Amerika özgürlük diye ölüm getirdi

UNAMA’nın Afganistan temsilcisi Jan Kubis tarafından başkent Kabil’de bir basın toplantısı ile duyurulan rapora göre, 2012 yılında Afganistan’da 2 bin 754 sivil hayatını kaybetti. 2011’de gerçekleşen saldırılarda bu rakam 3 bin 131’di.

Ülkede yaşanan olayların yüzde 81’inden Taliban ve diğer terör gruplarının sorumlu olduğunu gösteren rapor, toplam can kayıplarının yüzde 8’ine ise hükümet ve NATO güçlerinin düzenlediği operasyonların etki ettiğini ortaya koyuyor. Rapora göre kayıpların yüzde 11’inde ise her iki tarafın da hatası var.

Yaşanan çatışmalarda hayatını kaybeden ve yaralanan Afgan kadınların ve genç kızların sayısı ise 2012’de yüzde 20 arttı. UNAMA’ya göre, 2012’de 864 olay yaşandı ve 301 kadın hayatını kaybetti, 563 kadın da yaralandı.

“Taliban sözünde durmadı”

UNAMA’ya göre, Taliban 2012’de sivilleri koruyacağını açıklamış olmasına rağmen bunu sahaya yansıtmadı. Raporda, söylenenlerin aksine doğrudan hedef almalarda ciddi artış yaşandığı, Taliban’ın farklı direniş yöntemleri kullandığı ve pusu kurarak sivil kayıplarını arttırdığının gözlendiği kaydedildi.

Jan Kubis, Taliban’ın sivillerin korunacağı yönündeki sözünü önemsediğini ancak bunun sadece konuşmadan öteye gitmediğini gördüklerini dile getirerek Taliban’ı 2013’de bu sözüne sadık kalmaya davet etti.

Kubis konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çatışmaların sivil kayıplara sebep olması kabul edilebilir değil. Hükümet karşıtı terörist unsurların kullandıkları çeşitli patlayıcılar, sivil kayıplarındaki en büyük neden. Hükümetin faaliyetlerine destek verenlerin doğrudan hedef alınması ise artarak devam ediyor. Uluslararası insan hakları kuralları çiğneniyor, çocuk yaştaki kişilerin beyinleri yıkanıyor ve İslami normlara aykırı bir şekilde canlı bomba olarak kullanılıyor.”

Bu arada hükümet çalışanlarına yönelik doğrudan saldırılarda bir önceki yıla oranla yüzde 108’lik bir artış gözleniyor. 2012’de 698 kişi hayatını kaybederken 379 kişi de yaralandı.

İnsan hakları ihlallerine de değinilen raporda geçtiğimiz yıl silahlı kişi ya da grupların ihlal ettiği 28 olayın tespit edildiği ve bununla bağlantılı 68 hadise yaşandığı bildirildi.

 

Bir cevap yazın