerin ardından Şampiyonlar Ligi’nden elenip yoluna UEFA Avrupa Ligi’nde devam etmeye hazırlanan Fenerbahçe’nin Avrupa’da yoluna devam edip etmeyeceği merak konusu olurken beklenen açıklama UEFA’dan geldi. Avrupa futbolunun patronu UEFA resmi internet sitesinden yayınladığı açıklamada CAS’ın Fenerbahçe ile ilgili aldığı kararın memnuniyetle karşılandığı belirtilirken men kararının hangi tarihlerden itibaren geçerli olacağının bugün öğleden sonra yapılacak acil toplantıda kararlaştırılacağı duyuruldu.

“ASLOLAN FENERBAHÇE’DİR”

Fenerbahçe yönetimi bu gelişmelerin ardından acil koduyla toplanırken, izlenecek stratejiyle ilgili olarak resmi siteden bir açıklama yayınladı. Açıklamada “Aslolan Fenerbahçe’nin menfaatleridir ve bu öncelik tahtında yönetim kurulumuz tarafından kulübümüzün geleceğine dair verilecek kararlar ve yol haritası, 29 Ağustos Perşembe (bugün) yapılacak toplantıda belirlenecek, alınacak kararlar camiamız ile paylaşılacaktır” denilirken, sarı-lacivertlilerin olağanüstü kongre kararı alması ve 15 yıldır başkanlık koltuğunda oturan başkan Aziz Yıldırım’ın çekilmesi bekleniyor.

UEFA: KURAYA GELMEYİN

Fenerbahçe’ye CAS kararından 1 gün önce, yani Arsenal rövanşının oynandığı gün UEFA’dan ilginç bir yazı geldiği ortaya çıktı. Sarı-lacivertlilere yarınki kura çekimine gelmek için girişimde bulunmamaları, kendilerinden gelecek haberi beklemeleri bildirildi. Bu yazının geldiği günün ertesinde CAS’ın cezayı onaması ise akıllara “UEFA, CAS kararını önceden biliyor muydu?” sorusunu getirdi.

 

 

Benzine Mısır ve Suriye ayarı

Suriye’ye askeri müdahale ve Mısır’daki iç karışıklık nedeniyleartan döviz kuru ve ham petrol fiyatları, motorin ve benzine zambaskısını artırdı.

SURİYE’DE SAVAŞ ÇIKARSA BENZİN 5 LİRAYI GEÇER

Ortadoğu’daki siyasi gerginliğin ham petrol fiyatlarına yansımasıyla geçen haftaartışa geçen benzine 11 kuruş, motorine de 8 kuruş zam gelmişti. Zaman’dan İsmail Altunsoy’un haberine göre; Enerji yönetimi ve petrol sektör uzmanlarına göre brent petrolde yukarı doğru hareketlilik devam ediyor. Petrolle birlikte dolar kuru da artışta.

Uzmanlar, bu artışın motorin ve benzine yeni zammı gündeme getirdiğinibelirterek, “Hesaplamalara göre önce motorine ardından da benzine zambekleniyor. Motorin zammı, perşembeyi cumaya bağlayan gece olabilir.Benzin de ertesi gün zamlanabilir.” değerlendirmesini yaptı. Uzmanlara göre motorin ve benzin zammı litrede 10-12 kuruşu bulabilir. Zammın olması halinde 1 litre benzinin fiyatı 5 lirayı geçmiş olacak.

YENİ ZAM SONRASI FİYATLAR

KURŞUNSUZ 97 OKTAN BENZİN: 5.10 YA DA 5.12 KURUŞ

MOTORİN: 4.44 YA DA 4.46

Hamileler hangi dönemde nasıl beslenmeli?

Günlük enerji ihtiyacı kişisel olarak değişmekle beraber hamilelikte artması gerekir. Ama bu sınırsız yemek anlamına veya iki kişilik yemek anlamına gelmez. Günlük 1.trimester da 100 kalorilik bir artış bu ihtiyacı karşılamaya yeter. Hamileler için günlük 2500- 2700 arası kalori tüketilmesi önerilmektedir. Bunun çeşitli yiyecek kaynaklarında gelmesi gerekliliğini unutmamak gerekir.

Bir hamilenin ne kadar yediğinden çok ne yediğinin önemi aslında daha fazladır. Birçok önemli vitamin, mineral ve nutrientler hamilelik öncesine göre bu dönemde daha fazla önem kazanır. Bunları tamamlayabilmek için temek besin gruplarını günlük beslenme düzenine katmak ve prenatal multivitaminlerin kullanılması önerilir. Bazı mineraller vardır ki hamilelik döneminde özellikle büyük önem taşırlar.

