28 şubat’a yeni gözaltı dalgası!

28 Şubat Soruşturması’nda bir muvazzaf albay ve 4 emekli general Ankara Adliyesi’ne getiriliyor. Adliyeye getirilen emekli Orgeneral Erdal Ceylanoğlu, 28 Şubat sürecinde Sincan’da yürütülen tankların bağlı olduğu birlik olan Etimesgut Zırhlı Birlikler Tümen Komutanı’ydı. Ceylanoğlu, 28 Şubat sürecinde Sincan’da tankları yürüten komutan olarak tanınıyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen 28 Şubat soruşturması kapsamında 1’i muvazzaf albay, 2’si emekli general 3 askerin Ankara adliyesinde ifadeleri alınacak.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü 28 Şubat soruşturması kapsamında muvazzaf Albay Cumhur Yatıkkaya ile emekli Tümgeneral Yücel Özsır ve emekli Tümgeneral Mehmet Başpınar’ın Ankara adliyesinde soruşturmayı yürüten savcı tarafından ifadeleri alınacak. Emekli Tümgeneral Başpınar’ın sabah erken saatlerde adliyeye getirildiği öğrenilirken, emekli Tümgeneral Özsır’ın ise İstanbul’dan geleceği bildirildi.

Öte yandan, soruşturma kapsamında iki emekli askerin daha bugün adliyeye getirilebileceği belirtiliyor.

İKİ SÜRPRİZ İSİM DE ADLİYEDE

Soruşturmada, Eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Erdal Ceylanoğlu, emekli Orgeneral Aslan Güner, polis eşliğinde Ankara Adliyesi’ne geldi.

Erdal Ceylanoğlu, 28 Şubat sürecinde Sincan’da yürütülen tankların bağlı olduğu birlik olan Etimesgut Zırhlı Birlikler Tümen Komutanı’ydı.

TUTUKLU SAYISI 72’YE ULAŞTI

Tarihe post-modern darbe olarak geçen 28 Şubat’ın üzerinden tam 16 yıl geçti. Bin yıl sürecek denilen darbeyle ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği tarafından başlatılan soruşturma yürütülüyor. Terörle Mücadele Kanunu (TMK)’nun 10. maddesiyle görevli Ankara cumhuriyet savcıları Mustafa Bilgili ve Kemal Çetin’in sürdürdüğü soruşturma dosyası kapsamında ilk gözaltılar, 12 Nisan 2012’de yapıldı. Daha sonra yapılan operasyonlarda tutuklananların sayısı 72’ye ulaştı.

Tutuklananlar arasında; dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir, emekli Orgeneral Çetin Doğan, Fevzi Türkeri, İlhan Kılıç, Hikmet Köksal, Ahmet Çörekçi, korgeneraller Yıldırım Türker, Tevfik Özkılınç, Mustafa Bıyık ile emekli Korgeneral, MHP Milletvekili Engin Alan, emekli Orgeneral Teoman Koman ile eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz bulunuyor. Tutuklanan Albay Mehmet Haşimoğlu, tedavi gördüğü GATA’da hayatını kaybetti.

28 Şubat soruşturması, Avukat Yunus Akyol’un suç duyurusunun ardından başladı. Şikayet dilekçesinde Akyol, 54. hükümetin 28 Şubat 1997’de yapılan darbeyle görevden uzaklaştırıldığını belirterek, “Türk Ceza Kanunu’nun 312. maddesinde düzenlenen ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırma ve görevlerini engelleme suçunu oluşturduğunu ifade etti.

Fazilet Partisi’nden 1999’da milletvekili seçilen, fakat yemin edemeyen Merve Kavakçı da 28 Şubat’ın sorumluları hakkında suç duyurusunda bulundu. Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği ise şimdiye kadar eski Başbakan Tansu Çiller, TBMM Başkanvekili Meral Akşener, eski bakanlardan Hasan Celal Güzel, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi eski Başkanı Bülent Orakoğlu, Deniz Kuvvetleri’nde askerliğini yaparken bazı gizli belgeleri sızdırdığı gerekçesiyle hakkında açılan davadan beraat eden Kadir Sarmusak, feshedilen HAS Parti’nin bazı yöneticileri ile YAŞ kararıyla Türk Silahlı Kuvvetleri’nden uzaklaştırılanların da bulunduğu çok sayıda kişinin mağdur veya tanık sıfatıyla ifadesine başvurdu. Eski Adalet Bakanı Şevket Kazan, ‘Refah Gerçeği’ adlı kitabını soruşturmaya delil olarak verdi.

Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) de 28 Şubat soruşturması kapsamında Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı hakkında suç duyurusunda bulundu. Soruşturma kapsamında tutuklanan emekli Orgeneral Çevik Bir de Karadayı hakkında suç duyurusunda bulundu. Ancak ifadesine başvurulan Karadayı, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Bir cevap yazın