Artık devlete kapak attım demek yok

Garantili iş olarak görülen memurlukta çok önemli bir değişime gidiliyor. Yapılacak düzenlemeyle göreviyle ilgili hatalara düşen memur kolayca işten atılabilecek. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda memurların işten atılmalarını zorlaştıran disiplin kuralları yeniden düzenlenecek.

SÖZLEŞMELİLERE KADRO GELİYOR

Söz konusu çalışma kamudaki sözleşmeli personelin tamamının kadroya alınması yönündeki taleple başladı. Bakanlık içerisinde yapılan çalışmada, sayıları 175 bini bulan sözleşmeli personelin memuriyete geçirilmesi halinde disiplin suçlarının artabileceği endişesine karşılık çare olarak disiplin maddeleri ve yönetmeliklerinde değişikliğe gidilmesi benimsendi.

İKİ KINAMADAN SONRA İHRAÇ GELECEK

Henüz sendikalarla paylaşılmayan ve taslak şeklinde gündeme gelen çalışmaya göre, halen örneğin iki defa üst üste para cezasına çarptırılan memurların görevden alınması yerine bu sayının bire indirilmesi gündeme gelebilecek. Aynı şekilde üç kez kınama cezası alanlara uygulanan memuriyetten atma şartı iki kınamaya düşürülebilecek.

MEMURUN YAPTIĞI TORNUNDAN ÇIKACAK

Düzenlemeyle ilgili bilgi veren kaynaklar, bazı meslek gruplarında görevden atılmanın daha kolay olduğuna işaret ederlerken ‘imam ‘ örneğini verdiler. Yasaya göre imamlar, ahlaka mugayir faaliyetlerde bulunmaları halinde görevden hemen atılıyor. Örneğin evlilik dışı ilişkide bulunan imamlar kesin ihraç cezasına çarptırılıyor. Üstelik bu durumda savunmaları bile alınmıyor. İmamlara uygulanan bu tür ihraç şartının tüm memurlara genişletilebileceği ifade ediliyor.

Ayrıca tapu memurlarının işlediği kabahatleri torunlarına kadar rücu ediliyor. Yani tapuyu kendi üstüne alan, ya da haksız menfaat elde eden tapu memurunun suçu ortaya çıktığında, kendisi ölse dahi mirasçılarından geri alınıyor.

Bir cevap yazın