Özellikle besin değeri yüksek gıdalar tüketmek, proteinden ve kalsiyumdan zenginden beslenmek gerekliliği artar.

Folik asit annenin kan volümünü artırmak ve bebeği nöral tüp deformasyonlarına karşı korumak için gereklidir. Sadece besinler bu dönemde ki artmış ihtiyacı karşılamaya yetmezler. Bu yüzden hamile kalmayı planlayan anne adaylarına 3 ay önceden folik asit kullanımı hamileliğin ilk 3 ayına kadar önerilir.

Mide bulantılarını engellemek için soğuk ve kokusuz yiyecekler tercih edilmelidir. Özelikle zencefil çayı bu dönemde ki bulantı şikâyetlerinin giderilmesine yardımcı olur. Mide yanması gibi durumların önüne geçebilmek için bir oturuşta aşırı büyük porsiyon yemekten ve gece yatmaya yakın (en azından yatmadan 2 saat önce yeme olayı bitirilmelidir) yemek yemekten kaçınılmalıdır. Fazla baharatlı ve acılı ve asitli yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Ayrıca kafein alımının da kontrol altına alınması mide yanmalarını kontrol altına almaya yardımcı olacaktır.

Bu dönemde uzak durulması gereken yiyecekler

Ton balığı, kılıç balığı gibi ağır metal içeren balık türleri, suşi gibi çiğ yenen balıklar, şarküteri etleri gibi az pişmiş etler ve çiğ yumurta

Yumuşak ve pastörize edilmemiş peynir türleri ve sütler

Alkol ve kafein tüketimine özellikle özen gösterilmeli ve hamilelik haberi alınır alınmaz alkol tüketimi tamamen kesilmeli, kafein alımı ise mümküm olduğunca kısıtlanmalıdır.

II Trimester – Hamileliğin ikinci üç aylık döneminde nasıl beslenmeli?

Bu dönemde doktorunuzun izin verdiği oranda düzenli egzersiz yapmaya, sağlıklı beslenme programınızı uygulamaya devam edin.

Bu dönemde doktorunuzun önerdiği pre-natal multi vitamininizi, folik asitinizi ve demir desteğinizi almaya devam etmelisiniz .

Kansızlık yani Anemia hamilelikte görülen en yaygın problemlerden biridir. Dolayısıyla bu dönemde demirden zengin beslenmek eğer gerekiyor ise doktorunuz tarafından demir desteği almak önerilebilir.

Beslenmenizi 3 Ana öğün ve 2-3 ara öğün olacak şekilde düzenlemeye çalışın.

Bu dönemde günlük toplam kalori ihtiyacındaki artış 100 kaloriden 300 kaloriye çıkarılmalıdır. Yani günlük ortalama 2500 kalori tüketen bir hamilenin ihtiyacı bu dönemde 2800 kaloriye çıkar.

Düşük kaloriden kaçınılmalıdır unutmayın annenin yağ depoları bebek için çok büyük önem taşır. Düşük kalorili beslenmeler kanda keton oranın artmasına ve bebekte zeka geriliklerine yol açabilmektedir.

Doktorunuzun izin verdiği oranda hafif zorlanmadan yapabileğiniz egzersizler (yavaş yürüyüşler,yüzme gibi) sizin ve bebeğinizin sağlığına çok şey katacaktır.Bunların yanında hamilelik yogası ,pilates gibi egzersizler de önerilen egzersizler içerisinde yer alır.

Proteinden, liften,kalsiyumdan ve kompleks karbonhidratlardan zengin besin değeri yüksek gıdalardan oluşan beslenmeniz bu dönemde bebeğin gelişimi üzerine büyük etkilere sahiptir. Bu konuda size uygun beslenme programı için bir beslenme uzmanına danışabilirsiniz.

Pastorize edilmemiş gıdalardan,çiğ veya az pişmiş et, tavuk veya balığa özellikle dikkat edilmelidir. Evde pişirme tekniklerinde çiğ yenecek sebzelerin özellikle bu tür besinlerle temas etmemesine, farklı kesme tahtası ve bıçak kullanmaya özen gösterilmelidir.

III Trimester – Hamileliğin son üç aylık döneminde nasıl beslenmeli?

Diğer dönemlerde olduğu gibi sağlıklı beslenme kuralları içerisinde beslenmeye devam edilmelidir.

