ABD’li yönetmenden Türk filmine büyük övgü

2. Los Angeles Türk Film Festivali’nin ikinci gününe Ali Aydın’ın “Küf” filmi damgasını vurdu. Festivalin jüri üyesi yönetmen Nilsson film için “Oscar’a aday olmalıydı” yorumunu yaptı.

ABD’nin California eyaletinde düzenlenen 2. Los Angeles Türk Filmleri Festivali’ne dün Yılmaz Erdoğan’ın “Kelebeğin Rüyası” filminin ardından, bu kez de Ali Aydın’ın “Küf” adlı filmi damgasını vurdu.

Festivalin ikinci gününde, yönetmen Aydın’ın ilk uzun metrajlı filmi olan ve Uluslararası Venedik Film Festivali’nde “Geleceğin Aslanı” ödülüne layık görülen “Küf” adlı yapım gösterildi.

Film, salonu dolduran Amerikalı sinema çevreleri ve sinemaseverlerden takdir topladı.

“Oscar’a aday olmalıydı, 1. sınıf bir yapıt”

Festivalin Amerikalı jüri üyeleri arasında yer alan, bağımsız film yönetmenlerinin öncü isimlerinden, 1978 yılında ”Northern Lights” filmiyle Cannes Film Festivali’nde Altın Kamera Ödülü’nün sahibi Rob Nilsson, ”Küf filmi, bende çok çok büyük bir etki bıraktı. Bu film Oscar’a aday olmalıydı. Birinci sınıf bir yapıt” dedi.

Filmi sade ve güçlü bir eser olarak niteleyen Nilsson, filmin, ”izleyiciye müdahale etmeme, ikna kaygısı içermeme” gibi özellikleri bakımından, kendisine Dostoyevski ve Tolstoy’un tarzlarını hatırlattığını belirtti.

Bir cevap yazın