Amniyosentez tehlikeli bir uygulama

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği İstanbul Şube Başkanlığı’nı da yürüten Buyru, Adana’da ikiz bebeklere hamile Hatice Demet Buzpınar’ın (36), çoğul gebelikte bebek sayısının azaltılması (fetosid) işlemi sonrası hayatını kaybettiğini hatırlatarak, anne karnından batırılan bir iğne yardımı ile bebeğin etrafındaki su kesesinden su alınması işlemi olan amniyosentezde çoğul gebeliklerde bebek ve anne sağlığı açısından risk teşkil edebileceğini bildirdi.

Çoğul gebeliklerde fetosid işlemine aile onayı ile anne ve bebek sağlığı için zaman zaman başvurulduğuna vurgu yapan Buyru, Adana’da 5.5 aylık ikiz bebeklere hamile olan Hatice Demet Buzpınar’a uygulanan fetosid işleminin çoğul gebeliklerde zaman zaman uygulandığını kaydetti.

Prof. Dr. Buyru, üçüz ve üzeri gebeliklerde, bebeğin ve annenin sağlığı açısından risk teşkil edebileceği için bebeklerden en az sağlıklı olanlarının kalbinin durdurulduğunu anlatarak, bu tür talihsizliklerin ise komplikasyon riski olan vakalarda daima bulunduğunu kaydetti.

Çoğul gebeliklerde erken doğum riskini azaltmak için de fetosid yapıldığını vurgulayan Buyru, ‘Çoğul gebeliklerde en büyük risk erken doğumdur. Fetus sayısı arttıkça gebelik daha erken sonlanmakta ve bebeklerin yaşama şansı azalmaktadır’ diye konuştu.

Prof. Dr. Buyru, tüp bebekte Sağlık Bakanlığı’nın transfer edilecek embriyo sayısını sınırlandırması ile birlikte çoğul gebelik riskinin azaldığına değinerek, yine de yumurtalıkları uyarıcı tedaviler sonrası üçüz veya daha fazla fetusun yer aldığı gebeliklerle karşılaşıldığını bildirdi.

AMNİYOSENTEZ UYGULAMASI

Prof. Dr. Faruk Buyru, bebekteki kromozom anomalilerini de amniyosentez yaparak tespit edilebildiğini kaydederek, ‘Amniyosentezin bu konuda deneyimli uzmanlarca yapılması önemlidir‘ dedi.

Amniyosentezin, daha çok bebekte bir kromozom anomalisi olup olmadığını araştırmak için yapıldığına dikkati çekerek, kan uyuşmazlığı vakalarında, bebeğin suyunun çok olduğu durumlarda veya başka tetkikler amacıyla da yapılabileceğini bildirdi.

15 VE 20 GEBELİK HAFTALARINDA YAPILIYOR

Genetik amaçlı amniyosentezin en çok 15. ve 20. gebelik haftasında yapıldığını anlatarak, ‘İleri anne yaşı, ikili veya üçlü testte riskin yüksek bulunması ve ultrasonografide şüpheli bulgular amniyosentez gerektiren başlıca durumlardır. Çok nadiren amniyosenteze bağlı anne ölümleri bildirilmektedir. Bu da iğnenin karından rahme giderken bağırsaklardan geçmesi ve mikroorganizmaların rahme taşınmasına bağlıdır’ ifadesini kullandı.

OLAY

İkiz bebeklere hamile kalan bir çocuk annesi Hatice Demet Buzpınar’a (36), ÇÜ’de özel statüde görev yapan doktoru Prof. Dr. C.E’nin önerisiyle doğum öncesi yaptırdığı ‘amniyosentez’ testiyle bebeklerden birinin down sendromlu olduğunu öğrenmiş ve doktoru tarafından rızası ile bebeğin kalbine iğne yapılarak bebeğin gelişimi durduruldu.

Taburcu edildikten 2 gün sonra evinde ateşi yükselerek fenalaşınca kocası Eren Buzpınar tarafından ÇÜ Balcalı Hastanesine tekrar götürülen Hatice Demet Buzpınar’a tahlil yapıldı. Tedavi gördüğü hastanenin kadın doğum servisinde 18 Şubat’ta ameliyata alınan genç kadının kalbi durdurulan bebeği, bebeğin ikizi ve rahmi alındı. Ameliyatın ardından yoğun bakıma kaldırılan Buzpınar, yaşamını yitirdi.

Bir cevap yazın