Sebze ve Meyveler

İşte Acun’un o isimlere vereceği ücretler

Ünlü televizyoncu Acun Ilıcalı’nın yapımcılığını üstlendiği ‘O Ses Türkiye’ yarışma programında jüri üyeleri sonunda netlik kazandı…

Üç yıldır birlikte çalıştığı Hülya Avşar ve Mustafa Sandal’la yollarını ayırıp Ebru Gündeş ve Gökhan Özoğuz’la anlaşan Ilıcalı, birlikte çalıştığı Hadise’yle geçen hafta yeni sözleşme imzaladı.

GEÇEN YIL 45 BİN LİRAYDI

Yayınlandığı süre boyunca yarışmacıların performanslarına yaptığı yorumları kadar giydiği kıyafetleri ve jüri üyesi Murat Boz’la diyaloglarıyla ‘O Ses Türkiye’ programını renklendiren Hadise, bu yıl ücretine zam yaptı.
Geçen sene haftalık 45 bin TL alan şarkıcı, yeni yayın döneminde yeniden ekranda olmak için Ilıcalı’yla 60 bin TL’ye el sıkıştı. Hadise, böylece ücretinde 15 bin TL’lik zam almış oldu.

EBRU GÜNDEŞ’E HAFTALIK 100 BİN TL

Eylül ayında Star TV’de sevenleriyle buluşacak ‘O Ses Türkiye’nin jüri koltuğunda oturan Ebru Gündeş’in ise haftalık olarak, ekstra ücreti olan 100 bin TL alacağı konuşuluyor.
İki aylık hamile Gündeş’in eylül ayının son günlerinde başlayacak yarışma programındaki performansı ise hayranları tarafından merak ediliyor.

 

Dizi fanatiklerine iyi haber

Reklamların uzun süreleriyle izleyicide bıkkınlık oluşturduğunu belirten Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), yeni düzenlemeler getiriyor. RTÜK Başkanı Davut Dursun, izleyiciden çok şikâyet geldiğini belirterek, “Özellikle program tanıtımlarında problem var, reklama giriyor, program tanıtıyor, yine reklam, sponsor sunumu derken bıkkınlık oluşturuluyor” diye konuştu.

DİZİLERİN 3-4 KESİLMESİ HOŞ DEĞİL

Reklamlarla ilgili Türk toplumunun 2011’den önceki yasaya göre tecrübesi olduğunu aktaran Dursun, son dönemde izleyiciden çok fazla şikâyet geldiğini ifade etti. RTÜK Başkanı Davut Dursun, “Yeni yasayla birlikte yaptığımız düzenlemede bir saatlik yayın süresinin 3-4 kez kesilmesi hoş karşılanmadı. Biz böyle bir açılım getirmiştik. Reklam ve sponsorlukla ilgili ihlalleri de dikkate alarak bir değişiklik çalışması yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Suriyeli hacklerlar Twitter’ı hackledi

SEA tarafından domain (bir web sitesinin internetteki adı) üzerinden yapılan siber saldırıda, “twitter.com” domaini hacker grubunun sea@sea.sy isimli mail adresine kayıtlı kaldı.

Konu ile ilgili olarak Cihan Haber Ajansı’na açıklama yapan Bilişim Güvenliği ve Bilişim Suçlarına Karşı Mücadele Derneği üyesi Enes Arslan, Suriyeli hacker grubunun, Twitter’ın DNS’sini (alan adı) kendi DNS’leri ile değiştirmeye çalışmaları nedeniyle, kullanıcıların bu sürede Twitter’in bazı hizmetlerine ve resim dosyalarına ulaşamadığını ifade etti. Arslan, Twitter yöneticilerinin kısa zamanda müdahalesi sonucu Twitter domaininin hacker grubundan geri alındığını kaydetti.

“Eğer Twitter yöneticileri biraz daha geç kalsaydı Twitter’in ana sayfasındaki minik mavi kuş yerine Suriyeli hacker grubunun kendi amblemi olacaktı” diyen Bilişim Güvenlik Uzmanı Arslan, böylelikle Suriyeli hacker grubunun istedikleri mesajı dünya genelinde yayma çalışmalarının da önüne geçilmiş olduğunu anlattı.

Twitter’in yanı sıra New York Times’ın internet sitesi de aynı hacker grubu tarafından çökertildi. New York Times’ten yapılan açıklamada, “Teknik sorun yaşandığı ve sorunun giderilmeye çalışıldığı” belirtildi. New York Times’den yapılan bu açıklamaya karşın, Bilişim Uzmanı Arslan, bu internet sitesinin de aynı hacker grubu tarafından çökertildiğini ifade etti. Arslan buna kanıt olarak sitenin hacklendiği esnada çekilen fotoğrafları gösterdi.

