ABD’den Çin’e Kuzey Kore uyarısı

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’yle birlikte Asya seyahatine çıkan ABD’li yetkililer Çin’den Pyonyang’la görüşmelerinde ‘bir aciliyet hissi’ yaratmasını isteyeceklerini söyledi.

Son dönemde bölgedeki gerilimi arttıran Kuzey Kore, Güney Kore ve ABD’ye nükleer saldırı tehdidinde bulundu.

Bu arada, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Pyongyang’ın füzelere nükleer savaş başlığı takma kapasitesine sahip olduğunu söyleyen bir raporu reddetti.

Daha önce , Savunma İstihbarat Kurumu’nun bir çalışmasını kamuoyuna açıklayan bir ABD Kongresi üyesi ‘Kuzey Kore’nin düşük bir isabet oranıyla da olsa nükleer başlıklı füze fırlatabileceğine inandığını’ söylemişti.

Pentagon Sözcüsü George Little, “Kuzey Kore’nin bahsedilen nükleer kabiliyeti geliştirdiğini ve test ettiğini söylemek yanlış olur” dedi.

Kuzey Kore daha önce nükleer denemeler yapmış olsa da, nükleer savaş başlığını bir balistik füzeye yerleştirecek kadar küçültemediği düşünülüyor.

Musudan füzeleri

Güney Kore, Kuzey’in bir nükleer füze denemesine hazırlandığını gösteren işaretler üzerine ülkedeki alarm düzeyini yükseltti.

Kuzey Kore iki Musudan balistik füzesini doğu kıyısına konuşlandırdı. Füzelerin 4 bin kilometre menzile sahip olduğuna inanılıyor.

Bu menzil, ABD’nın Guam Adası’ndaki üssünü kapsıyor. Ancak Musudan füzelerinin daha önce test edilip edilmediği bilinmiyor.

Kuzey Kore, BM yaptırımları uygulandığından beri daha önce kapattığı nükleer reaktörü yeniden kullanıma sokacağını ifade ediyor ve nükleer silahlarını kullanma tehdidinde bulunuyor.

Kuzey Kore ayrıca Pyongyang ile Seul arasındaki acil telefon hattını da daha önce kapatmıştı.

 

 

 

BBC TÜRKÇE

Bir cevap yazın