ABD mahkemesi Google’u temize çıkardı

Google, ABD Rekabet Denetleme Kurulu’nun rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle başlattığı soruşturmadan yara almadan çıktı. Yaklaşık iki yıl önce başlatılan soruşturma sonucunda, Google’nin arama sonuçlarını çıkarları doğrultusunda sıraladığı iddialarına kanıt bulunamadı.

Piyasa gücünü kötüye kullandığı gerekçesiyle açılan soruşturmada Google’nin arama sonuçlarını sunduğu hizmetlere yönlendirdiği ve böylece haksız kazanç sağladığı ileri sürülüyordu.

ABD Rekabet Denetleme Kurulu’nun soruşturma sonucu Google’nin rakiplerini hayal kırıklığına uğrattı. Varılan bu sonucun ardından Google’nin daha da güçleneceği belirtiliyor.

AB’deki soruşturma sürüyor

Ancak bilişim devinin başı beladan henüz kurtulmuş değil. Avrupa Birliği de benzer gerekçelerle Google hakkında soruşturma açmıştı. AB Komisyonu’nun rekabetten sorumlu birimi, rakip şirketlerden gelen şikayetler üzerine Google’nin piyasadaki hakimiyetini kötüye kullanıp kullanmadığının incelenmesine devam ediliyor.

Rakiplerinden gelen şikayetler yerinde bulunur ve rekabet kurallarının ihlal edildiği belirlenirse bilişim devi Google yüksek para cezasına çarptırılabilir.

Avrupa Birliği’nin rekabet düzenlemesine göre, piyasanın büyük bir bölümünü kontrol altında tutan şirketler, bu pozisyonlarını tüketicileri ve rakiplerini zarar uğratacak şekilde kullanamıyor.

AB, yazılım devi Microsoft hakkında da benzer bir soruşturma başlatmış ve şirketi 1 milyar 700 milyon euro para cezasına çarptırmıştı.

Bir cevap yazın