30 yılda 30 bin kişiye sigarayı bıraktırdı

Geçirdiği trafik kazası sonrasında felç olan ve Kastamonu’da 6 ay rehabilitasyon merkezinde tedavi gören Sefer Yanık (62), kendisiyle aynı odada kalan arkadaşının, aynı zamanda babası ile avukatının sigaradan dolayı ameliyat olmasına ve yaşadığı zorluklara tanık oldu.

Tedavi sonrasında iyileşen ve yeniden yaşama sarılan Yanık, babasını ve avukatının sigaradan hayatını kaybetmesi, ayrıca arkadaşının yaşadıklarının da etkisiyle sigarayla mücadele etmeye karar verdi. Tedavi gördüğü hastanedeki odaları tek tek dolaşan ve sigara içenlerle görüşen Yanık, ikna ederek 31 bin kişinin sigarayı bırakmasını sağladı.

Tedavisi sonrasında memleketi Afşin ilçesi Çoğulhan beldesine dönen Sefer Yanık, mücadelesini beldesinde sürdürdü. Beldede ve Elbistan ilçesinde yaşayan toplam 10 bin kişinin sigarayı bırakmasını sağlayan Yanık, sigarayı bıraktırdığı kişilerden de bir daha içmeyeceklerine dair belge alıyor. Yanık, kendisine yemin edip sigarayı bırakanları bir müddet sonra tekrar ziyarete gidip sigara içip içmediğini kontrol ediyor.
Sefer Yanık, sigarayı bırakmaları konusunda ikna ettiği insanların hayır duasını aldığını söyledi. İnsanlara sigarayı bıraktırmak için hiçbir kimyasal ya da bitkisel ilaç kullanmadığını, onları sadece bu konuda ikna ettiğini dile getiren Yanık, “1983 yılında geçirdiğim trafik kazası sonrasında felç oldum. Kastamonu Fizik Tedavi Merkezi’nde yattın. Benimle birlikte odada kalan bir arkadaşımın sigaradan dolayı ameliyatını gördüm. Ayrıca babam ve avukatım da sigara içtiklerinden dolayı kanser olup hayatlarını kaybettiler. Bu beni çok etkiledi. O tarihten sonra sigarayla mücadele etmeye başladım. İlk olarak yattığım hastanede tek tek odaları dolaşarak sigara içenlerle konuştum ve onları ikna etmeye çalıştım. O hastanede 500 kişiye sigara bıraktırdım. Daha sonra memleketime geldim ve burada sigarayla mücadele etmeye başladım.
Çoğulhan’da sigara içen 10 bin kişiyi sigarayı bıraktırdım. Daha sonra Elbistan’a giderek Elbistan’da mücadele etmeye başladım. İlk olarak tek tek kahvehaneleri gezdim ve sigara içenleri sigarayı bırakması için ikna ettim. Şu ana kadar Elbistan’da 15 bin kişinin sigarayı bırakmasını sağladım. Çoğulhan beldesinde bir irtibat bürosu oluşturdum ve burada sigarayla mücadelemi sürdürüyorum” dedi.

Emekli muhtar olan Sefer Yanık, tek derdinin insanların sağlığına kavuşmasına yardımcı olmak olduğunu vurguladı.

İkna ettiği kişilerin hayır duasını aldığını dile getiren Yanık, “Benim tek karım sigarayı bırakan kişinin evine 2 ekmek daha fazla götürmesidir. Yaşamımın sonuna kadar sigarayla mücadele edeceğim” diye konuştu.
Yanık, sigarayı bıraktırdığı kişilerden kendi el yazılarıyla “… tarihinde sigarayı bıraktım, bir daha içmeyeceğim” yazılı bir belge alıyor ve bunları dosyasında tutuyor. Sigarayla mücadelesini sürdürmeye devam edeceğini belirten Yanık, yolda sigara içen kimi görürse zararlarını anlatarak, sigarayı bırakmaları yönünde ikna etmeye çalışıyor.

Bir cevap yazın