 

Altın Koza Film Festivali yarışmasında jüride kimler var?

Altın Koza’dan yapılan açıklamaya göre, Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından 16-22 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan 20. Altın Koza Film Festivali kapsamında yapılacak Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda görev yapacak jüri üyeleri belli oldu.

Berlin Film Festivali Avrupa Pazarı Direktörü Beki Probst’un başkanlığında görev yapacak jüri üyeleri şöyle:

“Yönetmen Pelin Esmer, yapımcı Türker Korkmaz, görüntü yönetmeni Özgür Eken, oyuncular Melisa Sözen ve Yiğit Özşener ile müzisyen Cengiz Onural.”

12 FİLM YARIŞACAK

Yarışmada, Mustafa Kemal Uzun’un “Çanakkale Yolun Sonu”, Atıl İnaç’ın “Daire”, Alphan Eşeli’nin “Eve Dönüş Sarıkamış 1915”, Hakkı Kurtuluş-Melik Saraçoğlu’nun “Gözümün Nuru”, Emre Yalgın’ın “Hadi Baba Gene Yap”, Aslı Özge’nin “Hayat Boyu”, Reha Erdem’in “Jin”, Deniz Akçay Katıksız’ın “Köksüz”, Semir Aslanyürek’in “Lal”, Uğur Yücel’in “Soğuk”, Biket İlhan’ın “Yarım Kalan Mucize” ve Mahmut Fazıl Coşkun’un “Yozgat Blues” filmlerinin yer alacağı açıklanmıştı.

FİLM – YÖN’DEN ‘EN İYİ YÖNETMEN’ ÖDÜLÜ

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması kapsamında Film Yönetmenleri Derneği de (Film-Yön) bir ödül verecek. Film-Yön jürisi de yönetmenler İsmail Güneş, Ezel Akay ve Handan Öztürk’ten oluşacak.

Film-Yön ve Altın Koza Film Festivali tarafından ilki geçtiğimiz yıl düzenlenen 19. Altın Koza’da açılan bu ödül bölümünün amacı, sinemanın temel yaratıcısının, yani yönetmenin daha iyi tanımlanması, farklılığının algılanması konusunda bir ufuk açmak olarak nitelendiriliyor. Uygulama, seyirci açısından da, yönetmen sinemasının daha iyi algılanması konusuna dikkat çekmeye çalışıyor.

SİNEMA YAZARLARI FİLMLERİ DEĞERLENDİRECEK

Festival kapsamında her yıl verilen ödüllerden SİYAD En İyi Film Ödülü jürisinde ise sinema yazarları Serdar Akbıyık, Yeşim Burul Seven ve Olkan Özyurt görev yapacak.

Adana Büyükşehir Belediyesi 20. Altın Koza Film Festivali kapsamında yapılacak Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda ödüller, 22 Eylül tarihinde yapılacak Ödül Töreni’nde sahiplerini bulacak.

Bergüzar Korel’den Suriye ve Mısır tepkisi

Uzun süredir sosyal medyada paylaşımda bulunmayan ünlü oyuncu, doğum gününde sessizliğini bozdu.

Neden paylaşım yapmadığını açıklayan Korel, İnstagram hesabından şunları yazdı;

Herkese merhaba. Mısır ve Suriye’de yaşanan her andan haberdar olan bir İNSAN olarak bir süredir yaşadığım ya da gördüğüm güzellikleri paylaşmaya elim gitmiyor arkadaşlar.

ALDIĞIM NEFES UTANDIRIYOR BENİ

Zaman geliyor aldığım nefes utandırıyor beni. Ama bugün benim doğum günüm. Bir seneyi daha bitirdim ömrümde.

Güzel dileklerinizi, mesajlarınızı okuyorum ve inanın çok mutlu oluyorum. Buradan hepinize, sevginize, varlığınıza bir kez daha teşekkür ediyorum. Ve bugün varsa Allah’ın gözünde, ufacık da olsa ayrıcalıklı bir yerim her gün ettiğim dualara ekliyorum dileklerimi…

Her şeyden habersiz yaşama hakkı elinden alınan minik bedenler için. Günahsız canlar için. Bir süre daha hiçbir paylaşımda bulunmayacağım. Hepinize sevgilerimi gönderiyorum… Bergüzar